Chytré hodinky nejsou pouze výsadou dospělých či teenagerů. Naopak se jedná o velice praktický doplněk, který je vhodný i pro děti již od první třídy základní školy. O tom, že chytré hodinky ocení děti, lze jen těžko pochybovat, možná ještě víc si je však budete pochvalovat vy – rodiče. Postarají se o to speciální funkce, které nabízí právě dětské modely hodinek. Pojďte se s námi podívat na jejich běžné i nadstandardní vlastnosti a zjistěte, jaké chytré hodinky pro děti jsou ty pravé. Hned na úvod jsme připojili naše tipy na nejlepší dětské hodinky, které patří mezi top chytré hodinky pro děti vůbec.
Nejlepší chytré hodiny pro děti: Naše tipy
Chytré dětské hodinky pro děti s GPS modulem LAMAX WatchY2 umožňují sledovat aktuální polohu i polohu zpětně v čase. V mobilní aplikaci lze vytvářet zóny, při jejichž opuštění přijde upozornění do telefonu (geofencing). Hodinky umožňují nahrávat krátké hlasové a textové vzkazy. WatchY2 jsou voděodolné (certifikace IP67) a jsou vybaveny krokoměrem. Vynikají moderním designem s hranatým dotykovým displejem o velikosti 1,3”. Běžná výdrž baterie je zhruba 4 dny a jsou kompatibilní s operačními systémy Android i iOS.
Chytré hodinky s GPS lokátorem pro děti CEL-TEC KT06 má podobné funkce a vlastnosti jako hodinky LAMAX. Nabízí sledování polohy dítěte v reálném čase a k dispozici je historie polohy. Také funkce geofencing je zde dostupná a snadno použitelná, když se oblast nastavuje na mapě v mobilní aplikaci. Kromě textových a hlasových zpráv umožňují obousměrné hovory, čímž znatelně usnadní komunikaci. Baterie udrží hodinky v provozu až 3 dny na jedno nabití. Mají klasický vzhled s kulatým dotykovým displejem o velikosti 1,3” a podporované operační systémy jsou rovněž Android a iOS.
Chytré hodinky pro děti vs. pro dospělé
Chytré hodinky pro dospělé se od těch dětských v mnohém liší – ty pro děti často poznáte už na první pohled díky robustní konstrukci, které je podřízen design, a na displeji se pak mohou zobrazovat motivy, které ocení asi jen vaše ratolesti. Budou se sice muset spokojit s menším množstvím funkcí, například pokud jde o měření sportovních aktivit, ale ty by stejně asi většina z nich nedokázala příliš využít. Jejich hlavní předností z pohledu rodičů jsou bezesporu bezpečnostní funkce. Dobrá zpráva pro rodiče je dále to, že se nejedná o velkou finanční investici. Nejdražší hodinky pořídíte do zhruba 3 000 korun, nejlevnější pak stojí i méně než polovinu.
Sledování pomocí GPS: Mějte své děti neustále pod kontrolou
Na začátku si hned představíme zmiňovanou bezpečnostní funkci, která bude v naprosté většině případů hlavním důvodem ke koupi. Snad každé dětské chytré hodinky slouží především jako GPS tracker, díky kterému můžete mít prakticky neustálý přehled o tom, kde přesně se vaše dítě nachází. Jeho polohu můžete sledovat v mobilní aplikaci na telefonu či tabletu, i když zrovna sedíte třeba v práci. Některé značky umožňují sledování rovněž přes webové rozhraní na počítači. Příslušné aplikace mohou také nabízet přehled o historii polohy.
Při pohybu dítěte venku poskytují velmi přesné informace o jeho poloze, s přesností až na jednotky metrů. V budovách samozřejmě takovou přesnost nabídnout nedokážou. Pokud například ve velké budově hodinky ztratí GPS signál úplně, některé modely umí určit polohu alespoň přibližně díky režimu LBS, kdy se pro určení polohy využívají vysílače mobilní sítě či Wi-Fi sítě v okolí.
Geofencing
Skvělou funkcí, která by rozhodně neměla hodinkám chybět, je geofencing. Geofence je pomyslný virtuální plot ohraničující zónu, ve které by se mělo vaše dítě pohybovat. Pokud tuto zónu opustí, okamžitě vám o tom přijde upozornění.
Funkci lze využívat například na ověření toho, zda je dítě ve škole v době, kdy tam má být. Využívat ji můžete například i tak, že dostanete upozornění na odchod dítěte ze školy a poté na jeho příchod domů. Nemusíte ho tak nutit, aby vám po každém příchodu domů muselo telefonovat, a nebudete mít strach, když někdy zavolat zapomene.
Nezapomeňte na datový tarif
Aby byl umožněn přenos dat o poloze, ať už se dítě bude nacházet kdekoliv, je nezbytné připojení hodinek k internetu. Z toho důvodu mají hodinky slot pro SIM kartu, obvykle se jedná o typ micro nebo nano SIM od běžného operátora, kterého si sami vyberete. Samozřejmostí pak je sjednání vhodného tarifu u vybraného mobilního operátora. Datové tarify už dnes jsou cenově poměrně dostupné a hodinky nebývají příliš náročné na jejich spotřebu (často potřebují pouze několik desítek MB za měsíc), takže se není třeba obávat vysokých měsíčních nákladů.
Nahradí základní funkce telefonu
Praktická je také možnost dálkové komunikace, kterou mnoho hodinek nabízí. Jednoduše to znamená, že vám dítě může pomocí hodinek s mikrofonem a reproduktorem klasicky zavolat. Komunikace může být umožněna také prostřednictvím hlasových nebo textových zpráv. U modelů vybavených fotoaparátem lze uskutečňovat dokonce videohovory, v tomto případě však pochopitelně musíte počítat s větší spotřebou mobilních dat.
Funkce SOS
Některým chytrým dětským hodinkám sice může chybět funkce volání, ale snad všechny nabízí standard v podobě funkce SOS. Funkce SOS při aktivaci kontaktuje předem zvolený telefonní kontakt, či více kontaktů a informuje tak o tom, že dítě potřebuje pomoc. Funkce se obvykle aktivuje pomocí jednoduchého úkonu, například dlouhým stiskem konkrétního tlačítka.
Výdrž baterie
Výdrž baterie hodinek je obecně u nositelné elektroniky velmi sledovaný údaj. Nelze ji však přesně specifikovat pro všechny dostupné modely. Výdrž hodinek může být nižší než jeden den, takové modely jsou určeny zejména do školy a doma už je dítě nosit nebude. Nejčastěji se ovšem setkáte s hodnotami od 2 do 5 dnů.
Výdrž vždy závisí na způsobu používání a také na nastavených parametrech sledování. Například při delších intervalech aktualizace polohy mohou hodinky na jedno nabití vydržet výrazně déle.
Konstrukce
Například mobilní telefony často dětem nevydrží tak dlouho, jak bychom chtěli, protože se při pádu mohou relativně snadno rozbít. Především displej je i přes dodatečnou aplikaci ochranného skla či folie náchylný k popraskání. Naštěstí u dětských hodinek výrobci často berou ne vždy šetrné zacházení v úvahu a přizpůsobují tomu konstrukci hodinek. Není to sice pravidlem, ale minimálně u zavedených výrobců byste na problém s absolutně nedostatečnou odolností narazit neměli. Samozřejmě, že žádné hodinky nejsou nerozbitné, ale občasný náraz z neopatrnosti by měly bez větší úhony vydržet.
Je ovšem třeba počítat s tím, že hodinky mohou na dětské ruce vypadat mohutně. Nebývají sice větší, než je nutné pro jejich pohodlné používání, ale větší rozměry má na svědomí právě odolná konstrukce a také velikost baterie, která musí zajišťovat dostatečnou výdrž hodinek i při prakticky nepřetržitém příjmu signálu GPS.
Voděodolnost
Při výběru nezapomeňte ověřit certifikaci udávající odolnost proti vodě. Některé, především ty nejlevnější hodinky nemusí být vůbec voděodolné a hrozí tak snadné poškození při nechtěném ponoření do vody. Ideální je vybírat hodinky s certifikací IP67, která zaručuje maximální odolnost proti vniknutí prachu a schopnost vydržet ponoření do vody po omezenou dobu v malé hloubce (dostatečné proti náhodnému potopení, ne na běžné plavání), nebo vyšší typ certifikace, ten ale u dětských hodinek není běžný.
Další funkce
Mezi primární funkce chytrých dětských hodinek jednoznačně patří také zobrazování času. Na tuto funkci se při představování jakýchkoliv chytrých hodinek zapomíná, ale faktem je, že se jedná o funkci praktickou, a to i v případě dětí. Například ve škole mohou snadno kontrolovat, kdy začíná další hodina, nebo poté při cestě domů hlídat, za jak dlouho odjíždí autobus ze zastávky.
I přesto, že dětské hodinky nenabízí pokročilé funkce pro měření aktivit, některé modely dokážou alespoň počítat kroky a případně ukazovat odhad spálených kalorií. Ukazatel kroků může být pro děti motivací, aby se více hýbaly.
V některých hodinkách mohou být předinstalovány jednoduché hry, ale to pravděpodobně nebude rozhodující faktor při výběru. Dětský tablet nebo chytrý telefon bude na hraní bezpochyby lepší, takovým zařízením se hry na hodinkách nemohou vyrovnat.
Kompatibilita
Nakonec je třeba zmínit ještě jednu věc, a to kompatibilitu hodinek s různými operačními systémy mobilních telefonů. Před nákupem se v žádném případě nesmíte zapomenout ujistit, zda jsou hodinky kompatibilní s vaším mobilním zařízením a zda je pro něj dostupná příslušná mobilní aplikace. V případě, že vlastníte zařízení s operačním systémem Android, problém mít pravděpodobně nebudete, systém iOS je obvykle také podporován, ale především u méně známých výrobců hodinek tomu tak být nemusí.
TIP: Zjistěte více o dalších chytrých hodinkách: