U počítače v dnešní době často trávíme spoustu času, což s sebou přináší jisté problémy, protože lidskému tělu dlouhé nepřetržité sezení příliš neprospívá. To se projevuje například v podobě bolesti zad nebo krční páteře. Naštěstí lze negativní následky dlouhého sezení zmírnit. Jak? Výběrem správného kancelářského křesla. Pokud chcete u počítače, ať už doma nebo v práci, sedět pohodlně a zdravě a nevíte, jak vybrat kancelářské křeslo, v tomto článku najdete všechny podstatné informace, aby se vaším každodenním společníkem stala ta nejlepší kancelářská židle či křeslo.

Nejdříve se zaměříme na jednotlivé části kancelářských křesel (a židlí) a jejich vlastnosti. V další části na vás čeká náš výběr těch nejlepších kancelářských křesel, ke kterému můžete rovnou přeskočit, pokud se výběrem nechcete příliš zabývat a jednoduše chcete sáhnout po osvědčeném modelu. V závěru článku pak najdete několik tipů pro správné sezení u počítače.

Rozdíl mezi kancelářským křeslem a kancelářskou židlí

Při výběru se můžete setkat s dvěma hojně používanými pojmy – kancelářské křeslo a kancelářská židle. Křesla jsou popisována jako mohutnější, ale v praxi tyto pojmy více méně znamenají to samé, protože nejsou přesně určeny typické znaky pro tyto dvě kategorie. Proto se nemusíte těmito označeními pevně řídit a prostě si vyberte takový typ křesla/židle, který bude odpovídat vašim požadavkům a potřebám, nehledě na označení.

Nosnost

Jedním ze základních parametrů každého kancelářského křesla je jeho nosnost. Nosnost křesla pochopitelně musí být vyšší než hmotnost nejtěžšího uživatele.

Nejnižší nosnost, se kterou se lze setkat u křesel pro dospělé, je obvykle 100 kg. Nejčastěji však v kolonce nosnosti narazíte na hodnotu 120 kg. Nejvyšší nosnost běžně dostupných křesel pak dosahuje 150 kg. Křesla s vyšší nosností sice také existují, ale výběr je již poměrně omezený.

Doba sezení

Občas se používá dělení křesel a židlí k počítači dle doby, po kterou na nich denně sedíte. Pokud plánujete křeslo využívat jen pro krátkodobé sezení, například do 3 hodin denně celkem, můžete klidně sáhnout i po nějakém levnějším modelu s menšími možnostmi polohování, a naopak dát přednost třeba poutavějšímu designu. Při větším využití je však nutné doporučit, abyste na křesle nešetřili, jinak vás mohou v budoucnu potkat zdravotní problémy.

jak-vybrat-kancelarske-kreslo

Konstrukce

Kancelářská křesla se skládají z několika hlavních součástí. Naprostým základem je sedák, opěradlo a rám s kolečky. Neměly by chybět ani polohovací mechanismy a područky. Dle konstrukce je dále mnoho modelů křesel vybaveno samostatnou opěrkou hlavy.

Sedák

V případě sedáku je důležitá jeho výška od země, konkrétně rozsah nastavení jeho výšky. Zejména lidé s vyšší postavou musí myslet na to, aby se dal sedák zvednout do potřebné výšky a nemuseli nohy nepřirozeně krčit, ale mohli je mít v kolenou do pravého úhlu. Tedy tak, jak to má správně být.

Při výběru dbejte také na rozměry sedáku, tedy na jeho šířku a hloubku. Není možné určit, jestli je lepší rozměrově větší sedák, nebo naopak menší, protože to záleží zejména na vašich fyzických parametrech a z části pak na preferencích, co vám více vyhovuje.

Opěradlo

Opěradlo pro záda by mělo být ergonomicky tvarované pro prevenci bolesti zad. Velkým plusem je, pokud má křeslo nastavitelnou bederní opěrku, díky které tvar sedadla přizpůsobíte zahnutí páteře a vaší výšce.

Výška opěradla musí odpovídat výšce postavy. V technických specifikacích mnoha modelů křesel se z toho důvodu pro usnadnění výběru uvádí doporučená výška uživatele.

Mechanika

Velmi důležitým prvkem všech kancelářských křesel jsou mechanismy pro nastavení polohy sedáku a opěradla a případně i jejich houpacích vlastností. Popis nejpoužívanějších typů je uveden v následující tabulce.

Typ mechaniky

Vlastnosti

Základní mechanika

Umožňuje pouze nastavení výšky sedáku. Není možné měnit sklon sedáku ani opěradla, které je se sedákem pevně spojeno.

Houpací mechanika

U křesel s houpací mechanikou je sedák rovněž pevně spojen s opěradlem a nejde tak jednotlivě nastavit jejich sklon, ale umožňují houpavý pohyb dopředu a dozadu. Při zhoupnutí lze obvykle křeslo zaaretovat v požadované poloze. Tuhost houpání lze měnit pomocí šroubového mechanismu vespod sedáku.

Synchronní mechanika

Nejrozšířenější druh mechaniky nabízí velmi dobrou ergonomii křesla díky tomu, že čím větší je sklon opěradla směrem dozadu, tím více se synchronizovaně přizvedne sedák, přičemž opěradlo stále přesně kopíruje tvar zad.

Asynchronní mechanika

Je možné si nezávisle na sobě nastavit sklon sedáku i opěradla. Jako u ostatních typů nechybí nastavení výšky sedáku od země. Křeslo si tak přizpůsobíte přesně podle vašich požadavků, kdy jste omezení pouze rozsahem nastavení jednotlivých částí.

Područky

Područky by rozhodně neměly chybět žádnému kvalitnímu křeslu, které má sloužit pro zdravé sezení. Při práci na počítači výrazně snižují namáhání svalů paží a ramen. Područky by správně měly podíprat lokty, zápěstí by již podpírat neměly.

Ideální jsou samozřejmě takové područky, které mají nějaké možnosti nastavení. Nastavit by v ideálním případě měla jít alespoň jejich výška, dále lze některé područky natáčet kolem svislé osy nebo lze posouvat jejich vrchní část dopředu a dozadu.

Jejich menší nevýhodou může být to, že sedák židle s nimi nemusí jít zastrčit pod stůl, což může působit problémy zejména v menších bytech a kancelářích. Tento problém ovšem vyřeší vyklápěcí područky, které tak případně při výběru hledejte.

Opěrka hlavy

U kancelářských křesel či židlí s nízkým opěradlem, které se hodí pro kratší sezení, opěrku hlavy nenajdete. Poté záleží na konstrukci konkrétního křesla – některé mají oddělenou opěrku hlavy připevněnou k opěradlu, u jiných je opěradlo dostatečně vysoké, abyste si o něj mohli opřít i hlavu. U posledního jmenovaného typu může být k židli dodáván přídavný polštářek, který při upevnění na křeslo hlavu lépe podepře.

Z hlediska ergonomie je těžké možné určit, zda je lepší opěradlo s přídavnou opěrkou, nebo vysoké opěradlo. Záleží tak na vás, jaký typ vám bude více vyhovovat.

Potahový materiál

Velké rozhodnutí přichází při výběru potahového materiálu křesla. Na výběr je několik materiálů s různými vlastnostmi, navíc existuje mnoho křesel využívajících kombinaci dvou materiálů. Například sedák může mít textilní potah, zatímco opěradlo bude pro zvýšení prodyšnosti ze síťoviny.

  • Textil – příjemný na dotek, dlouhá výdrž
  • Síťovina – prodyšná (oceníte především v létě)
  • Syntetická (eko) kůže – luxusní vzhled, nepraktická v letním období, při dlouhodobém používání se ošoupe
  • Kůže – vlastnosti jako eko kůže, ovšem má dlouhou životnost, vyšší pořizovací cena

Materiál rámu

Rám křesla, na které jsou zdola připevněna pojezdová kolečka a na vrchu zase mechanika se sedákem je buď plastový, nebo kovový. Plastový rám je sice lehčí, ale méně odolný, v řadě případů tak mají taková křesla nižší nosnost než ty s kovovým rámem. Kovová konstrukce přispívá k větší stabilitě a celkové odolnosti křesla. Křesla s kovovým rámem jsou obvykle dražší.

Naše tipy na kancelářská křesla

Dobrá kvalita za příznivou cenu – Kancelářské křeslo SOLARIS

Nejlepší kancelářské křeslo – Jednoduše WAU

Tipy pro správné sezení u počítače

Vzhledem k tomu, že nejen nesprávné kancelářské křeslo, ale také nesprávné sezení má poměrně často za následek nepříjemné zdravotní potíže, uvedeme si pár tipů, jak sedět tak, abyste se vyhnuli níže zmíněným problémům.

Mezi problémy spojované s dlouhodobým nevhodným sezením v kanceláři nebo doma u počítače se řadí:

  • bolesti zad
  • bolesti krční páteře
  • bolesti hlavy
  • bolesti rukou, ramen, zápěstí a loktů
  • syndrom karpálního tunelu

Hlavní zásady správného sezení u počítače

  1. Vzpřímený posez – Nemusíte sedět, jako když jste opřeni o zeď, ale myslete na to, abyste se nehrbili a nastavení židle či křesla podporovalo fyziologické zakřivení páteře.
  2. Nohy a ruce v pravém úhlu  – V koleni byste měli svírat úhel 90° a nohy by měly být roztaženy zhruba na šířku pánve. Dávat si nohy přes sebe není při delším sezení vhodné. 90° úhel svírejte i loktech. Tato doporučení splníte při správném nastavení výšky sedáku a područek.
  3. Správná výška monitoru – Střed obrazovky počítače by měl být mírně pod úrovní vašich očí, ideálně by horní hrana monitoru měla být v úrovni oči. Takové umístění pomáhá k tomu, abyste nemuseli předklánět nebo zaklánět hlavu – to krční páteř opravdu nemá ráda.
  4. Symetrický posez – V případě monitoru dále platí pravidlo, že by měl být uprostřed stolu a hlavně přímo před vámi, abyste se nevytáčeli v páteři. Pokud používáte více monitorů, měl by být před vámi ten hlavní, na který se nejčastěji díváte, a ty další se snažte využívat méně.
  5. Pravidelně si stoupněte – I při správném posezu je vhodné se pravidelně zvednout od stolu a trochu se protáhnout.