U televize trávíme spoustu času. Proto je důležité, abychom si tento čas co nejvíce zpříjemnili. Dávno již odzvonilo klasickým stojánkům, na kterých je televize připevněna. V dnešní době se TV instaluje na zeď, a to pomocí držáku. Jak vybrat držák na TV?
Jaké typy držáků máme?
Když vybíráme držák na televizi, nejprve se zamyslíme, k jakému účelu ho budeme potřebovat a co od něj očekáváme. Stačí nám zavěšení na zeď jako obraz? Nebo využijeme i možnost odsunutí obrazovky od zdi a natočení třeba až kolmo k ní? Podle toho zvolíme optimální typ držáku.
Fixní (pevné) držáky na TV
Tyto držáky mají velkou nosností a velmi malou vzdálenost od zdi. S fixními držáky nelze nijak manipulovat (nelze je natáčet do stran ani sklápět). Jsou ideální do míst, kde není potřeba s televizorem dále manipulovat.
Pokud se pro tento typ držáku rozhodnete, doporučujeme ověřit, kde má TV, kterou máte v plánu na držák umístit, vývody na kabeláž. V případě, že na zadní straně, může být velmi malá vzdálenost od zdi, jenž tyto držáky mají, problémem a manipulace s konektory může být obtížná.
Stejně tak i zapojení USB flash disku nebo SD karty. Vzdálenost od zdi je možné zvětšit pomocí distančních kroužků, které však nemusí být v balení každého držáku. Proto fixní držák doporučujeme spíše pro TV, která má vývody na kabeláž z boční nebo spodní strany.
Sklopné držáky na TV s možností náklonu
Držáky na TV s náklonem umožňují naklopit obrazovku televizoru směrem dolů, u některých modelů i nahoru. Stejně jako fixní držáky tak i držáky sklopné disponují poměrně velkou nosností a malou vzdáleností od zdi. Náklony držáků se pohybují v rozmezí 5 ° až 20 °, ve výjimečných případech i více.
Liší se především již zmíněnou nosností, velikostí úhlu pro náklon, a především systémem náklonu. U starších typů držáků je systém náklonu řešen povolením šroubů na každém nosném ramenu. Tento systém není moc pohodlný, neboť vzhledem k malé vzdálenosti od zdi se k šroubům hůře dostává, a poté s nimi manipuluje. Novější držáky mají systém, kde není třeba nic povolovat a TV si pohodlně naklopíte. Pouze v prvním okamžiku nastavíte sílu, kterou potřebujete pro náklon docílit.
Velikost úhlu náklonu se u jednotlivých držáků liší. Náklony se pohybují, jak bylo již zmíněno, v rozmezí 5 ° až 20 °, přičemž ze zkušenosti můžeme potvrdit, že například úhel 10 ° je zcela dostačující pro běžné domácí používání.
Kloubové otočné držáky na TV
Otočné TV držáky můžeme rozdělit na dva druhy:
- Jedním jsou držáky bez výsuvného ramene, které nabízí pouze mírný náklon a mírné natočení do stran (v závislosti velikosti TV). Tyto držáky nemají výsuvné rameno, není tedy možné otočit obrazovku o více než cca 20 ° na každou stranu.
- Oproti tomu držáky s výsuvným ramenem umožní nejen náklon obrazovky, ale také odsunutí TV od zdi a následné natočení do stran. Tyto držáky poskytují širokou škálu možností nastavení obrazovky. Je možné televizi odsunout od zdi a následně ji natočit do stran nebo sklopit. Dle velikosti TV a typu kloubového držáku je také možné natočení až o 90 °, tedy kolmo ke zdi.
Některé typy kloubových držáků jsou vhodné i pro zavěšení TV do rohu místnosti. Zde doporučujeme spíše jednoramenné držáky než držáky dvojramenné. Je to z důvodu pohodlnější manipulace a větším možnostem nastavení.
Udávaná nosnost otočných držáků zůstává stejná při jakékoliv pozici držáku. To znamená, že i při maximálním vytažení je udávaná nosnost garantována.
Rozdíly mezi držáky jsou velké. Od nosnosti přes maximální vzdálenost od zdi, jednoramenné nebo dvojramenné provedení až po design.
Výškově nastavitelné držáky – změna výšky TV
Držáky TV s výškovým nastavením nabízejí uživateli jeden z nejvyšších komfortů při sledování. Nejenom že mají všechny vlastnosti otočných držáků, ale navíc umožní změnu výšky TV. Tuto funkci zajišťuje pružina nebo píst. U těchto držáků je kromě maximální hmotnosti udávána také hmotnost minimální. Je to z důvodu, aby nedocházelo k samovolnému navrácení TV do tzv. horní pozice.
Na regulaci výšky nepotřebujete žádné nářadí. Vše zvládnete rukou bez nutnosti povolení šroubů. Prostě a jednoduše potáhnete TV směrem dolů nebo nahoru.
Držáky se opět liší nosností, samozřejmě VESA standardem, vzdáleností od zdi a v neposlední řadě také designem. Většina také disponuje systémem pro vedení kabeláže.
Držáky na strop – stropní
TV držáky s uchycením na strop se používají v případě, že není možné TV zavěsit klasickým způsobem na zeď. Samozřejmostí je systém pro vedení kabelů vnitřkem držáku. V závislosti na typu je také možné televizor po zavěšení výškově nastavit nebo natočit do strany.
Do nejrůznějších podniků se pak dodávají i stropní držáky na více obrazovek. Například zády k sobě, vedle sebe, nad sebou, apod.
Podstavce (stojany) pod TV
Stolní stojany pod TV nahrazují klasické stojánky, které jsou dodávány jako součást balení televize. Je možné jimi stojánky bez obav nahradit a postavit na komodu nebo televizní stolek.
U těchto podstavců je třeba brát v potaz jeho nosnost a následnou stabilitu TV. Některé typy jsou navíc otočné, takže si pohodlně můžete natočit obrazovku do stran. Výhodou také může být výškové nastavení. Je řešeno tak, že některé stojany umožňují 2 až 3 výškové polohy.
Jak vybrat držák na TV?
Při výběru držáku na TV jsou důležité prakticky jen dva parametry:
- Hmotnost TV (nosnost držáku) – Váha televize nesmí přesáhnout nosnost držáku – celkem jednoduché a jasné. U kloubových držáků je nosnost stejná i v případě maximálního vysunutí TV od zdi. Doporučujeme nosnost nepodceňovat, neboť například kabeláž také něco váží a také existuje možnost, že se při montáži o TV na držáku opřete a neštěstí může být na světě.
- VESA standard (norma) – Druhým neméně důležitým parametrem je VESA standard (někdy také VESA norma, nebo jen zkráceně VESA). Jedná se o rozteč montážních otvorů na zadní straně TV, na které připevníte držák. Každý výrobce nebo modelová řada může mít rozměr jiný, proto je dobré tento údaj zjistit a následně ověřit, zda tento rozměr držák podporuje.
Co je VESA norma?
Jedná se o označení rozteče děr pro uchycení držáku na TV. Tvoří ji čtyři otvory (závity) a u TV ji najdeme na zadní straně. Hodnota u je vždy uvedena následujícím stylem: 400 × 300 mm (šířka × výška).
Chystáte se vybírat nejen držák, ale i TV samotnou? Pak si přečtěte naše rady a tipy, jak vybrat televizi.