Šipky rozhodně nejsou pouze hospodská zábava, dokáže se při nich zabavit celá rodina nebo parta přátel i doma, na chatě nebo vlastně skoro kdekoliv. Pokud nejste profesionální hráč ani nemáte ambice se jím stát, ale chcete si pořídit terč jednoduše pro to, abyste se s rodinou nebo přáteli mohli bavit i jinak než u obrazovky počítače nebo televize, je ideální volbou elektronický terč na šipky, zvaný také jako elektronické šipky. Elektronický terč totiž nabízí různé typy her a hlavně všem hráčům sčítá body, takže se nemusíte zatěžovat sčítáním a pamatováním si neustále se měnícího skóre. Přečtěte si, jak vybrat elektronický terč na šipky, abyste si hru co nejvíce užili.
Hned na začátku článku jsme si pro vás připravili tipy na oblíbené elektronické terče dostupné za cenu odpovídající jejich kvalitě a funkcím, ze kterých si rychle můžete vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud si chcete dát na hledání toho nejlepšího elektronického terče pro vás opravdu záležet, v další části článku následuje podrobný průvodce jeho výběrem.
Nejlepší elektronický terč na šipky
Hledáte nejlepší elektronický terč na šipky? Podívejte se na náš výběr elektronických terčů, které nás díky svým vlastnostem a přívětivé ceně nejvíce zaujaly a zároveň jsou oblíbené u dalších hráčů.
Elektronický terč ECHOWELL DC 88
Elektronický třířádkový terč Echowell DC 88 zaujme především velmi přívětivou cenou, za kterou dostanete funkční, dobře zpracovaný terč. Je vybaven jednoduchým LED displejem a jednoduché je také jeho ovládání. Umožňuje hru 1–8 hráčů, kteří si mohou vybrat ze 16 základních her. Napájet ho lze prostřednictvím síťového adaptéru nebo 3AA baterií. Hru doprovází zvukovými efekty.
Elektronický terč Bull’s Flash
Dvouřádkový elektronický terč Bull’s Flash se čtyřmi LED displeji sice umožňuje hrát jednu z 28 her pouze 4 hráčům současně, ale ti si hru užijí opravdu naplno. To zaručuje velmi kvalitní provedení spolu s nastavitelnými speciálními zvukovými efekty. Terč má originální turnajovou velikost.
Elektronický terč Physionics 74211
Patří mezi vrcholné představitele kategorie elektronických terčů. Hodí se jak na domácí použití, tak i do hospody. Na terči můžete zahájit některou z 28 her, a to až v 16 hráčích. Na čtyřech displejích lze přitom přehledně sledovat skóre. Terč je vybaven dvířky, díky kterým bude v době mimo jeho používání na zdi působit nenápadně. Napájení je zajištěno prostřednictvím síťového adaptéru.
Lákají vás i další hospodské hry pro více hráčů, které si můžete zahrát také doma? První, co vás pravděpodobně napadne, je stolní fotbal. Pokud přemýšlíte, že si uděláte radost a pořídíte si ho, mohl by se vám hodit průvodce výběrem stolního fotbalu.
Jak vybrat elektronický terč na šipky
Na začátek si připomeneme, že existují tři základní typy terčů – elektronický, sisalový a plastový. Po jejich stručném představení se již budeme věnovat pouze těm elektronickým.
Elektronické terče mají tu výhodu, že při hře všem hráčům počítají skóre a nabízí mnoho různých typů her a jejich modifikací. Hra je díky tomu velmi jednoduchá. Základem elektronických terčů je jakési plastové síto, v jehož otvorech zůstávají po dopadu zapíchnuté plastové hroty šipek. To však s sebou přináší tu nevýhodu, že šipka může při jinak dobrém hodu kvůli plastovým bodům odskočit, když se hrot šipky do jednoho z bodů nezapíchne.
Sisalové terče jsou určeny pro hru na profesionální úrovni, pořídit si je však pro kvalitní hru samozřejmě můžete i domů. Povrch, do kterého se zapichují pro změnu ocelové hroty šipek, se nazývá sisal. Jde o textilní vlákno získávané z listů agáve sisalové. Výhodou sisalových terčů je vyšší přesnost hry. Body si však musíte počítat sami.
Plastové terče jsou kombinací předchozích typů. V podstatě jsou to elektronické terče, ovšem bez elektroniky pro sčítání skóre a vedení hry.
Provedení elektronických terčů
Existují dvě základní provedení elektronických terčů podle počtu dírek v políčkách pro double a triple (úzká pole na dopadové ploše, která dvakrát či třikrát násobí hozenou hodnotu):
- Dvouřádkové (dvoudírkové) terče
- Třířádkové (třídírkové) terče
Dvouřádkový elektronický terč na šipky má, jak název napovídá, políčka pro zdvojení či ztrojení hodnoty bodů pouze o šířce dvou dírek. Díky tomu šířka těchto políček odpovídá rozměru soutěžních terčů. Malá jsou také pole ve středu terče.
Třířádkový elektronický terč na šipky má pochopitelně zmíněná políčka o jednu řádku dírek širší, stejně tak jsou větší i středová pole. To umožňuje snadnější zásah těchto polí, díky čemuž se tento typ terče hodí pro méně zkušené hráče nebo děti, kterým jde při hře především o zábavu.
Počet hráčů
Terče umožňují zahájení hry pro různý počet hráčů. Maximálním počtem hráčů, se kterým se můžete u terčů setkat, je 16 hráčů v jedné hře najednou. Dále jsou nabízeny terče s možností hry pro nejvýše 4 nebo 8 hráčů. Některé terče nabízí možnost hry v týmech.
Pokud budete chtít trénovat sami, hodí se funkce virtuálního protivníka. Náročnost hry proti virtuálnímu protihráči si můžete volit. Hra tak bude mít alespoň nějaký náboj, i když zrovna nebude poblíž žádný další hráč, který by si s vámi zahrál.
Počet herních režimů
Počet her udává množství přednastavených typů her, obvykle můžete vybírat z přibližně 20–30 různých her. Každou z her navíc můžete modifikovat, takže máte k dispozici až stovky herních variant. Hry se od sebe odlišují herní a časovou náročností. Kromě klasických her jsou dostupné i speciální hry, které mají například za úkol zlepšovat herní dovedností hráčů, když se hráči musí trefovat do terčem určených polí.
Počet displejů
Elektronické terče jsou dostupné s různým počtem displejů, na kterých se zobrazují údaje o hře a samozřejmě také skóre jednotlivých hráčů. Větší počet displejů, případně jejich větší velikost, zpravidla přispívá k lepší přehlednosti hry.
Zvuková a světelná signalizace
Zvukové a světelné efekty mohou pro někoho být pouze zbytečným rušivým elementem, někomu jinému zase bude hra díky nim připadat zajímavější. Ať už je u terče požadujete, či nikoliv, ověřte si, zda má vámi vybraný terč požadované vlastnosti. Terč by měl ideálně mít možnost regulace hlasitosti a úplného zapnutí či vypnutí zvukových a případně světelných efektů, pokud je jimi vybaven.
Velikost a vzhled terče
Terče se odlišují průměrem dopadové plochy a také jejich celkovou velikostí. Velikost dopadové plochy pochopitelně ovlivňuje samotnou hru. Celkovou velikost terče pak musíte brát v úvahu kvůli tomu, aby se vám terč vešel na zeď na požadovaném místě.
Některé elektronické terče jsou umístěny v kabinetu, aby v době, kdy je nebudete používat, svým vzhledem nepůsobily v místnosti rušivě. Jednoduše zavřete dvířka a z terče se stane nenápadná nástěnná skříňka.
Napájení
Elektronické terče se neobejdou bez elektrické energie. Terče mohou mít jeden ze dvou způsobů napájení, případně některé modely terčů podporují obě možnosti.
- síťový adaptér – ideální volba při stálém umístění terče
- baterie – možnost hrát kdekoliv, třeba i venku, ale baterie se musí po vybití měnit
- kombinace – pokud nebude terč připojen k síti, můžete k jeho zapnutí použít baterie
TIP: Užitečná je funkce automatického vypnutí terče při jeho delším nepoužívání pro úsporu energie, což je podstatné především při napájení prostřednictvím baterií.
Chcete si doma, nebo kdekoliv jinde, užít ještě více zábavy? Poradíme, jak vybrat projektor pro domácí kino – pak už stačí jen dobrý film a notebook a o zábavu je postaráno. Trošku adrenalinu můžete doma také zažít řízením auta – stačí jen vybrat ty nejlepší volanty k PC.