Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat dalekohled s nočním viděním?

Pohled na srnce skrze objektiv dalekohledu s nočním viděním

Potřebujete v noci vidět skoro stejně jasně jako ve dne, a to i na dálku? Pak se neobejdete bez dalekohledu s nočním viděním. Právě takový dalekohled vám umožní uprostřed noci například pozorovat zvířata v přírodě nebo se stane zdrojem zábavy při nočním dobrodružství s přáteli. Výběr toho správného ovšem může být docela náročný úkol, když nevíte, na co se zaměřit. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak vybrat dalekohled s nočním viděním, aby naplnil vaše očekávání.

Nejlepší dalekohled s nočním viděním Alza OMG NV-5100
  • až 6× zoom při pozorování
  • IR přísvit pro viditelnost až 400 metrů i v absolutní tmě
  • možnost natáčení Full HD videa a pořizování 3MPx fotografií
  • stupeň ochrany IP54 – odolnost proti stříkající vodě ze všech úhlů a ochrana proti vnikutní prachu
  • 2,5″ TFT displej

Kompaktní dalekohled Levenhuk Atom Digital DNM100

  • až 6× zoom při pozorování
  • IR přísvit pro viditelnost až 400 metrů i v absolutní tmě
  • možnost natáčení Full HD videa a pořizování 3MPx fotografií
  • stupeň ochrany IP54 – odolnost proti stříkající vodě ze všech úhlů a ochrana proti vnikutní prachu
  • 2,5″ TFT displej

Dalekohled se stolním stativem Discovery Night BL20 Binoculars

  • až 4× digitální zoom
  • viditelnost ve tmě až 250 metrů
  • možnost natáčení videa a pořizování fotografií
  • stupeň ochrany IP54 – odolnost proti stříkající vodě ze všech úhlů a ochrana proti vnikutní prachu
  • Wi-Fi modul s funkcí dálkového ovládání
  • lze použít během dne jako běžný dalekohled

Výběr dalekohledu s nočním viděním

Analogové, nebo digitální noční vidění?

Jak funguje dalekohled s nočním viděním? Systém nočního vidění pracuje na principu zesilování zbytkového světla, které vyzařují hvězdy, měsíc a případně i umělé zdroje světla. V případě analogového nočního vidění proces zesilování světla probíhá tak, že objektiv shromažďuje světlo z okolí, následně fotokatoda přeměňuje světelné fotony na elektrony a elektrony jsou dále zesíleny a znásobeny elektronovým zesilovačem. Tyto elektrony pak dopadají na fosforovou obrazovku, kde se mění opět na světlo (fotony). Analogové noční vidění neboli noktovizory nabízí výborný obraz bez prodlevy, mají vysokou citlivost na zbytkové světlo a mohou se pochlubit nízkou spotřebou energie, a tím pádem i dlouhou výdrží na nabití.

INFO: Obraz zprostředkovaný systémem nočního vidění není stejný jako ve dne – scéna vám bude připadat, jako když ji pozorujete přes zelený filtr. Je to tím, že lidské oko je nejcitlivější právě na zelenou/žlutozelenou barvu a dokáže rozlišit více odstínů zelené barvy než jakékoliv jiné barvy a také proto, že obrazovka používaná pro zesílení obrazu je vyrobena zejména z fosforu.

V současnosti je velmi populární digitální noční vidění, které funguje podobně jako klasické digitální fotoaparáty. Pro zesílení zbytkového světla se využívá světlocitlivá plocha snímače technologie CCD, na nějž se obraz promítá přes soustavu optických čoček v objektivu. U technologie CCD se světelná energie převádí na elektrický signál a ukládá v podobě vázaného náboje. Elektrický náboj vzniká na principu fotoelektrického jevu. Obraz se pak promítá na obrazovku přístroje. Tato zařízení většinou mají nižší citlivost na zbytkové světlo, a proto vyžadují použití přísvitu. Kvůli vyšší spotřebě energie rovněž nevydrží tak dlouho fungovat na jedno nabití. Bývají ovšem levnější a navíc umožňují nahrávání či fotografování pozorovaného obrazu, což je velmi vítaná funkce.

Využití

V první řadě je dobré si ujasnit, na co plánujete dalekohled s nočním viděním využívat. Tyto dalekohledy se hodí například na noční lov či pozorování divoké zvěře, rybaření, pro potřeby ostrahy, navigaci v terénu nebo prostě jen pro zábavu. Od využití dalekohledu by se měly odvíjet nároky, které má splňovat. Čím vyšší nároky totiž budete na zařízení klást, tím vyšší samozřejmě bude pořizovací cena. Mezi nejoblíbenější zařízení pro noční vidění každopádně patří myslivecké dalekohledy s nočním viděním, protože možnost vidět v noci zvířata je pro spoustu myslivců či milovníků přírody klíčová, a také amatérské vojenské dalekohledy s nočním viděním, jelikož pro vojenské nadšence představují zajímavé zpestření, dovolující jim noční hry s airsoftovými nebo paintballovými zbraněmi.

Druh zařízení pro noční vidění

Na základě využití a požadavků na skladnost zařízení máte na výběr hned z několika druhů nočního vidění, nejen klasických dalekohledů.

  • Monokulární dalekohledy s nočním viděním – Jsou určeny pro pozorování jedním okem. Mezi výhody monokulárních dalekohledů patří jejich kompaktnost a obvykle také o něco nižší pořizovací cena.
  • Binokulární dalekohledy s nočním viděním – Slouží k pozorování oběma očima. Nabízí širší obraz a pozorování s nimi je tak pohodlnější.
  • Kukly/Brýle pro noční vidění – Upevňují se na hlavu. Existují v monokulárním i binokulárním provedení. Obraz je mnohdy v reálné velikosti, bez zvětšení, ovšem vyspělejší modely mohou nabídnout až několikanásobné zvětšení.
  • Puškohledy s nočním viděním – Lze je připevnit na zbraň, třeba i na airsoftovou, a možné je rovněž pozorování z ruky. Typická je pro ně zvýšená odolnost.
  • Předsádky – Tento typ nočního vidění lze připevnit na různá optická zařízení, jako je kamera, běžný dalekohled nebo puškohled.

Zvětšení

Na hodnotě zvětšení pochopitelně závisí to, jak vzdálené objekty vám dalekohled dokáže ukázat tak, abyste je lépe viděli, jako byste jim byli blíže. Myslete na to, že dalekohled s co největším zvětšením nemusí být vždy potřeba, protože čím více si pozorované objekty zvětšíte, tím těžší bude držení dalekohledu – obraz se vám bude více třást. Hodně zvětšený obraz navíc nebývá tak ostrý ani při dobré stabilizaci dalekohledu.

TIP: Pro ostrý obraz i při vysokém zvětšení se hodí, když je možné dalekohled usadit na stativ. Kvůli tomu musí mít objímku pro připevnění ke stativu. Některé modely se dokonce již dodávají s malým stolním stativem a stejně jako ostatní dalekohledy s objímkou je můžete usadit i na kompatibilní vysoký stativ.

Záznam fotografií a videa

Digitální dalekohledy pro noční vidění velmi často umožňují zaznamenávat noční, případně i denní pozorování. Dokumentovat tak můžete třeba chování divoké zvěře během noci uprostřed hlubokého lesa. Videa a fotografie se ukládají na paměťovou kartu. Pokud chcete tuto funkci využívat častěji, vyplatí se sáhnout po dalekohledu podporujícím paměťové karty s vysokou kapacitou.

Přísvit

Zejména v případě digitálního nočního vidění je vhodné, aby byl dalekohled vybaven IR přísvitem, jinak nebude uspokojivě fungovat v podmínkách s minimem okolního zbytkového světla. U noktovizorů se přísvit používá jen výjimečně. IR přísvit zajišťuje infračervená svítilna, která vyzařuje infračervené, člověku neviditelné světlo. Na výběr je buď přísvit pomocí laserové diody, nebo kvalitnější LED.

Výdrž na nabití

Zařízení pro noční vidění potřebují ke své funkci elektrickou energii. Při výběru se proto zaměřte na výdrž jednotlivých modelů na jedno nabití akumulátoru, případně na výdrž při napájení z baterií. Některé modely podporují napájení jak z baterií, tak i akumulátoru. Užitečná je pak možnost nabíjení z powerbanky.

Generace nočního vidění

U dalekohledu může být specifikováno, jakou generací nočního vidění disponuje. Noční vidění se dělí do čtyř generací a s každou generací se znatelně zlepšily schopnosti zesílit zbytkové světlo, zlepšila se kvalitu obrazu, zvýšil se dosah a prodloužila životnost. Asi nejrozšířenější jsou dnes dalekohledy s druhou generací nočního vidění, která poskytuje velmi slušný obraz za přijatelnou cenu.

Příslušenství

Pohodlnější používání a ochranu dalekohledu zajistí různé doplňky. Spolu s dalekohledem můžete dostat například stativ, ochranný obal nebo poutko pro pověšení na krk. Součástí balení akumulátorových zařízení standardně bývá napájecí kabel.

Exit mobile version