Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat mrazák

Mrazák s námrazou

Plánujete koupi mrazáku? Pak vás čeká výběr z mnoha typů s různými parametry. Vyznat se v nich nemusí být snadné, proto přinášíme praktické tipy, jak vybrat mrazák. Zaměříme se na šuplíkové i pultové mrazáky, na vhodnou velikost a kapacitu mrazáku, klimatické třídy i třídy mrazení.

Těm, kteří zamrazují malé množství potravin na krátkou dobu, plně postačí klasický malý mrazák v kombinaci s lednicí. Pokud však potřebujete uskladnit velké množství potravin na delší dobu, volte samostatný mrazák – ten nejen nabídne dostatek prostoru, ale oproti kombinovanému mrazáku lépe mrazí potraviny. Vždy však pamatujte na to, aby daný model odpovídal nejen potřebné kapacitě, ale i prostorovým možnostem. A hlavně musí být spolehlivý, úsporný a tichý.

Volně stojící mrazák vs. vestavný mrazák

První rozhodnutí, které byste měli učinit, je, zda chcete volně stojící mrazák, nebo potřebujete vestavný mrazák pro zabudování do linky.

Největší výběr naleznete v sortimentu volně stojících mrazáků, které kromě toho, že je doma můžete umístit kdekoli v prostoru, nabízejí možnost výběru mezi pultovým či šuplíkovým typem. Samostatné mrazáky také lépe mrazí, mají nižší spotřebu a jsou levnější, zabírají ale více místa.

Vestavné mrazáky jsou určeny pro zabudování do kuchyňské linky, proto jsou nabízeny výhradně jako šuplíkové mrazáky. Jejich výhodou je, že nenaruší ráz kuchyně a ušetří místo, počítat však musíte s omezenějším výběrem, vyšší cenou i vyšší spotřebou.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů mrazáků

Kromě způsobu umístění existují dva typy mrazáků dle vnitřního uspořádání. Každý z nich s sebou nese určité výhody i nevýhody, proto je třeba promyslet, která varianta pro vás bude s ohledem na plánované zamrazování nejvhodnější.

Pultový mrazák

Pultový neboli truhlicový mrazák se spoustou místa pro mražené potraviny je vhodný zejména pro ty, kteří mrazí velké množství surovin. Jedná se vlastně o mrazicí box s horním víkem nabízející velký užitný objem i vynikající izolační vlastnosti, takže se může pyšnit nízkou spotřebou. Výbornou izolaci zajišťuje i při výpadku proudu, což ochrání vaše zásoby před zkažením.

Nevýhodou pultového mrazáku je horší přehlednost v zamrazených zásobách – ty jsou uloženy v koších na sobě, takže může být obtížnější najít to, co právě hledáte. Problémem může být i zhoršená přístupnost pro potraviny uložené na dně mrazáku. Pro jeho instalaci je pak třeba vymezit dostatek prostoru, umístit ho ale můžete v podstatě kamkoli.

Šuplíkový mrazák

Šuplíkový, skříňový nebo zásuvkový mrazák – to je několik názvů pro tentýž typ mrazáku, který vypadá v podstatě jako lednice, disponuje však vysouvacími či vyklápěcími šuplíky. Díky nim máte dokonalý přehled o uskladněných potravinách a každé můžete přidělit vlastní místo. Díky poměrně prostorově úspornému provedení se pohodlně vejde do téměř každé kuchyně. Umístit jej ale můžete kdekoli, jelikož nezabere moc místa.

Oproti pultovému mrazáku však musíte počítat s menším objemem, nemožností mrazit objemné potraviny, jakož i s vyšší spotřebou energie.

Mrazák velký, nebo malý? Dostatečný objem je zásadní

Kromě samotného typu mrazáku nezapomeňte zvolit také správný objem. Na paměti byste měli mít to, že plný mrazák funguje vždy lépe než prázdný. A poloprázdný mrazák je také velmi neekonomický.

Jaký objem mrazáku tedy zvolit? Obecně se doporučuje 40–60 l na osobu, přičemž samozřejmě větší objem budou potřebovat ti, kteří mrazí úrodu ze zahrady, mají maso ze zabíjaček atd.

Při výběru objemu je důležité zohlednit i samotné rozměry mrazáku – malý mrazák se pohodlně vejde kamkoli, jelikož nejmenší mrazáky mohou mít jen kolem 40 cm. Oproti tomu velké mrazáky mnohdy dosahují výšky až 200 cm, proto je pro ně potřeba dostatek místa.

Klimatická třída určuje, kam lze mrazák umístit

O tom, kde může mrazák stát, rozhoduje nejen jeho velikost, ale i tzv. klimatická třída. Ta stanovuje optimální okolní podmínky, v nichž bude mrazák fungovat správně. Umístíte-li mrazák do jiné než stanovené klimatické třídy, může dojít nejen k vyšší spotřebě, ale i poškození samotného spotřebiče.

Rozlišují se čtyři klimatické třídy, přičemž mrazák může spadat i do více z nich, což znamená, že jej můžete umístit v prostorách s teplotním rozhraním daných tříd:

Kategorie klimatické třídyRozsah teplot okolního prostředí, ve kterém musí být mrazák umístěn pro optimální fungování
SN (subnormální)10–32 °C
N (normální)16–32 °C
ST (subtropická)18–38 °C
T (tropická)18–43 °C

Energetická třída ovlivňuje spotřebu

Vzhledem k tomu, že je mrazák zapnutý 24 hodin denně, je třeba zohlednit i jeho spotřebu. Zatímco před rokem 2021 se jako nejméně energeticky náročné jevily mrazáky s třídou A+++, nyní se již používají nové energetické štítky obsahující stupnici A až G.

S touto změnou se také zpřísnila klasifikace energetické účinnosti výrobku, takže mnohé mrazáky, které dříve spadaly do té nejlepší třídy, jsou dnes uváděny s třídou B, příp. C. Stále ale platí, že písmeno A značí nejnižší spotřebu, písmeno G pak nejvyšší.

Další parametry ovlivňující výběr mrazáku

Kromě výše uvedených parametrů by vás měly zajímat i další, které ovlivňují to, jak budete s mrazákem spokojeni. Které to jsou?

Mrazicí výkon

Tento parametr by měl hrát při výběru zásadní roli, jelikož informuje o tom, jaké množství čerstvých potravin je mrazák schopen zmrazit na -18 °C během 24 hodin. Pro běžnou domácnost by měl mrazicí výkon dosahovat min. 10 kilogramů za 24 hodin.

Třída mrazení

Tento údaj udává minimální teplotu, na kterou je mrazák schopen mrazit. Je označován symbolem hvězdiček, které mohou být max. čtyři:

Vzhledem k tomu, že optimální teplota pro skladování mražených potravin je -18 °C, plně postačí mrazák s třídou mrazení čítající tři hvězdičky.

Akumulační doba

I tento parametr hraje důležitou roli, jelikož udává, jak dlouho je schopen mrazák udržet potraviny zmrazené v případě výpadku elektrického proudu. Vždy byste měli volit takový typ, který garantuje alespoň 15hodinovou akumulační dobu.

Hlučnost

Vzhledem k 24hodinnovému provozu denně je hlučnost velmi důležitá, a to obzvláště tehdy, máte-li mrazák umístěn v místnosti, kde trávíte více času. Vhodné je volit provedení s hlučností nižší než 41 dB. Rozmezí 36–43 dB odpovídá tichému šepotu, pokud jste však citliví na hluk a budete mrazák umisťovat například do kuchyně propojené s obývacím pokojem, zvolte spotřebič s hlučností nižší než 37 dB – pak jej v podstatě neuslyšíte.

Důležité je také uvědomit si, že decibely jsou logaritmickou hodnotou, a pokud umístíte dva spotřebiče vedle sebe, dojde k lineárnímu nárůstu hlučnosti. Dva 37decibelové spotřebiče umístěné vedle sebe budou vykazovat celkovou hlučnost 40 dB, u 40decibelových spotřebičů bude nárůst na 43 dB. Proto je třeba být při výběru hlučnosti opravdu obezřetní a zohlednit každý decibel.

Funkce mrazáku, které vám ulehčí život

Kromě samotných vlastností je při výběru mrazáku vhodné zohlednit také to, jakými funkcemi disponuje.

Doporučení na závěr

Kromě samotných parametrů důležitých pro výběr je zásadní také správné zacházení s mrazákem. Pamatujte, že není dobré nechávat jej zbytečně dlouho otevřený, vkládat byste do něj neměli potraviny s vyšší než pokojovou teplotou. Důležitou roli hraje také odpovídající skladování potravin, jež je zásadní pro zachování jejich kvality, jakož i čistota v mrazáku a pravidelné odmrazování, je-li třeba. Vhodnou péčí a optimálními podmínkami zajistíte správné fungování mrazáku a prodloužíte jeho životnost.

Exit mobile version