Jídelní židle jsou důležité pro pohodlné stolování. Podstatné je ale i designové začlenění konkrétního nábytku do místnosti. Výběr se proto nevyplácí podcenit. Podle čeho vybírat židle do vaší jídelny?

Co při výběru jídelní židle zohlednit?

K zásadním parametrům výběru židlí do jídelny patří:

  • materiál
  • hmotnost
  • nosnost
  • rozměry
  • design

Materiál

Co se týče materiálu, na výběr je hned několik různých druhů. Jídelní židle se vyrábějí jako kovové, dřevěné, plastové, ale i čalouněné. Každý z materiálů má svoje přednosti, ale i určité méně výhodné aspekty, které je potřeba zohlednit.

Kov

Z kovu se vyrábí primárně rám židle. Výhodou takovéhoto provedení je především jeho pevnost a odolnost. Oceníte tak určitě větší nosnost konstrukce. A delší životnost, kterou uvítají hlavně rodiče malých dětí, s nimiž jakýkoli nábytek dostává poněkud více „zabrat“.

Dřevo

Dřevo je materiál přírodní, vynikající jedinečným vzhledem i nezaměnitelnou vůní. Dřevěné židle jsou také odolné a dlouho vydrží. Na druhou stranu vyžadují ovšem pravidelnou péči. Škodí jim především vlhkost. Nevýhodou je i vyšší cena, alternativně je tak možné použít i imitaci dřeva (MDF).

Plast

Plastové židle jsou levné, vyznačují se lehkostí, ale současně jsou adekvátně pevné. Výhodou tohoto materiálu je i snadná údržba, vaše židle postačí omýt. K nevýhodám lze zařadit to, že plast je náchylný k mechanickému poškození, lze jej snáze poškrábat.

Čalounění

Čalounění rozhoduje o pohodlí i o stylu. Klasické řešení představuje textilní potah nebo koženka. Nicméně na textilu se mohou zejména v domácnosti s dětmi časem objevit obtížně odstranitelné skvrny. Koženkový potah stačí otřít.

Hmotnost

Hmotnost vaší židle se odvíjí od použitého materiálu. Nicméně i lehčí plastová židle samozřejmě musí být dostatečně stabilní, aby bez potíží unesla váhu dospělého člověka. Pokud působí nábytek už na první pohled robustně a „poctivě“, lze od něj kromě toho též očekávat delší životnost. Převážně plastová konstrukce tak bude vážit i méně než 4 kg, s masivem už se dostanete na více než 8 kg.

Nosnost

Nosnost židlí bývá navržena s určitou rezervou. Pokud se tak u vás čas od času objeví poněkud statnější návštěva, určitě není třeba panikařit, běžná jídelní židle to bez potíží snese. Obvykle se nosnost tohoto typu nábytku pohybuje kolem 100 kg, pakliže počítáte standardně s těžším sedícím, určitě se ale bude hodit nosnost vyšší.

Rozměry

Rozměry židle jsou také velmi důležité. Podstatná je přitom velikost sedáku i výška opěradla. Výška sedáku od podlahy by tak měla být 420 až 480 mm. Šíře sedáku začíná na 400 mm, hloubka v rozpětí 400 až 480 mm. Nicméně pozor, židle se určitě vyplatí kupovat se stolem, vzdálenost od sedadla židle ke spodní hraně stolu by měla být přibližně 300 mm. Výška opěradla postačuje kolem 280 až 330 mm, pro dlouhodobější pohodlné posezení však může být lepší výška 420 až 450 mm.

Design

Obecně platí, že židle by měla harmonizovat s prostorem. Do menších místností tak jednoznačně volte subtilněji působící nábytek. Dobrou volbou je i jídelní židle bílá. Začlenit lze do libovolně barevně pojatého prostoru. Podobně nadčasově působí přírodní dřevo, které se jednoznačně hodí i do moderně koncipovaného interiéru. Designová jídelní židle umí nabídnout netradiční zpracování se zajímavými tvary i atypické vzory a barvy čalounění.