Elektrokolo je skvělá volba pro každého, kdo rád tráví čas na čerstvém vzduchu, baví ho projížďky, ale klasické kolo je pro něj zbytečně náročné. Ideální je i na dojíždění do práce, nebo školy, když chcete ušetřit za benzín. Přemýšlíte, jak vybrat elektrokolo? Máme pro vás několik tipů, na co se při výběru zaměřit.
Komu je elektrokolo určeno
- rekreačním jezdcům, kteří se nechtějí nadřít
- cyklistům vyššího věku nebo se zdravotním omezením
- těm, kteří se dopravují do práce a chtějí ušetřit za benzín
- těm, kteří chtějí jezdit velké vzdálenosti, ale síly by jim na to nestačily
U elektrokol nebudeme řešit vhodný terén, průměr kol nebo velikost rámu, jelikož to vše je odvislé od typu kola. Pro výběr tedy vycházejte z typů kol, která jsme si popsali v tomto článku. Nyní si jen krátce popíšeme elektrokola obecně.
Elektrokolo je v podstatě klasické kolo, jen doplněné o elektromotor s baterií, který usnadňuje jízdu. Elektromotor aktivujete šlapáním, ovládacím tlačítkem nebo akcelerátorem. Ten lze také vypnout a z elektrokola se může stát kolo běžné.
Kam umístit elektromotor na kolo
Když se zamýšlíte, jak vybrat elektrokolo, poradíme, že důležité je i zaměřit se na umístění elektromotoru. To může být různé, záleží na každém jednotlivém elektrokole. U městských a vybraných krosových kol se umisťuje do předního náboje, což zajišťuje snadnou montáž a nižší cenu kola. U kol tohoto typu však můžete vidět motor umístěný i v zadním náboji, což je zase vhodnější pro snazší ovladatelnost kola. Do zadního náboje se motor umisťuje i u silničních kol, a to především z důvodu designu kola. Avšak nejvhodnějším umístěním motoru je střed šlapání. I když to znamená vyšší pořizovací cenu kola, toto umístění zajišťuje dobrou ovladatelnost a celkový dobrý pocit z jízdy na kole. Obzvláště doporučováno je toto umístění pro horská kola.
Jaký motor na elektrokolo?
O umístění už jsme psali. Pojďme se nyní podívat i na jeho výkon a napětí, a co to pro vás a vaše kolo může znamenat.
Výkon elektrokola
Výkon motoru elektrokola je legislativně omezena na 250 W. Je to tak výkon i většiny elektrokol. Stejně tak maximální rychlost, které při použití motoru elektrokola můžete dosáhnout je omezena na 25 km/h.
Napětí elektrokola
U motorů elektrokol je také vhodné řešit jejich napětí. U městských kol je to běžně 24 V, což zajistí plynulý chod kola. S 36 V se můžete vydat i na nerovné povrchy. Napětí o 48 V umožní jízdu i v náročném terénu, využívá se tak hlavně u horských kol.
Při výběru elektrokola sledujte i výrobce motoru. Kvalitními výrobci elektromotorů pro kola jsou Yamaha, Bosch, Shimano nebo Brose.
Baterie elektrokola
Výdrž baterie elektrokola je důležité hledisko vzhledem k dojezdu kola. Baterie jsou obvykle lithiové a základní pravidlo zní, čím je větší je kapacita a napětí, tím dál kolo dojede. Kromě toho však také závisí na váze jezdce, režimu pohonu a délce a náročnosti trati.
Pro městská a trekingová kola by měla stačit kapacita 300 až 400Wh, pro horská kola je vhodnější kapacita 500Wh a vyšší. Nabití na 100 % obvykle trvá 3 až 5 hodin, avšak nemusíte baterii vždy nabít na plný stav.
Dojezd elektrokola
Jak daleko s elektrokolem dojedete výrazně ovlivňují faktory, které jsme si uvedli v odstavci výše. Vzdálenost může být zhruba od 30 do 170 km. Pro představu můžeme uvést tři příklady. Cyklista o 60 kilech s kapacitou baterie 630Wh ujede po rovině 170 km. Stejný cyklista s výkonem baterie 400Wh ujede v náročném terénu 50km. Stokilový cyklista pak s kapacitou baterie 630Wh ujede po rovině 110 km a v náročném terénu s kapacitou baterie 400Wh 30km.
Kde koupit elektrokolo?
Velký výběr elektrokol najdete u spolehlivých prodejců kol na Kola-radotin.cz, Urban-sport.cz, Hervis, Sportisimo.