Pocitový podzim máme spojen se zabarvováním listí na stromech do teplých odstínů žluté, oranžové, hnědé a červené, a později s oblohou zataženou těžkými mraky, deštěm a studeným větrem; je to velice nepříjemná změna pro náš organismus, který byl přes léto jako „ve vatičce“. Je však na čase přizpůsobit se další sezóně. Samozřejmě si chceme zachovat pevné zdraví. Proto vyvstává otázka: Jak posílit imunitu na podzim?
Jak zvýšit imunitu v podzimních měsících?
Jsou tu první podzimní dny. A kdy vlastně začíná podzim? U nás, na severní polokouli, je ten astronomický odstartován podzimní rovnodenností, což je kolem 23. září a končí zimním slunovratem 21. prosince. Na jižní polokouli začíná okolo 21. 3. a končí 21. 6.
V letošním podzimu se k nám počasí prozatím chová přívětivě, očekávat lze i pozdní babí léto. Nicméně nastanou dny, kdy se výrazně sníží teplota, přijdou plískanice a bude sychravo, a sluníčko se neukáže několik dní – to už tak v našem mírném podnebném pásmu prostě chodí. A tato podzimní změna počasí se začne menší či větší měrou projevovat a podepisovat na našem zdraví. Začne to rýmou v dětském kolektivu, lehkým nachlazením, pokračuje virózami a záněty horních a posléze i dolních cest dýchacích. Přidají se angíny a chřipka. Z nedostatku slunečních paprsků na spoustu lidí začne padat depresivní nálada. No, zní to skoro až děsivě, když se všechny možné vnější zásahy do našeho zdraví sepíší najednou. A do toho koronavirus. Jak tomu předcházet? A je to vůbec reálné?
Je. Ovšem také je velice důležité začít o své zdraví – v rámci prevence – pečovat včas. Nejlépe ihned s příchodem září, kdy se děti vrací do škol – komunitní přenos kapénkové infekce je rychlý a dokáže nás všechny pěkně potrápit. Navíc nyní – v době covidové – jsou zapotřebí jak důraznější preventivní opatření, a to víc než kdy předtím, tak i zodpovědnější přístup nás všech k sobě samým, svým blízkým, i k ostatním lidem. Nenakazí se jen ti nejodolnější jedinci, ti s dobrým imunitním systémem.
Vytvořme si silnou imunitu
Jak tedy konkrétně na imunitu na podzim? Tím nejzákladnějším a nejsnazším krokem je zvýšit přísun vitamínu C. To znamená kromě ovoce, zejména citrusů, konzumovat hodně čerstvé zeleniny, přidat šípkový čaj, včetně doplňků stravy, jako je například Celaskon, anebo vitamíny na imunitu Spektrum Imunaktiv, což je komplex multivitaminů, minerálů a stopových prvků.
Hlíva ústřičná, v kombinaci s rakytníkovým olejem pomáhá posilovat imunitní systém celoročně. Společně podporují metabolismus, posilují činnost srdce a pomáhají snižovat únavu.
K normální činnosti imunitního systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání v podzimním období významně přispívá řada produktů Preventan (Junior, Akut, Clasic, Sport). Jedná se o jedinečnou látku ProteQuine, což je směs biologicky aktivních látek.
Když dáváme přednost bylinkám
Naši odolnost vůči různým sezonním onemocněním dokážou podpořit i mnohé bylinky. Kupříkladu Meduňka pro duševní pohodu a vydatný spánek po celou noc, řepíkový čaj posiluje obranyschopnost dětí i dospělých. Echienacea (rudbeckie nachová) patří mezi ty byliny, jež dovedou účinně podpořit imunitu lidského organismu.
Sinutin svými jedinečnými vlastnostmi poskytuje našemu tělu harmonický komplex extraktů z bylin, který napomáhá přirozené obranyschopnosti organismu a normální funkci imunitního systému.
Na škodu rozhodně není ani podzimní detoxikace organismu, i to je způsob, jak zlepšit imunitu. Dlouhodobý stres, špatné životní prostředí, nezdravý životní styl – tj. nezdravá strava, nedostatečný pitný režim, málo pohybu, to všechno, ale i další příčiny, mají za následek, že se v těle začnou usazovat toxiny. Člověk se pak cítí unavený a bez energie, má neurčité bolesti ve svalech, objevují se ekzémy, zácpy či průjmy, vznikající bez zřejmých příčin. A když se k tomu přidají podzimní virózy, ale třeba i jen mírné nachlazení, může raz dva skončit v pracovní neschopnosti. Čaga s reishi a rakytníkem působí velice příznivě na obranyschopnost organismu a zároveň má antioxidační účinky.
K odolnosti svého organismu můžete významně přispět i zdravým stravováním, dostatkem spánku, půsty a dalšími faktory, o kterých mluví doktor Frej ve svém kurzu Výzva pro imunitu.