Levandule zažívá v poslední době opravdu velký boom. A není se čemu divit. Jedná se o nádhernou bylinu s výraznou vůní, která se mimo léčiv a kosmetiky využívá k výrobě domácích limonád či zmrzliny. Existuje jí přes 40 druhů. Nevíte, jak vybrat levanduli? Tápete v tom, jak ji pěstovat? Zajímají vás její léčivé účinky? V tomto článku se o levanduli dozvíte vše, co potřebujete vědět!

Jak se pěstuje levandule?

Možná se vám se slovem levandule vybaví dovolená u moře nebo rozlehlá fialová pole ve francouzské Provence. Není se čemu divit, protože levandule pochází z oblasti Středomoří. Proto pokud si ji chcete vysadit na zahrádce, vyhledejte pro ni místo na slunci ideálně s písčitou půdou, která dobře propouští vodu. Příliš vlhká půda levanduli nesvědčí. Na to byste si měli dát pozor zejména tehdy, chcete-li levanduli pěstovat doma v květináči. Jinak i v takovém případě se vyplatí umístit rostlinu k oknům orientovaným na jih nebo rovnou na balkon a zasadit ji do písčité půdy či do speciálního substrátu pro levandule a rozmarýny.

Kdy se sází levandule?

Stejně snadné jako pěstování je i množení levandule. Vhodným obdobím pro výsev semínek do truhlíků je únor, případně začátek března. Když sazenice dorostou přibližně do 10 cm, lze je přesadit do země nebo větší nádoby.

Pokud chcete namnožit levanduli řízkováním, začněte také brzy na jaře. Řízky odeberte z mateční rostliny, nechte zakořenit a poté zasaďte na zahrádku nebo do květináče – vhodným obdobím pro tento úkon je přelom března a dubna.

Jak často kvete levandule a co dělat pro to, aby kvetla bohatě?

Aby vaše levandule vypadala k světu, nesmíte zapomínat na její zastřihávání. Na jaře se ji nebojte radikálně zkrátit do výšky 5 cm. Starší rostliny zkraťte o polovinu jejich vzrůstu. Poté se levandule zastřihuje po odkvětu koncem srpna. Odstřihávejte staré květy i se stonky. Ovšem nezastřihávejte stonky až u dřevité části. Ta velmi špatně obrůstá. V zimě by se také do těchto větviček mohla dostat voda a rostlina by poté uhynula. Naopak pokud budete odstraňovat uschlé části rostliny průběžně, může vám v průběhu léta levandule vykvést ještě jednou. Avšak i bez zastřihávání vám bude levandule kvést řadu týdnů, a to od června do srpna.

TIP: Levanduli si i snadno usušíte. Využijte sušičku potravin a sušte maximálně na 35 °C.

Jak vybrat levanduli?

Již na začátku článku zaznělo, že existuje na čtyřicet druhů levandulí. Při výběru vám z takového množství může jít hlava kolem. Jaký druh levandule je nejlepší? Co je to lavandin? Jak poznat pravou levanduli? Pojďme si na vše postupně odpovědět.

Jaký druh levandule je nejlepší?

Levandule lékařská je zřejmě nerozšířenější a nejznámější druh levandule. Jak už název napovídá, tento druh se pěstuje zejména pro své léčebné účinky. Vhodná je tedy k výrobě esenciálních olejů, kosmetiky, ale využít ji můžete také v kuchyni. Květy této byliny mohou být typicky fialové, modré, ale i bílé či růžové. Asi nejtypičtější odrůdou tohoto druhu je levandule Hidcote, též prodávána jako Hidcote Blue. Tento druh je nenáročný a u nás dokonce mrazuvzdorný!

Co je to lavandin?

Mezi velmi rozšířené druhy můžeme zařadit lavandin neboli levanduli prostřední. Na rozdíl od levandule lékařské, jejíž velikost keříků se pohybuje okolo 80 cm, lavandin mívá rostliny velké až 120 cm. Levandule prostřední se pěstuje zejména pro své výrazné aroma. Ovšem co nabyl tento druh na vůni, pozbyl v léčebných účincích. Odrůdou lavandinu je levandule grosso, kterou můžeme spatřit na levandulových polích ve Francii, a která je hojně využívána v kosmetickém průmyslu. 

jak-vybrat-levanduli

Jak ale rozeznat pravou levanduli od lavandinu?

Zatímco lavandin má velmi silnou, intenzivní vůni, levandule lékařská voní jemně a má uklidňující účinky. Hlavní rozdíl můžeme spatřovat hlavně v květenství. U levandule vidíme jedno velké květenství na jednom stonku, u lavandinu jich můžeme napočítat kolem pěti. Zatímco levanduli lékařskou řadíme k mrazuvzdorným levandulím, lavandin je na tom s touto vlastností hůře, ovšem stále ho můžeme pěstovat v našich podmínkách.

Další druhy levandule

Velmi zajímavým druhem levandule je takzvaná „Arctic Snow“ neboli Lavandula angustifolia. Jedná se o levanduli nízkou, která dosahuje 30–40 cm. Navíc ji zdobí jemné bílé květy. Pokud chcete kompaktnější, designovou verzi levandule, jistě zvolte tuto!

Neméně působivá je levandule korunkatá, která vyniká svým květenstvím připomínajícím královské koruny. Květy této rostliny mohou být fialové, modré i bílé. Tento druh se nepoužívá v gastronomii. Není jej vhodné v našich podmínkách pěstovat na zahrádkách, protože se nejedná o mrazuvzdorné levandule. Na zimu se vždy musí umístit do interiéru, ale za nádherný vzhled byliny to jistě stojí!

Jaké účinky má levandule?

Už víte, jak vybrat levanduli podle podmínek k pěstování i její vůně. Levandule je velmi všestranná a jistě se vám v domácnosti bude hodit. Víte, jak ji můžete použít?

Již ve starověkém Řecku byla levandule hojně využívána, a to zejména v oblasti hygieny. Přidávala se do koupelí nebo se využívala k výrobě tělového oleje. Levandulová silice regeneruje pokožku a dodává pleti svěží, mladistvý vzhled. Hojně se proto využívá v kosmetických přípravcích, a některé si dokonce můžete vyrobit i doma – například levandulovou vodu.

V gastronomii se levandule stala nedílnou součástí provensálského koření. Její účinky, například ve formě čaje, jsou také výborné na potíže s trávením.

Ovšem téměř zázračné jsou její léčebné účinky. Někdy se levanduli říká též „přírodní antidepresivum“, protože dokáže zmírnit stres, úzkosti a napětí. Výborně funguje také na potíže se spánkem. V neposlední řadě má levandule také antiseptické účinky, hodí se tedy k léčení odřenin a jiných ran.

Zajímáte se o bylinky? Přečtěte si, jak posílit imunitu díky jejich účinkům nebo zjistěte, jaké jsou výhody přírodní kosmetiky.