Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat krosnu na výlet i několikadenní túru

jak-vybrat-krosnu

Chystáte se na dobrodružný výlet a přemítáte, do čeho si nejlépe zabalit věci na cestu? Jestliže máte v plánu se hodně pohybovat, rozhodně bude tím nejlepším řešením krosna. Pokud žádnou nemáte a nevíte, jakou pořídit, pak rozhodně nepřestávejte číst. V následujícím článku vám totiž poradíme, jak vybrat krosnu tak, aby splňovala všechny vaše potřeby a navíc doporučíme některé konkrétní oblíbené modely.

Turistické krosny pro různé účely

Turistické krosny jsou oblíbeným zavazadlem na téměř všechny druhy výletů. Jde o speciálně upravené batohy tak, aby se do nich vešlo co nejvíce potřebných věcí a zároveň bylo jejich nošení co nejpohodlnější. Nejčastější využití nacházejí při různých výletech do hor či do přírody. Mnoho lidí si ale pod pojmem „krosna“ představí obrovský batoh pro dobrodruhy, kteří prozkoumávají exotické pralesy a ve svém batohu mají zásoby na měsíce dopředu. Tak tomu však vždy být nemusí, protože na trhu dnes již existuje široké množství krosen, a vy si tak můžete pohodlně vybírat modely podle objemu, stylu, materiálu nebo nosného systému. Výběr krosny ale není radno podcenit a rozhodně byste se neměli snažit za každou cenu ušetřit. Špatný kus, který vám nesedne, totiž může mít za následek otlačená, bolavá a zpocená záda – nic, o co by kdokoliv stál.

Nejlepší krosny

Abychom vám ušetřili trochu času listováním všemi krosnami, které lze na internetu zakoupit, vybrali jsme některé oblíbené a velmi kvalitní modely, které stojí při výběru za zvážení. Třeba si vyberete právě mezi nimi.

Nejlepší krosna na jednodenní výšlapy

Batoh Pinguin Ride 19 Barva: ?erven�

Unisex 19l krosna od českého výrobce Pinguin s kvalitním systémem odvětrávání zad se hodí zejména na jednodenní výlety ať už po svých, tak na kole.

Dostupná ve více barevných variantách. 

Nejlepší krosna na víkendové výlety

Oblíbení unisex 34l krosna Osprey je ideálním partnerem na víkendové výlety zejména díky plně nastavitelnému zádovému systému, kvalitnímu odvětrávání nebo dobře polstrovanému bedernímu pásu s kapsami. Batoh je zároveň připraven na hydrovak a lze k němu pohodlně přidělat trekové hole, cepíny a mnoho dalšího.

Krosny na 36denní túry

Dámská krosna: Osprey Aura AG 65

Recenzemi osvědčená dámská 65l krosna Osprey s nastavitelným zádovým systémem AntiGravity™, skvěle propracovaným odvětráváním, několika speciálními kapsami pro co nejlepší organizaci a 2 úchyty na cepíny – jednoduše batoh, se kterým se neztratíte ani v těch nejtěžších podmínkách.

Dostupná ve více barevných variantách. 

Pánská krosna: Osprey Exos 58 II

Pro muže je nejlepší volbou na vícedenní výlet tato krosna Osprey s objemem 58 l. Je tvořena z velmi odolného materiálu a je vybavena inovovaným bederním pásem ExoForm™ i prodyšnou síťkou na zádech. Stejně jako všechny batohy Osprey je vybavena mnoha dalšími speciálními funkcemi, kapsami a úchyty.

Dostupná ve více barevných variantách. 

Krosna na týdenní a delší výpravy

Pro všechny, kteří nechtějí dělat žádné kompromisy a hodlají vyrážet na delší dobrodružné výlety, je ideální tato 75l krosna Gregory z velmi odolného materiálu s dvěma komorami, kapsou na hydrovak a plně nastavitelným bederním pásem, ramenními popruhy i zádovým systémem.

Dostupná ve více barevných variantách. 

Jak vybrat krosnu: Na co se zaměřit?

Velikost

Zpočátku byste si měli uvědomit, k jakým účelům chcete svůj nový batoh využívat. Podle toho byste pak měli zvolit jeho velikost. Rozhodně neplatí, že čím větší, tím lepší, protože v případě, že byste krosnu nenaplnili, chodili byste se zbytečně velkým batohem, se špatným zatížením, nebo byste měli naopak tendenci vložit i zbytečné věci, které vám budou přidělávat pouze námahu na záda. Proto vyberte takovou velikost, která odpovídá vašemu nejčastějšímu způsobu užívání.

Objem batohů se měří na litry a jestliže nemáte tušení, jaká velikost by byla ideální pro vás, přikládáme pomocnou tabulku, která by vám mohla pomoct zorientovat se:

Počet dnů

Objem

Jednodenní výšlap

1020 l

23denní výlet

2040 l

46denní túry

40-70 l

Týdenní a delší výpravy více jak 70 l

INFO: Mějte na paměti, že na potřebný objem nemá vliv pouze délka túry, ale i roční doba a další faktory. Když se například vydáte na výlet v zimě, budete s sebou potřebovat více oblečení, a tudíž i větší batoh. Pokud pak chcete cestovat po odlehlých místech, jako jsou třeba Himaláje nebo Afrika, určitě také zvolte větší batoh, abyste s sebou měli dostatek jídla, vody a dalších zásob. Zvažte i to, zda vám bude k přespání stačit třeba hamaka, nebo s sebou budete táhnout i stan.

Nosný systém (jak nám batoh sedne na záda)

Když už máte představu o tom, jak velká by vaše krosna měla být, je čas na to nejdůležitější – aby vám batoh správně sedl na záda. O to se stará nosný systém. Ten je složen z několika částí. Těmi nejhlavnějšími jsou bederní pás, zádová část a ramenní popruhy.

  • Bederní pás je spodek zadní části batohu, který se, jak už název vypovídá, nachází v úrovni bederních svalů. Na těch nesete největší část nákladu a není tedy radno výběr bederního pásu podcenit. Rozhodně by měl mít kvalitní pohodlné polstrování (abyste neměli naražená na náklad uvnitř krosny) a sponu na zapnutí okolo těla. Tím se dosáhne správného zatížení na této části.
  • Zádová část batohu zabírá téměř celá záda, a má tedy vliv na to, jak je nošení krosny pohodlné nebo třeba zda se budete při jejím nošení potit. Zprvu je tedy opět důležité, aby záda měla dobré polstrování a nošení batohu vám nebylo nepříjemné. Krom toho je ale potřeba brát zřetel i na systém odvětrávání. Některé modely jej mají pečlivě propracovaný díky použití správných průdyšných materiálů a různých sítěk. Batoh, jehož zádová část nebude nijak zpevněna a nebude mít správné polstrování, budou vaše záda proklínat hned po prvním výletu. Některé batohy pak ještě nabízejí nastavení výšky zad, aby krosna vyhovovala komukoliv, nehledě na výšku nebo váhu nákladu.
  • Ramenní popruhy jsou pak patrně tím úplně nejdůležitějším, co se komfortu při nošení krosny týče. Stejně jako zádová část i bederní pás, je potřeba, aby byly dobře polstrovány a byly vám pohodlné, když si dáte batoh na ramena. Když vás budou dřít, daleko nedojdete. Zároveň zkontrolujte, zda se dají pořádně utáhnout, nebo naopak uvolnit.

Konstrukce batohu

Na trhu máte dnes na výběr z opravdu širokého množství různých krosen a žádné dva kusy nejsou stejné. Některé se skládají třeba jen z jedné či dvou kapes, některé jich nabízí několik. Vyberte si proto ten model, který vám osobně bude vyhovovat nejvíce. Rozhodněte se, jestli upřednostňujete minimalismus a stačí vám jedna komora na vše důležité, nebo jestli byste naopak rádi mnoho různých kapes, abyste si mohli poskládat věci přesně tak, jak potřebujete. Důraz dejte i na materiál, ze kterého je batoh vyroben, a zejména pak na jeho spodek. Je třeba, aby byl dobře vyztužen a zpevněn, jinak by se při pokládání na zem mohly poničit některé věci uvnitř, což není nejpříjemnější scénář.

Pánská vs. dámská

Při konstrukci batohů do terénu počítají výrobci i s rozdíly mezi muži a ženami. Ačkoliv je dnes většina krosen na trhu unisex, a je tedy vhodná pro obě pohlaví, existují i modely přizpůsobené buď pánským, nebo naopak dámským potřebám. Pánské krosny počítají s většími rameny, vyšší postavou a jinou velikostí hrudníky. Dámská krosna bude naopak přizpůsobena celkově menší postavě. Rozdíly pak můžete samozřejmě najít i v barevném provedení jednotlivých batohů.

Značka

Nakonec, když už máte přesnou představu o tom, jak by vaše nová krosna měla ideálně vypadat, si asi ještě budete klást otázku, jakou značku vybrat. Na trhu jich je dnes široké množství a rozeznat dobrou značku od té špatné je často pouze otázka osobních zkušeností nebo zkušeností jiných zákazníků, které lze dohledat třeba na internetu. My vám můžeme jen skromně poradit některé z nejznámějších. Velké oblibě se v posledních letech těší například americký výrobce batohů Ospray. Mezi další osvědčené světové klasiky pak patří například Deuter, Mammut nebo třeba Gregory. No a pokud máte důvěru ve zlaté české ručičky, určitě byste neměli minout tuzemské společnosti, jako je Alpine Pro, Husky či Pinguin. Při vybírání však určitě narazíte na mnohem širší spektrum společností zabývajících se výrobou krosen. Určitě tedy některé nezahazujte jen proto, že je v našem výběru nezahrnujeme. Zkuste se podívat po uživatelských recenzích na internetu a třeba si vaše srdce získá úplně jiný výrobce.
TIP: Při výběru krosny, stejně jako u čehokoliv jiného, jsou dobrým pomocníkem při výběru toho správného modelu i uživatelské recenze. Ty lze dohledat nejlépe tak, že do vyhledávače zadáte název vámi vybrané krosny + recenze. Po přečtení několika z nich si jistě uděláte o tom či onom modelu ještě přesnější obrázek.

Závěr

V tomto článku jsme se vám snažili přiblížit, jak neudělat žádnou chybu při výběru nové krosny. Rozdělili jsme proto turistické krosny podle velikostí na 4 základní skupiny, představili jsme si nejdůležitější pojmy, na které při výběru určitě narazíte a vysvětlili jsme, jak mohou být krosny konstruované. Zároveň jsme vám ukázali některé známé výrobce turistických batohů, a dokonce jsme doporučili oblíbené a praxí ověřené modely pro každého. Nyní už je rozhodování na vás. My vám už jen přejeme, aby bylo co nejjednodušší a nejlepší. A pokud k cestování potřebujete i pořádný kufr, i tady poradíme. Zjistěte, jak vybrat kufr, který zvládne každou cestu.

Exit mobile version