Bez cizího jazyka to dnes nejde. Ať už se chcete zlepšit v cizí řeči kvůli práci, cestování, nebo z čiré zvědavosti, vybrat dobrý jazykový kurz může být pěkný oříšek. V následujícím článku se podíváme na to, jak kvalitní kurz poznat, co by měl obsahovat a jaké jsou výhody online kurzů vs. těch prezenčních.

Jak vybrat jazykový kurz

Nejprve byste si měli objasnit, na co kurz vlastně potřebujete a proč chcete studovat. Jiné nároky bude mít někdo, kdo se chce naučit anglicky kvůli cestování a jiné zase někdo, kdo potřebuje certifikát z němčiny kvůli práci. Pokud tedy máte specifické nároky, například obchodní či odbornou technickou angličtinu, nezapomeňte to při výběru zohlednit. Prezenční jazykové kurzy mají dvě varianty – pořádají se buď:

  • v jazykových školách a institutech
  • v zahraničí

Prezenční kurzy v jazykových školách a institutech jsou snadno dostupné, pokud tedy bydlíte ve větším městě. Rozhodně se k nim nedostanete všude, což může být pro někoho z odlehlého koutu republiky problém. Cena samotného kurzu se odvíjí od druhu jazyka a typu náročnosti. Na semestr (3 měsíce) zaplatíte něco okolo 3 000 až 5 000 Kč. Pokud se rozhodnete pro krátkodobé intenzivní kurzy, tak počítejte s cenou okolo 300 až 500 Kč za lekci.

Kurzy v zahraničí jsou oblíbené především mezi mladými studenty. Seznámíte se s danou zemí, a navíc si procvičíte jazyk. Zařizují je jazykové školy, ale i cestovní agentury. Takový jazykový kurz angličtiny v zahraničí na 2 týdny vyjde něco okolo 30 000 Kč.

Kromě prezenčních kurzů se můžete přihlásit také do online kurzů. Výuka v nich probíhá převážně po internetu, ale některé se dají studovat i v režimu offline. Ač jde o samostudium, nenechte se zmýlit – nuda nehrozí. Jsou interaktivní, efektivní a zábavné. Také cena je fajn, stojí něco okolo 2 000 Kč na rok.

anglictina-online-zdarma

Prezenční vs. online kurz: Výhody a nevýhody

U prezenčních kurzů je největší výhodou kontakt s vyučujícím. Má nad vámi dohled a lépe podchytí chyby hned v počátku. Budete se učit v kolektivu, kde se poučíte z chyb ostatních. Nebudete se moci z něčeho „ulít“, jelikož lektor po vás bude chtít, abyste se do všeho zapojili a pracovali na svých schopnostech.

Bohužel nejsou zrovna nejlevnější. Navíc, každý nemá čas na to neustále někam dojíždět. A jakmile v hodině něco přeslechnete, nebo špatně pochopíte, horko těžko to doženete. Proto jsou podle nás ideálním řešením online kurzy.

Ty jsou cenově dostupnější, a navíc mnohem bohatší – najdete tam nejen světové jazyky, ale i ty méně známé, různé úrovně obtížnosti, zaměření atd. Sice nemáte kontakt s vyučujícím, avšak lekce jsou stejně efektivní. Někdy dokonce zábavnější.

Jsou totiž interaktivní a kombinují různé formy výuky (čtení, psaní, mluvení), tudíž nebudete nijak ochuzeni. K lekcím se můžete kdykoliv vrátit a znovu si je zopakovat. Navíc si je zcela přizpůsobíte svým časovým možnostem. A třešnička nakonec: učit se lze odkudkoliv, nemusíte nikam dojíždět.

Jak vybrat jazykový online kurz

Jejich nabídka je obrovská. Pokud nevíte, po kterém sáhnout dřív, čtěte recenze. To je asi nejjistější způsob, jak nenaletět a vybrat si špičkový kurz. Dobrá je například recenze EasyLingo nebo recenze Online jazyky, najdete v ní vše podstatné. EasyLingo nenabízí jen angličtinu, ale i spoustu dalších jazyků.

jazykovy-kurz-zdarma

Co by měl obsahovat

Dobrý online kurz musí kombinovat více forem výuky. To proto, aby vás potrápil ve všech oblastech jazyka, a to jak psaného, tak mluveného. Takto pestrá výuka má ty nejlepší výsledky a studenti dělají rychlé pokroky. Lekce by měly obsahovat:

  • Slovíčka
  • Konverzaci
  • Poslech
  • Čtení
  • Psaní

Dobré je, pokud online kurz nabízí možnost výuky offline. Ne vždy totiž máme přístup k internetu a třeba zrovna na dovolené to přijde vhod. Skvělé je i to, pokud se dá nainstalovat nejen do PC, ale také do chytrého telefonu (skrze aplikaci). Díky tomu se můžete učit opravdu kdekoliv, třeba i z MHD nebo z pláže.

Máte děti? Zjistěte, proč je důležitá angličtina pro děti a čím je k výuce motivovat.