Bavit se na zahradě nemusíte jen míčovými hrami, plaváním v bazénu nebo odpočíváním na lehátku. Svou zahradu můžete vybavit také prvky pro posilování a vytvořit si workoutové hřiště pro zlepšení své fyzické kondice. Výhodou tohoto typu sportovišť je, že si tam svůj způsob cvičení najde každý bez ohledu na úroveň jeho sportovní zdatnosti.

Co je to workout hřiště?

Anglické slovo workout znamená cvičení. Workout hřiště tedy představuje domácí nebo veřejná (street workout) hřiště, která slouží primárně pro posilování s vlastní vahou. K tomu slouží různé workoutové prvky, jako jsou hrazdy, bradla, žebřiny, kruhy, horizontální žebříky a další.

Jaké jsou výhody workout hřiště na zahradě

Veřejná workout hřiště jsou obecně volně a bezplatně přístupná (kraje, obce či spolky si na ně mohou požádat i o dotaci). U nás se nejčastěji budují v parcích, u nových bytových komplexů, u rekreačních objektů a ve sportovních areálech. Workoutové hřiště na zahradě ale poskytuje klid na cvičení bez dotěrných pohledů či dětí pletoucích se pod nohami (což se často stává, protože workout hřiště bývá nezřídka poblíž dětského hřiště).

Pokud si vybudujete workoutové hřiště na vlastní zahradě, nebudete už muset platit za návštěvu fitness centra ani se řídit jeho otevírací dobou. Navíc cvičení na čerstvém vzduchu na denním světle je mnohem zdravější než ve vydýchané místnosti.

V případě, že máte doma teenagery, kteří uvízli u počítače, možná budete mít s domácím workout hřištěm větší šanci motivovat je se aspoň trochu hýbat venku. Když uvidí sportovat své rodiče, možná se inspirují i oni. A v neposlední řadě – cvičení s vlastní vahou patří k nejpřirozenějším a zároveň nejefektivnějším způsobům posilování lidského těla.

Jak vybrat vhodné místo pro workout hřiště na zahradě?

Výběr místa je zásadní. Máte-li možnost, dopřejte aspoň části, nebo klidně i celému hřišti stín. Cvičit v létě na plném slunci není nejlepší nápad. Na druhou stranu by ale vybrané místo nemělo být příliš temné, protože přísun denního světla je také důležitý. Pokud bydlíte na místě, kde silně fouká vítr, je vhodné rovněž umístit hřiště v závětří, nebo kolem něj vegetací či jiným oplocením proudění větru omezit.

Velikost plochy by pak měla odpovídat tomu rozmístění prvků, které jste si zvolili, včetně bezpečnostních zón kolem nich. Od každého cvičebního prvku by mělo být ke kraji workout hřiště minimálně 1,5 metru. Pokud by došlo k pádu, je lepší dopadnout na trávník, než na odložený stavební materiál.

Plocha pro hřiště by také měla být rovná a neměla by na ní zůstávat stát voda po dešti. Pokud plocha rovná není a její podklad není dost propustný, nevyhnete se větším terénním úpravám. 

domácí workout hřiště, domácí venkovní posilovna

Co ale doporučujeme určitě, je domluvit se s ostatními uživateli zahrady, že jim na daném místě workout hřiště nevadí a že s plochou zahrady, kterou si pro něj zaberete, souhlasí. Není nic horšího než věčné rodinné hádky. Proto je nejlepší do plánování hřiště zapojit celou rodinu.

Základní komponenty workout hřiště

K základnímu vybavení každého workout hřiště patří hrazdy, bradla, žebříky, gymnastické kruhy, lavice, případně tyč pro šplh a další prvky. Pro domácí workout hřiště je nejvhodnější vybrat některou z hotových multifunkčních sestav, které jsou z prostorového i finančního pro domácí cvičení nejlepší volbou.

K dispozici jsou různě velké a komplikované sestavy, které jsou zapuštěné do země. Hodí se proto, pokud už s cvičením máte nějakou zkušenost a víte, jaké cviky budete chtít cvičit. I v případě, že by vám třeba nějaký prvek chyběl, lze jeho absenci kompenzovat drobným cvičebním vybavením (např. gymnastickými kruhy, ručními činkami s různou hmotností, kettlebelly, švihadly, ale i samostatnými lavičkami). Na přenosné prvky je vhodné mít nějakou bednu nebo aspoň nepromokavý pytel.

workout hřiště na zahradě, domácí workout hřiště

Jaké materiály a konstrukce jsou nejlepší pro workout hřiště

Jednotlivé prvky i sestavy se vyrábějí jak v celokovové variantě, tak i v kombinaci kovu se dřevem. Vezměte proto v úvahu i to, které se k vaší zahradě budou nejlépe hodit (např. u rustikálně pojatého domu a zahrady bude to dřevo působit lépe).

Pokud chcete ušetřit, můžete si sestavu vyrobit i sami, ale pozor na bezpečnost. Profesionálně vyráběné sestavy jsou odzkoušené z hlediska ukotvení, nosnosti, pevnosti spojů apod. V případě ruční výroby tuto jistotu nemáte, a tak je třeba při domácí výrobě vše opakovaně a důkladně kontrolovat.

Nezapomeňte i na vhodné nátěry kovových i dřevěných částí. Podklady pro cvičení může tvořit jak betonová plocha, tak i trávník, ale na doskočiště je třeba vybrat spíše pružnější materiál. Může to být písek, tartan, štěpka, umělá tráva apod.

Kolik stojí vybavení workout hřiště na zahradu?

Vždy závisí na velikosti hřiště, počtu cvičebních prvků, materiálu, z něhož jsou vyrobeny atd. Jednotlivé prvky lze pořídit už za pár tisícovek. Cvičební workout sestavy pak začínají od několika desítek tisíc. Další finance však budete potřebovat na terénní úpravy, vyrovnání podkladu, pevné povrchy, doskočiště a také na instalaci a důkladné ukotvení cvičebních komponent. Podle složitosti a velikosti domácího workout hřiště a komplikovanosti terénních úprav počítejte s vyššími desítkami až nižšími stovkami tisíc korun.

Jak probíhá instalace hřiště od úpravy terénu až po osazení prvky pro cvičení?

Prvním krokem je vyrovnání terénu na maximální sklon 5 % a odstranění vegetace, včetně trávníku v místech, kde plánujete jiný povrch. Upravený terén se musí zhutnit válcem nebo vibrační deskou. Trávník, který chcete ponechat, posekejte a případně zbavte bodláků a dalších nepříjemných rostlin, o které by se mohl někdo poranit.

Důležité je také místo odvodnit, aby vám po dešti nezůstávala na hřišti voda. Opět záleží na konkrétní lokalitě, někde bude stačit jen minimální zásah. Po vyrovnání je třeba rozhrnout písek nebo štěrk jako drenážní vrstvu.

Pod tuto vrstvu se ještě umisťuje geotextílie, která brání prorůstání vegetace. Po nasypání drenážní vrstvy se opět plocha zhutní. Finální úprava pak závisí na zvoleném typu podkladu. Vždy proto dodržujte pokyny výrobce pro instalaci. To samé platí také o cvičebních prvcích.

Ty je vhodné zabetonovat nebo jinak ukotvit, aby se nemohly převrátit a tím ohrozit cvičící osoby. Stavba workout hřiště sice není těžká, ale nejlepší je nechat ji ne odborné firmě, která má jak vybavení, tak i zkušenosti, aby vše fungovalo tak, jak má.

Jak udržovat workout hřiště?

Trávu je třeba pravidelně sekat, umělou trávu pískovat a ostatní povrchy vhodně ošetřovat zametáním, proudem vody apod. Profesionální sestavy už ošetřené jsou, ale i u nich se po čase hodí jejich povrchy obnovit vhodným nátěrem. Minimálně před sezónou je vždy vhodné zkontrolovat veškeré spoje, závěsy a ukotvení. U dřevěných částí pozor na třísky a hřebíky, o které by se někdo mohl poranit. Na zimu také uložte přenosné prvky v suchu. Pokud dodržíte základní pravidla kontroly a údržby, bude vám domácí workout hřiště dobře sloužit celou řadu let.