Ať už jste doma, nebo v kanceláři, můžete se spolehnout na to, že ve vzduchu poletuje spoustu alergenů všeho druhu – od prachu a pylu přes bakterie a viry až po roztoče a objevit se v něm mohou také toxické látky. Sice nic z toho není vidět, případně jen při pozorném pohledu, ale přítomnost těchto alergenů přesto poznat můžete, především to platí v případě alergiků a astmatiků. Při pobytu v místnosti s hodně kontaminovaným vzduchem lze také snáze onemocnět. Pravidelné větrání vždy nestačí, zvlášť v pylové sezoně. Pokud tedy chcete v nějaké místnosti zajistit lepší kvalitu vzduchu, je na místě se poohlédnout po lepším řešení, po čističce vzduchu. Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu, abyste v každé místnosti měli perfektně čistý vzduch.

V úvodu článku naleznete tipy na osvědčené a oblíbené modely čističek vzduchu, s jejichž koupí neuděláte krok vedle. Poté už na vás čeká podrobný průvodce výběrem čističek vzduchu, díky kterému se snáze zorientujete v opravdu široké nabídce těchto zařízení, přispívajících k vytvoření zdravého prostředí nejen u vás doma. V závěru najdete rady, kam čističku vzduchu v místnosti umístit pro její efektivní provoz.

Nejlepší čističky vzduchu: Naše tipy

Chcete pořídit co možná nejlepší čističku vzduchu, ale nechcete výběrem trávit příliš času? Jednoduše si stačí vybrat některý z následujících modelů podle toho, kolik jste ochotni do čističky vzduchu investovat.

Čistička vzduchu za příznivou cenu – Xiaomi Mi Air Purifier 3H

jak-vybrat-cisticku-vzduchu-Xiaomi-Mi-Air-Purifier-3H

Nejprodávanější čistička vzduchu – Ionic-CARE Triton X6

jak-vybrat-cisticku-vzduchu-Ionic-CARE-Triton-X6

Výkonná čistička vzduchu se zvlhčovačem – Concept CA3000 Perfect Air Smart

jak-vybrat-cisticku-vzduchu-Concept-CA3000-Perfect-Air-Smart-se-zvlhcovacem

Jak vybrat čističku vzduchu

Nyní se konečně dostáváme k tomu, jakou čističku vzduchu vybrat v závislosti na vašich potřebách. Podívejte se na nejdůležitější kritéria, na něž se musíte při výběru zaměřit. Díky nabytým vědomostem pak pro vás bude výběr čističky vzduchu o poznání jednodušší.

Druhy filtrace

Na trhu najdete čističky s různými způsoby filtrace vzduchu a každý je vhodný pro nějaký účel. Proto je dobré čističku vybírat podle toho, jakých alergenů se chcete zbavit. Čističky často nabízí kombinaci více druhů filtrů pro vícestupňovou filtraci a samozřejmě pro odfiltrování více druhů alergenů. Nespoléhejte se však na to, že více druhů filtrace v jednom zařízení vždy zajistí lepší vyčištění vzduchu než čistička s méně filtry.

HEPA filtr

Čistička vzduchu s HEPA filtrem je nejrozšířenějším typem. HEPA filtry dokážou zachytit pevné částice, roztoče, bakterie, viry a kouř. Dosahují skoro 100% účinnosti, takže v místnosti při jejich používání opravdu bude velmi čistý vzduch. Filtr v čističce ovšem pro zachování filtračních vlastností musíte v uvedeném intervalu měnit. Jako nejlepší čistička vzduchu pro alergiky je označována právě ta s HEPA filtrem.

Elektrostatický filtr

Elektrostatický filtr využívá statické elektřiny, díky níž přitahuje nečistoty – prach, pyl, bakterie, viry či plísně. Nepohlcuje pachy a kouř. Obvykle bývá kombinován s ionizátorem, protože záporně nabité částice se na filtru snáze zachytí. Díky této kombinaci má čistička vzduchu s elektrostatickým filtrem podobné schopnosti jako čistička s HEPA filtrem. Elektrostatický filtr je omyvatelný a jeho životnost je téměř neomezená.

Ionizátor vzduchu

Ionizátory vzduchu záporně nabíjí částice vzduchu a ty následně vážou kladně nabité částice nečistot, které chcete ze vzduchu odstranit. Vytvářené shluky nečistot padají na zem a můžete je poté snadno vysát. 

Plazmový ionizátor

Některé čističky využívají vyspělejší a účinnější technologii ionizace – plazmovou. Jak funguje čistička vzduchu s plazmovým ionizátorem? Plazmové ionizátory produkují záporné i kladné ionty reagující se vzdušnou vlhkostí. Díky tomu navíc zvládnou odstraňovat nebezpečné plyny, jako je metan a benzen, a těkavé látky.

Uhlíkový filtr

Čistička vzduchu s uhlíkovým filtrem je určena pro odstraňování zápachu a poradí si také s případnou přítomností jedovatých výparů. Umístit se vyplatí zejména do místnosti, kde kouříte cigarety. Samotný uhlíkový filtr nepohlcuje prach či pyl, a proto jsou jím často vybaveny čističky s HEPA filtrem, u kterých rozšiřuje jejich schopnosti.

Vodní filtr

Čistička vzduchu s vodním filtrem neboli pračka vzduchu jednak zachycuje pevné částice a mikroorganismy a jednak se postará o zvlhčení vzduchu. Fungují tak jako čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom. Funkce je založena na soustavě otáčejících se disků, které se namáčí ve vodě, a díky ventilátoru je přes disky profukován vzduch, čímž dochází k jeho „praní“. Daní za zvlhčení vzduchu je nižší účinnost čištění vzduchu, která se pohybuje v rozsahu 50–75 %. U vodní čističky se neprovádí žádná výměna filtrů, ale měli byste ji pravidelně čistit.

Fotokatalytický filtr

Fotokatalytické čističky rozkládají látky působením UV světla za přítomnosti katalyzátoru, který se nespotřebovává, takže není třeba nic měnit. Zajišťují odstranění bakterií, virů a toxických látek. Nevýhodou je, že při provozu čističky vzniká nebezpečný ozon, jenž je ve vysokých koncentracích jedovatý.

UV sterilizace

Čistička s UV světlem dokáže vzduch sterilizovat, když zabije naprostou většinu běžných bakterií, virů nebo plísní. Vzduch UV lampa sterilizuje poté, co projde předchozími filtry v čističce.

nejlepsi-cistiky-vzduchu

Vzduchový výkon

Po výběru technologie přichází na řadu volba vzduchového výkonu čističky. Vzduchový výkon vyjadřuje, jaký objem (kolik metrů krychlových) vzduchu zvládne čistička zbavit nechtěných alergenů za 1 hodinu. Volba hodnoty vzduchového výkonu závisí na objemu největší místnosti, ve které plánujete čističku využívat.

Číselnou hodnotu získáte vynásobením objemu místnosti v metrech krychlových koeficientem v rozmezí 2–4,. Nižší hodnota koeficientu se doporučuje v případě, že netrpíte zdravotními potížemi, v případě alergiků a astmatiků je pak vhodné objem místnosti násobit vyšší hodnotou koeficientu. Vzhledem k tomu, že vzduchový výkon udává množství přefiltrovaného vzduchu za 1 hodinu, tak zvolený koeficient vyjadřuje, kolikrát za tuto dobu proběhne kompletní přefiltrování vzduchu v místnosti.

INFO: Rozhodně není od věci pořídit čističku s vyšším vzduchovým výkonem, než který získáte na základě zmíněného výpočtu. Výkonnější čistička vyčistí vzduch vícekrát za určitý čas a při provozu na nižší výkonový stupeň může být ve výsledku méně hlučná.

Hlučnost

Čistička vzduchu vybavená ventilátorem může být poměrně hlučná. Především pokud máte rádi klid, zaměřte v parametrech čističek na jejich hlučnost, udávanou v decibelech (dB). Tiché čističky vzduchu nepřesahují hlasitost 50 dB, hlučnější čističky mohou při provozu na plný výkon vydávat hluk s hlasitostí i přes 60 dB, což je hlasitost rovnající se běžnému hovoru.

Aby vás hluk čističky nerušil při spánku, je dobré, když nabízí zapnutí tichého nočního režimu, při kterém hladina hluku obvykle nepřesahuje 30 dB, tedy hlasitost na úrovni jemného šepotu.

INFO: V domácnosti by úroveň hluku v dlouhodobém měřítku neměla přesahovat hlasitost 40 dB přes den a 30 dB v noci.

Údržba

Některé druhy filtrů je nutné v čističkách vzduchu měnit. Jedná se zejména o HEPA, uhlíkové a fotokatalytické filtry a také prachový předfiltr, který slouží k zachycení větších prachových částic. Za náhradní filtry zaplatíte od několika set až po nižší jednotky tisíc korun v případě kompletní sady filtrů pro čističku s vícestupňovou filtrací. Životnost a tím i doporučený interval výměny se většinou pohybuje mezi 6 a 12 měsíci. Výměnu filtru nemusí být od věci provést, ani když je daný druh filtru omyvatelný, ale při jeho správném čištění ho určitě můžete využívat mnohem déle.

Spotřeba

Čističky vzduchu mají dle druhu a konkrétního modelu příkon v řádu jednotek až desítek wattů. Jejich spotřeba elektrické energie tak odpovídá spotřebě klasické žárovky – nemusíte se tedy obávat toho, že by byly náklady na provoz čističky příliš vysoké. Ovšem pokud budete čističku vzduchu využívat opravdu poctivě a každý den v roce a poběží od rána do večera, za rok se energie spotřebovaná čističkou nasčítá a roční náklady provoz (co se týká elektrické energie, nejsou započítány náhradní filtry) vás vyjdou obvykle na stovky korun, v krajním případě na částku přesahující tisíc korun.

Čistička s nižším příkonem zaručí nižší spotřebu a tedy i finanční úsporu, ale zase pravděpodobně bude mít menší vzduchový výkon. Při rozhodování si tak ujasněte své preference a případně zvolte vhodný kompromis mezi těmito dvěma parametry.

Funkce

Čističky vzduchu mohou nabízet různé komfortní funkce, které jsou praktické zejména pro zajištění jejich jednoduché obsluhy.

  • Časovač – umožňuje nastavení doby provozu (automatické vypnutí a zapnutí)
  • Více výkonových stupňů – možnost regulace výkonu podle potřeby
  • Noční režim – zaručuje co nejtišší provoz
  • Senzor kvality vzduchu – vyhodnocuje a dává přehled o kvalitě vzduchu v místnosti
  • Automatický režim – automatické nastavení výkonu dle kvality vzduchu
  • Zvlhčovač vzduchu
  • Oznámení o nutnosti výměny filtru
  • Dětský zámek – zabraňuje nežádoucím dětským pokynům
  • Dálkový ovladač – klasický ovladač může být nahrazen chytrým telefonem

Umístění čističky vzduchu

Na závěr se sluší zmínit, kam a jak čističku vzduchu v místnosti umístit. Čističku vzduchu byste měli umístit tak, aby nic neztěžovalo její funkci – musí být zajištěno správné nasávání a následné vyfukování vzduchu. Z toho důvodu pro řadu čističek není dobré stání těsně u zdi. Kromě toho je vhodné čističku postavit do vyšší polohy, zhruba do úrovně pasu, pro efektivnější čištění veškerého vzduchu v místnosti. Nejlepším možným umístěním je zhruba střed místnosti, kde bude čistička stát na nějakém podstavci.

Při provozu čističky nechte zavřená okna a dveře, aby vyčištěný vzduch zůstal v místnosti. V průběhu dne ovšem nezapomínejte ani na rychlé větrání kvůli čerstvému vzduchu, byť třeba v hlavní pylové sezoně to není dobrý nápad.