Site icon Jaktovybrat.cz

Jak si poradit s bolestí bez prášků?

jak-na-bolest-bez-prsku-tepla-voda

Růžové tabletky jsou velmi oblíbeným pomocníkem při bolestech. Objevuje se ale mnoho poznatků o negativních vedlejších účincích, které s sebou nadměrné užívání analgetik přináší. A proto stále více lidí hledá přirozenější způsoby, jak si od bolesti ulevit. Zjistěte i vy, jak si poradit s bolestí bez prášků.

Nebezpečí spojená s prášky proti bolesti

Podle nedávné americké studie patří předávkování léky k hlavní příčině náhodných úmrtí v USA. Tento problém je mnohem komplikovanější, ale z výsledků lze vyvodit, že prášky proti bolesti jsou vážný problém. Naše uspěchaná společnost ráda využívá tyto zázračné pilulky, které bolest odstraní během pár minut. Jenže si na tento způsob „léčby“ snadno navykneme a saháme po nich i v případech, kdy by jejich užití nebylo nutné. A nesmíme zapomínat, že prášky proti bolesti neléčí příčinu, pouze zmírňují příznaky.

Rychlá úleva od akutní bolesti

Rozlišujeme dva typy bolesti: chronickou a akutní. Akutní je taková, která nás přepadne náhle a jakmile je odstraněna její příčina, zmizí. Jedním z nejúčinnějších léků je teplo. Jeho blahodárný a léčivý vliv na naše tělo je známý stovky let. Přináší zmírnění bolesti, zklidnění pro tělo a uleví také naší mysli. Na trhu existuje mnoho produktů, které pracují se suchým teplem, a které jsou ideální při bolestech zad, svalů, kloubů či menstruačních bolestech. Pořídit si můžeme různé nahřívací náplasti, termofory či nahřívací polštářky. Jejich použití je jednoduché a bezpečné a bolest se zmírní či úplně zmizí již do pár minut od jejich položení na bolestivé místo. Některé nahřívací polštářky jsou navíc bylinkové, takže nám pomohou i se zklidněním mysli a zlepšením nálady.

Teplá voda dělá s bolestí zázraky

Teplo v kombinaci s vodou je ještě účinnější. Ani tato znalost není novinkou, vodoléčba neboli hydroterapie se využívala již v antických lázních. Léčba teplou vodou se využívá i v moderní medicíně a je ideální alternativou pro ty, kteří svou bolest chtějí léčit bez užívání léků. Její účinky byly potvrzené nejen při úlevě od akutní bolesti, ale i od té chronické. V některých případech hydroterapie na léčbu bolestí nestačí, i tehdy ji můžete ale využívat alespoň jako doplněk léčby.

virivka-tepla-voda-ulevi-od-bolesti

Vodoléčba má na naše tělo i mysl mnoho pozitivních účinků. Pomáhá také s únavou, nejen mysli, ale i kloubů či svalů, pomáhá zmírňovat křeče a obecně velmi prospívá našemu pohybovému aparátu. Pobyt v teplé vodě, která nadnáší naše tělo, navíc usnadňuje cvičení s vlastní vahou, které je velmi oblíbenou aktivitou. Aktivní životní styl je jedním ze způsobů, jak nepříjemným bolestem předcházet.

Jak vodoléčbu využít naplno?

Jedním z nejlepších způsobů, jak vytěžit z vodoléčby maximum, je pravidelné používání vířivky. Ta v sobě kombinuje nejen vodu a teplo, ale také proud vody ulevující od bolesti i únavy. Hydroterapeutické vířivky se využívají i v různých rehabilitačních centrech a jejich přínosy byly potvrzené mnoha vědeckými studiemi z celého světa. Používání vířivky je stále častěji doporučováno a předepisováno pacientům, kteří bojují s bolestí, ale z nějakého důvodu nechtějí či nemohou užívat prášky proti bolesti.

Vliv teplé proudící vody na naše tělo funguje i jako prevence bolestivých stavů. Domácí vířivka je pak skvělý způsob, jak si všechny tyto pozitivní účinky vychutnat u sebe doma, v klidu a naprostém soukromí. Pro poskytování toho nejlepšího terapeutického účinku musí mít vířivka především kvalitní hydromasážní trysky a výkonný filtr do vířivky. Důležité ale také je, aby měla dobrou ergonomii a byla pohodlná, abyste se v ní cítili opravdu dobře.

Pomoc proti bolesti z přírody

Dalším šikovným pomocníkem proti bolesti jsou bylinky. Jejich skoro až čarovná moc je také známá velmi dlouho, a dokonce i ty nejmodernější léky či kosmetické přípravky jsou inspirovány jejich účinky. Bylinky si můžete samozřejmě natrhat a sami si je vyluhovat, pokud ale takové možnosti nemáte, měl by vám stačit i koupený čaj, případně různé masti nebo pastilky.

S bolestmi kloubů a svalů nejlépe pomáhají máta, blahovičník či zázvor. Kopretina ulevuje od bolestí hlavy, šalvěj pomáhá při bolestech doprovázejících onemocnění ústní dutiny či horních cest dýchacích. Čekanka se užívá při bolestivých problémech s ledvinami nebo žlučníkem a velmi oblíbený je také kontryhel, který výrazně tlumí bolest během menstruace.

Někdy pociťujeme bolesti spojené s chřipkou, jako je bolest hlavy či krku. Přečtěte si, jak posílit imunitu na podzim, abychom se nemoci rovnou vyhnuli nebo zmírnili její projevy.

Exit mobile version