Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat dětský psací stůl

jak-vybrat-destsky-psaci-stul

Děti tráví doma u stolu velké množství času a nemusí to být nutně jen při hraní her na počítači. Na počítači také musí dělat úkoly do školy a ani v dnešní době ještě není konec běžným sešitům a učebnicím, ze kterých se učí a píšou do nich domácí cvičení. Špatné vybavení pracovního místa v čele s nevhodným psacím stolem a židlí však dokáže jejich práci nejen znepříjemnit, ale dlouhodobé nesprávné sezení, kdy se děti u stolu například nepřirozeně krčí, nebo je pro ně stůl naopak příliš vysoký, také vede ke vzniku zdravotních problémů týkajících se jejich pohybového aparátu, zejména páteře. Proto je výběr tohoto vybavení velice důležitý. V dnešním článku se podrobně zaměříme na jednu ze základních součástí zdravého pracovního místa a poradíme vám, jak vybrat dětský psací stůl.

Na začátku článku nalezenete tipy na kvalitní dětské psací stoly, s jejichž koupí rozhodně neuděláte chybu. Naopak budete mít jistotu správného výběru. Chcete se o dětských psacích stolech dozvědět více, abyste případně mohli pořídit nějaký jiný, navržený přesně na míru vašemu dítěti? Hned za doporučenými stoly na vás čeká podrobný průvodce, který vám pomůže s výběrem psacího stolu jak pro prvňáčka, tak i zkušeného školáka.

Naše tipy

Pokud nechcete dlouho přemýšlet nad tím, jaký psací stůl pro děti vybrat, a rádi byste jim pořídili takový, který splní všechny vaše nároky i nároky dětí, jednoduše zvolte některý z níže doporučených stolů. Našli jsme pro vás tři kvalitní dětské psací stoly, které se právem řadí mezi oblíbené a osvědčené modely. Všechny vybrané stoly jsou výškově nastavitelné (tzv. rostoucí), což je zárukou toho, že pro své dítě zajistíte zdravé sezení na řadu let, než bude potřebovat „dospělý“ stůl.

Rostoucí dětský psací stůl z masivu

Rostoucí dětský psací stůl pro nadšené školáky

Rostoucí dětský psací stůl pro náročné

Jak vybrat dětský psací stůl

Co musíte brát při výběru dětského psacího stolu v úvahu? Podívejte se na všechna důležitá kritéria a zjistěte, jaké možnosti existují.

Výška psacího stolu pro děti

Výška psacího stolu pro děti je bezpochyby jedním ze základních parametrů. Jako psací stůl pro školáky navštěvující první stupeň základní školy rozhodně není vhodné pořizovat psací stůl pro dospělé, ten můžou používat, až budou starší a hlavně vyšší. Menším dětem totiž vysoký stůl neumožní sedět dle zásad správného sezení.

ZÁSADY SPRÁVNÉHO SEZENÍ: Mezi zásady správného sezení patří mimo jiné to, že chodidla musí být položená celou plochou na zemi a v kolenou mají nohy při sezení svírat pravý úhel.  Přibližně pravý úhel by se při sezení měl svírat také v loktech, přičemž předloktí mají být položená na desce stolu. Dále by se nikdo neměl hrbit, ale naopak je důležité se snažit sedět vzpřímeně a udržovat rovná záda, a to při psaní do sešitu i práci na počítači. Tyto pravidla platí pro všechny, nejen pro žáky a studenty.

Standardní výška nenastavitelného psacího stolu pro děti i dospělé tradičně bývá zhruba 75 cm, ideální je však pouze pro dospělého člověka průměrné výšky. Není tedy překvapením, že u stolu pro menší děti se nejedná o správnou hodnotu. Praktické a přes vyšší pořizovací cenu poměrně výhodné řešení představuje rostoucí dětský psací stůl.

Stůl s nastavitelnou výškou umožňuje zvednout pracovní desku stolu do ideální výšky pro zajištění správného, zdravého sezení a lze ji průběžně zvedat v závislosti na růstu dítěte. Díky tomu bude jeden stůl dítěti sloužit a naprosto vyhovovat spoustu let až do doby, kdy přijde čas na pořízení psacího stolu pro dospělé.

Mimochodem, i stoly pro dospělé jsou dostupné s funkcí nastavení výšky stolu. Jde o dobrou volbu pro větší děti i pro vás. Opět totiž přispívají k zajištění správného sezení a navíc si díky nim lze při práci u stolu stoupnout – to uleví hlavně zádům a pomůže předcházet jejich bolesti.

Naklápění pracovní desky

Úprava výšky pracovní desky stolu nemusí být jediná možnost jeho přizpůsobení. Další možnost nastavení přináší psací stoly se sklopnou pracovní deskou. Přizpůsobení sklonu pracovní desky je užitečné především při delším sezení u stolu, a to při psaní, malování nebo čtení. Vhodně nakloněná pracovní deska přispívá ke správnému držení těla. Při psaní či malování je vhodný menší sklon desky, přibližně 10–15°, pro čtení se pak hodí desku stolu naklopit do úhlu až 30°.

Rozměry dětského psacího stolu

Důležité jsou rovněž rozměry dětského psacího stolu, respektive jeho pracovní desky. Pracovní deska stolu by měla být dostatečně široká a hluboká, aby se dítěti na stůl přehledně vešly všechny věci, které potřebuje, a přitom ještě zbyl dostatek místa na pohodlné psaní s lokty položenými na stole.

Pokud má na stole navíc trvale stát monitor počítače, případně notebook, je třeba myslet na dostatečnou hloubku pracovní desky o to více – v takovém případě by měla u dětského stolu dosahovat alespoň 60 cm. Šířku volte v závislosti na potřebách vašeho dítěte a samozřejmě podle místa v dětském pokoji.

Tvar pracovní desky

Co se týká tvaru pracovní desky stolu, klasikou je obdélníková deska, která může mít pro větší bezpečnost zakulacené rohy. Do některých pokojů s omezeným prostorem, kam by se nevešel stůl s dostatečně širokou obdélníkovou deskou, však může být výhodnější stůl rohový.

Materiál psacího stolu pro děti

Kvalitu dětského stolu kromě zpracování pochopitelně ovlivňují použité materiály. Za kvalitní lze jednoznačně považovat kombinaci kovových nohou a pracovní desky z masivu (nejlepší možná kombinace nejen u rostoucích stolů), případně stůl celý vyrobený z masivu. Kvalita použitých materiálu se samozřejmě projeví na pořizovací ceně stolu.

Další možností jsou stoly vyrobené z MDF (dřevovláknitých) nebo DTD (dřevotřískových) desek, které jsou dostupné jak v imitaci různých druhů dřeva, tak i v různých barevných provedeních. I když svou životností a pevností nedosahují kvalit masivního dřeva, u kvalitních výrobků se nemusíte bát, že nevydrží sloužit ani pár let. Ve skutečnosti jsou v některých případech dokonce odolnější, nebo lépe řečeno praktičtější, když je z nich například možné snáze odstranit skvrny od různých barev nebo lepidla.

TIP: Vyhněte se lesklým a skleněným pracovním deskám, které nepříjemně odráží odlesky světla od stolních lampiček a stropních svítidel do očí.

Úložné prostory

Chybět by dítěti u stolu neměly úložné prostory v podobě zásuvek a skříněk, kam si bude moci ukládat sešity, psací potřeby a další školní pomůcky. Oblíbená je praktická kombinace jedné zásuvky a jedné skříňky, která může být přímo součástí psacího stolu. V případě, že úložné prostory součástí stolu nejsou, což běžně platí pro rostoucí stoly, můžete (a měli byste) přikoupit samostatnou skříňku  – buď třeba zmíněnou kombinaci skříňky a zásuvky, nebo zásuvkový kontejner.

RADA NA ZÁVĚR: Pro zajištění co nejzdravějšího pracovního místa pro dítě nezapomeňte na výběr kvalitní ergonomické židle, která podpoří přirozené prohnutí páteře a celkově svým tvarem a nabízenými možnostmi nastavení přispěje ke správnému a pohodlnému sezení u stolu. I tady poradíme – přečtěte si, jak vybrat dětskou židli k psacímu stolu

Exit mobile version