Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat dětské kolo

jak-vybrat-detske.kolo

Jízda na kole je dovednost, kterou by mělo ovládat každé dítě. Samozřejmě pokud mu v tom nebrání například jeho zdravotní stav. Cyklistika totiž patří k nejrozšířenějším sportovním aktivitám u nás a věnuje se jí kromě profesionálů a cyklistických nadšenců také spousta rekreačních sportovců. I v případě, že dítě nebude sportovat denně, a to ani následně v dospělosti, ale bude se chtít nějakému sportu věnovat jen příležitostně, kolo budu jasnou volbou. A jak všichni dobře ví – jízda na kole se nezapomíná, takže je ideální se na něm naučit jezdit hned v dětství, kdy navíc učení jde nejsnáze. Právě proto vám v článku poradíme, jak vybrat dětské kolo, abyste dětem zajistili plno zážitků nejen v dětských letech.

V článku si nejdříve představíme tipy na kvalitní kola s dobrým poměrem cena/výkon. Poté už na vás čeká podrobný průvodce výběrem, který vám napoví, jak vybrat první dětské kolo, to druhé, nebo dokonce i třetí – zkrátka jakékoliv dětské kolo.

Naše tipy

Podívejte se na námi doporučená kola různých velikostí. Při jejich výběru jsme brali v úvahu jak kvalitu kol, tak i jejich cenu, protože ta u dětských kol pochopitelně hraje důležitou roli. Pokud vás některé z kol níže zaujme, nemusíte se výběrem příliš zatěžovat, stačí zvolit kolo vhodné velikosti. Pořízením některého z našich tipů neuděláte chybu.

Stylové první dětské kolo Kawasaki Juniso 12″

Detske kolo Kawasaki Juniso 12

Dětské kolo ALPINA Starter 16″

Dostupné v několika barevných variantách

Dostupné v několika barevných variantách

Jak vybrat dětské kolo

V následujícím průvodci výběrem se dozvíte, jak vybrat velikost kola pro děti a jaké máte možnosti při volbě materiálu rámu, brzd, převodů a odpružení. Také si připomene význam balančních koleček u kol pro nejmenší. Díky nabytým informacím budete schopni vybrat to nejlepší kolo pro své dítě podle vašich individuálních požadavků.

Velikost kola pro děti

Nejdůležitějším kritériem výběru dětského kola je jeho velikost. Správná velikost kola přispěje k vyšší bezpečnosti při učení jízdy na kole i při jízdě zkušenějších mladých cyklistů a rovněž dítěti poskytne příjemnější pocit z jízdy, díky čemuž ho bude jízda na kole více bavit a bude se v ní rychleji zlepšovat.

Zatímco u kol pro dospělé se velikost posuzuje primárně podle velikosti rámu a průměr kol obvykle přichází na řadu až jako další parametr (i když je také velmi důležitý), velikost dětských kol se posuzuje právě podle průměru kol a nikoliv podle velikosti rámu.

Velikost rámu ovšem také hraje nezanedbatelnou roli. Řídit se při výběru velikosti kola můžete kromě výšky a věku dítěte také vzdáleností rozkroku od země. Měřit tuto vzdálenost můžete buď přímo, nebo lze měření dokonce provádět rovnou s kolem poté, co dítě přehodí nohu přes rám. Mezi rozkrokem a rámem rámem při vysednutí ze sedla by měla být při koupi kola mezera asi 5 cm.

Tabulka vhodné velikosti kola podle výšky a věku dítěte:

Průměr kol

Výška dítěte

Vzdálenost rozkroku od země

Věk dítěte

12″

85–105 cm

45 cm

2–4 roky

14″

95–115 cm

45–50 cm

3–5 let

16″

105–125 cm

50 cm

4–6 let

20″

115–135 cm

60 cm

6–9 let

24″

125–155 cm

65 cm

9–12 let

26″

150 cm a více

70 cm a více

12 let a více

Tabulka výše je pouze orientační, o čemž svědčí už překrývající se výškové a další uvedené rozsahy. Orientační charakter tak má samozřejmě i uvedený věk dítěte, výška je totiž velmi individuální záležitost. Tabulka však obecně dává dobrý přehled o tom, na jaká dětská kola byste se měli zaměřit.

26″ kola už jsou prakticky kola pro dospělé, takže mohou dítěti vydržet až do dospělosti. Jsou vhodná pro všechny děti vyšší než zhruba 150 cm. Jako plnohodnotná horská kola pro dospělé se dnes většinou považují kola s průměrem 27,5″ pro cyklisty s menší postavou – často na nich jezdí ženy – a 29″ horská kola jsou typicky určeny zejména pro muže.

TIP: Pro malé děti ve věku zhruba 2–4 roky, pro které jsou určena nejmenší 12″ kola, může být lepší volbou odrážedlo. Při rozhodování berte v úvahu pohybové dovednosti dítěte a vaši chuť a trpělivost mu pomoci v těžkých začátcích. Pokud se pro rozhodnete pro odrážedlo, dejte pozor na to, že u odrážedla musí dítě dosáhnout na zem celými chodidly kvůli dobrému odrazu a brzdění.

Materiál rámu

U dětských kol se nejčastěji využívají ocelové a duralové rámy, některá speciální, zejména sportovně zaměřená juniorská kola však mohou mít i karbonový rám. Všechny materiály zaručují kolu dostatečnou pevnost, aby se na něm dalo jezdit, ale přece jen se odlišují. Materiál rámu ovlivňuje cenu, hmotnost a jízdní vlastnosti kola. Obecnou charakteristiku rámů z těchto materiálů najdete v následujícím přehledu.

Ocelový rám

L

nižší cena

L

dobré tlumení nerovností

K

vysoká hmotnost

K

na povrchu rámu se může objevit koroze

Duralový rám

L

odolnost proti korozi

L

nižší hmotnost oproti ocelovému rámu

K

dražší než ocelový rám (ale stále cenově dostupný)

Karbonový rám

L

vysoká pevnost

L

nízká hmotnost

K

při pádu může dojít k prasknutí rámu

K

vyšší cena

Nosnost

Od konstrukce daného modelu kola a použitých materiálů se odvíjí nosnost kola. Kola jsou konstruována tak, aby měla dostačující nosnost pro kategorii dětí, pro kterou jsou určena. S nedostatečnou nosností byste se tedy setkat neměli, ale pochopitelně každý jsme jiný a stejná není ani kvalita kol, takže je lepší si tento údaj před koupí ověřit a vybrat kolo, jehož nosnost bude s patřičnou rezervou přesahovat hmotnost dítěte.

Brzdy

U dětských kol pro menší děti s průměrem kol do 16″ se často objevuje zadní nábojová brzda, která se ovládá protisměrným pohybem pedálů – jako kdybyste chtěli jet směrem vzad. Tato brzda je odolná, bezúdržbová a především dětem umožňuje přirozenější a bezpečnější brzdění. Přední brzda pak bývá ráfková s klasickým ovládáním prostřednictvím páčky na řídítkách. U ráfkové brzdy zajišťuje brzdný účinek tření brzdových špalíků o ráfek kola. Jejich nevýhodou je, že jejich účinnost znatelně klesá, pokud jsou mokré, například po projetí kaluže.

Se zadní nábojovou brzdou se můžete setkat ještě i u některých 20″ kol, typicky už jsou ovšem vybaveny ráfkovou brzdou („V-brzdou“) na předním i zadním kole. Ráfkové brzdy se objevují i na větších kolech, ale řada modelů je již osazena kotoučovými brzdami vpředu i vzadu. Kotoučové brzdy nabízí vysoký brzdný účinek nehledě na okolní vlivy. Jsou však dražší a náročnější na údržbu. Pokud dítě bude na kole jezdit často a delší trasy, jsou kotoučové brzdy ideální volbou.

Převody

12″–16″ dětská kola jsou standardně jednorychlostní, není na nich tedy možné řadit. Možnost řazení není ani potřeba, protože jejich účel je, aby se na nich děti naučily kolo ovládat a držet rovnováhu. Při prvních jízdách je nečekají žádné velké vzdálenosti ani kopce, takže řazení by učení akorát ztěžovalo. Jednorychlostní kola mají pro větší bezpečnost kryt řetězu, který zabraňuje, aby si malí cyklisté odřeli nohy při sklouznutí bot z pedálů nebo při nepovedeném nasednutí na kolo.

20″ kola už jsou běžně vybavena více převody, ale stále najdete i řadu jednorychlostních modelů. Kolům s větším počtem převodů nechybí přehazovačka u zadního kola a často mají také přesmykač u pedálů, byť někdy mohou být vpředu vybaveny jen jedním převodem. Převody se u dětských kol nejčastěji mění pomocí otočného mechanismu na řídítkách.

V případě, že má kolo více převodů, umožňuje dětem ujet delší vzdálenosti včetně kopců, což je v případě jednorychlostního kola problém. Není však nutné pořídit kolo s co největším počtem převodů – pro dítě může být časté řazení zbytečně složité, záleží na jeho zkušenostech a vytrvalosti.

TIP: Jak vysoko má být umístěno sedlo na dětském kole? Při zastavení by mělo dítě stát pouze na špičkách obou nohou, stejně jako dospělí. To, aby si dítě mohlo stoupnout na zem celými chodidly, je dobré jen u prvního kola, když se dítě učí základy jízdy na kole. Poté je již nutné sedlo umístit výše pro pohodlné šlapání, s výše položeným sedlem dítě „ušlápne“ i náročnější kopce.

Odpružení

U dětských kol pro nejmenší je typická pevná vidlice a neodpružený rám. 20″ kola jsou dostupná jak s pevnou, tak i odpruženou vidlicí. Potřeba odpružené přední vidlice závisí na tom, kde a jak moc dítě bude na kole jezdit. Na výlety do lesa a polní cesty se rozhodně vyplatí pořídit kolo s odpruženou vidlicí.

Odpružená vidlice obvykle nechybí kolům s 24″ ráfky, tato kola svou konstrukcí standardně odpovídají dospělým kolům. Pevnou konstrukci mohou mít buď levnější, ale také třeba speciální sportovně zaměřená kola. V kategorii juniorských kol můžete narazit i na celoodpružená kola, ta mají kromě předního odpružení rovněž odpružený i rám. U větších kol je tomu podobně, také u nich je odpružená přední vidlice ve většině případů součástí standardní výbavy, pokud se jedná o horská či trekingová kola. Rozdíl je snad jen v tom, že u ((skoro) dospělých kol je o něco rozsáhlejší nabídka celoodpružených modelů.

Kdy pořídit celoodpružené kolo? Vzhledem k tomu, že potenciál takového kola lze využít především v obtížnějším, hodně hrbolatém terénu, tak v případě dětí má smysl prakticky jen tehdy, když se dítě tomuto typu cyklistiky opravdu věnuje. Pro běžné rekreační jezdce nemá takové kolo smysl, výjimkou ovšem mohou být například jezdci se specifickými potížemi se zády, kdy odpružení rámu pomůže snížit velikost nárazů i v lehkém terénu.

Balanční kolečka

Pro děti, které se s jízdou na kole budou teprve seznamovat, je vhodné pořídit kolo s balančními kolečky, kterým se říká také „pomocná kolečka“ nebo hovorově „balančky“. Malá kolečka připevněná v zadní části kola (buď do středu zadního kola, nebo k rámu) usnadní dětem držení stability, a tím jim pomohou se zbavit strachu z jízdy. Většinou jsou součástí kol od 12″ do 16″.

Obvykle mají možnost nastavení, aby bylo možné zvětšovat náklon kola a dítě si postupně mohlo na větší náklon bezpečně zvykat. Jakmile se dítě naučí držet stabilitu, balanční kolečka ztratí význam a můžete je demontovat.

Tip na závěr: Chraňte zdraví svých dětí a naučte je správným bezpečnostním návykům. Na kolo by dítě nemělo sednout bez cyklistické helmy a rukavic. Nepodceňujte rizika zranění ani při krátkých projížďkách. Necháváte děti jezdit samotné? Mějte přehled, kde se pohybují. Poradíme, jaké chytré hodinky pro děti vybrat, abyste byli okamžitě informovaní, když vyjedou mimo dohodnutou zónu.

Exit mobile version