Jógamatka je nepostradatelná věc pro každého, kdo rád cvičí jógu. Nabídka podložek je široká, jednotlivé kusy se liší materiálem, délkou, tloušťkou, hmotností a také designem. Pomůžeme vám se v nich zorientovat, abyste měli jasno v tom, jak vybrat tu nejlepší.
Jaké vlastnosti od jógamatky očekáváte?
Než se dáte do porovnávání výrobků, odpovězte si na tyto otázky:
- Cvičíte dynamické sestavy nebo dáváte přednost statickému cvičení?
- Hledáte jógamatku na doma, nebo na ven?
- Požadujete přírodní materiál?
Zvažte také, kolik peněz jste za podložku ochotní utratit. Nejlevnější kusy stojí pár stovek, kvalitní designové podložky pak stojí 1500 Kč a více. Jestli máte možnost, doporučujeme vám vyzkoušet různé typy ve studiu či fitness centru.
Protiskluzové jógamatky
Patříte-li k příznivcům dynamických sestav, bude se vám hodit protiskluzová jógamatka.Většinou jde o podložku s polyuretanovým povrchem na spodní straně, který snadno přilne k podlaze. Také vnější strana by neměla klouzat, se zpocenými dlaněmi by se snadno mohl stát ošklivý úraz. Jestli dáváte přednost pomalému cvičení a dlouhému setrvávání v pozicích, je pro vás protiskluznost méně důležitým faktorem.
Jógamatka na ven
Na venkovní cvičení potřebujete dobře izolující podložku, která si poradí s nerovností terénu. Sáhněte po jógamatce z juty, přírodního kaučuku nebo kvalitního PVC. Výhodou je, že se snadno omývají. Pravidelné cvičení v mokré trávě je na nich přesto často vidět. Pokud chcete cvičit (téměř) za každého počasí a je vám líto drahé kvalitní podložky, kupte si navíc jednu obyčejnou. Když bude venku bláto, dáte ji pod lepší podložku jako ochranu.
Z jakých materiálů se jógamatky vyrábějí?
Přejete si, aby vaše podložka byla vyrobena z přírodního materiálu? Kromě zmiňované juty a přírodního kaučuku se nabízíkorková jógamatka, bavlněná nebo z ovčí vlny. Pokud vám na původu až tak nezáleží, rozšiřuje se vám nabídka o PVC, TPE a PER. U syntetických materiálů si dávejte pozor na jejich zdravotní nezávadnost.
Nelze jednoznačně říct, který materiál je nejlepší. Přírodní materiály hodnotí spousta lidí jako příjemnější na dotek. Umělé bývají levnější. Je jen na vás, čemu dáte přednost.
Vzhled je na posledním místě
Podložku lze samozřejmě vybírat i podle vzhledu, měl by být však až posledním kritériem. Jestli vám nestačí jednobarevná podložka, můžete si vybrat z různých vzorů a motivů. Nejoblíbenější je jógamatka s mandalou.
Rozměry jógamatky
Délka jógamatky by měla být v ideálním případě stejná nebo vyšší, než je vaše tělesná výška. Nicméně pokud podložku přesáhnete jen o několik centimetrů, během cvičení to nepoznáte. Pouze v lehu se budete muset smířit s tím, že máte nohy na podlaze.
Většina jógamatek se vyrábí o délce 180–183 cm. Vyšší příznivci jógy by měli pátrat po 2m podložkách. Bohužel se nevyrábějí v tolika barevných variantách a vzorech, ale zajistí vám lepší pohodlí než běžné karimatky na jógu.
V šířce se jógamatky příliš neliší, obvykle naměříme 70–80 cm. Pokud potřebujete více prostoru, nepřijdete zkrátka. Vyrábějí se i extra široké podložky se šířkou přes 130 cm.
Tloušťku volte podle typu jógy. Na klidné pomalé cvičení doporučujeme 6mm podložku. Ve srovnání s tenčími je měkčí. Dynamické józe by mohla měkkost naopak škodit, a tak je lepší sáhnout po 4mm podložkách. Přestože 2 mm nejsou velký rozdíl, při cvičení jsou znát.
Cestovní podložky na jógu
Jezdíte na chatu, cestujete často po světě, nebo si chcete zacvičit na dovolené u moře? Bude se vám hodit kompaktní cestovní jógamatka. Tloušťka nepřekračuje 2 mm, hmotnost se pohybuje kolem 1 kg. Dají se skládat podobně jako ručník, a tak je snadno sbalíte do kufru nebo do batohu. Vyrábějí se z PVC či z kaučuku. Doporučujeme je používat jen na cestách. Na domácí cvičení volte hrubší jógamatky.
Jógamatky pro děti
Jógamatky pro děti se od těch pro dospělé zásadně neliší. Jsou kratší a mívají veselé barevné vzory. Při výběru postupujte stejně jako při výběru podložky pro sebe. Pokud dítě dochází na lekce do studia, hleďte na hmotnost, aby se mu jógamatka nepronesla.
Kde sehnat kvalitní jógamatku?
Jógomatky seženete téměř v každém obchodě se sportovním vybavením. Doporučujeme ovšem navštívit prodejnu zaměřenou na jógu. Nabízejí kvalitnější výrobky a asistenti prodeje vám budou schopni předat hodnotnější informace.
Na jógu se zaměřuje také řada e-shopů. Díky popiskům, článkům a zákaznické podpoře si snadno vyberete i tam.
Doplňky k jógamatkám
K přenášení jógamatky slouží popruhy, obaly. Popruhyjsou nejjednodušší a nejlevnější řešení, avšak podložku nijak nechrání. Vaky a obaly jsou nepromokavé, jógamatka se venku nezašpiní ani nenavlhne.
Cvičíte jógu, u které se pořádně zapotíte? Doporučujeme vám koupit si ručník na jógu, který absorbuje pot a ochrání před ním jógamatku. Oproti obyčejnému ručníku se liší protiskluzovou stranou. Díky ní se během cvičení vůbec nepohne. Potom ho jednoduše vyperete v pračce.
TIP: Nejen kvalitní příjemná jógamatka zajistí pohodlné cvičení. Důležité je také správné oblečení, mezi které patří i spodní prádlo. Poradíme vám, jak vybrat sportovní podprsenku.
Péče o jógamatku
Jestli chcete, aby vám jógamatka sloužila co nejdéle, měli byste o ni poctivě pečovat, udržovat ji v čistotě. Zabere vám to jen pár minut.
- Po každém cvičení podložku omyjte. Stačí použít navlhčený hadr nebo houbičku. Trváte-li na čisticím prostředku, volte netoxické šetrné produkty. Ty by neměly vadit žádnému povrchu, přesto byste si nejdřív měli přečíst pokyny od výrobce vaší jógamatky.
- Patřičnou pozornost věnujte i zadní straně podložky. Pravidelně z ní odstraňujte nečistoty, aby si zachovala protiskluzové vlastnosti. Před srolováním nechte jógamatku důkladně proschnout.
- Podložky z kaučuku s mikrovláknem mají velkou výhodu: Dají se vyprat. Volte jemný program a ždímejte na nízký počet otáček. Jógamatku rozhodně nedávejte do sušičky.
Chcete vědět, jaké zdravotní benefity konkrétně vašemu tělu cvičení přináší? Přečtěte si, jak vybrat chytré dámské hodinky a vše nimi u cvičení změřte.