Máte rádi ovoce? Tak to už jste určitě někdy dostali chuť na čerstvou ovocnou šťávu. Pokud vás tyto chutě přepadají častěji a nedokážete se jim ubránit, pravděpodobně si občas koupíte ovocnou šťávu v obchodě nebo zajdete do nějakého juice baru. Nic ale nenahradí poctivou ovocnou šťávu, kterou si připravíte sami doma s pomocí některého z mnoha odšťavňovačů dostupných na trhu. Odšťavňovat s ním navíc můžete nejen ovoce, ale i některé druhy zeleniny. Vzhledem k tomu, že nabídka odšťavňovačů je široká, volba toho správného nemusí být úplně jednoduchá. V tomto článku se proto podíváme na to, jak vybrat odšťavňovač, abyste si mohli vychutnat dokonalou šťávu z ovoce a zeleniny.
Nejdříve objevíte naše tipy v podobě tří odšťavňovačů, s jejichž koupí rozhodně neuděláte chybu. Poté si představíme různé druhy odšťavňovačů a dále se zaměříme na důležité parametry a vlastnosti.
Nejlepší odštavňovače: Naše tipy
Levný odšťavňovač – SENCOR SJE 741 SS
- Odstředivý dvourychlostní odšťavňovač s příkonem 400 W
- Kompaktní design
- Možnost mytí v myčce (kromě pohonu)
Kvalitní odšťavňovač za rozumnou cenu – Bosch MES4000
- Odstředivý dvourychlostní odšťavňovač s příkonem 1000 W
- Keramický nůž a nerezové sítko pro účinnou extrakci šťávy
- Velký plnicí otvor
- Výpusť se systémem proti odkapávání Drip Stop
- Možnost mytí v myčce (kromě pohonu)
Top odšťavňovač – Catler JS 8011
- Šnekový odšťavňovač pro pomalé odšťavňování (30 otáček šneku za minutu) – zachovává maximální množství živin
- Lze vkládat velké kusy ovoce
- Lisovací šnek s dvojitým řezem
- Tři typy filtrů
- Systém proti odkapávání
- Možnost mytí v myčce (kromě pohonu)
Druhy odšťavňovačů
Nejpoužívanějšími druhy odšťavňovačů ovoce a zeleniny jsou odstředivé a šnekové, a proto se jim budeme věnovat nejvíce. Alternativou jsou multifunkční kuchyňské roboty. Existují však také mechanické, bezmotorové odšťavňovače, které se obejdou bez připojení do zásuvky.
Šnekové odšťavňovače
Šnekové odšťavňovače jsou sice o něco pomalejší, ovšem poradí si téměř se vším, a to při vyšší výtěžnosti. Suroviny jsou v nich jemně rozdrceny za využití otočného šneku a poté vylisovány přes síto. Hodí se jak pro veškeré dužnaté ovoce včetně bobulovin (víno či rybíz), tak i pro listovou a kořenovou zeleninu, přičemž výsledkem je poměrně hustá nenapěněná šťáva s vysokým obsahem vitamínů. Problémem není ani odšťavňování tropického ovoce, například ananasu.
V této kategorii odšťavňovačů naleznete vertikální a horizontální modely. Vertikální zpracují všechny běžně odšťavňované druhy ovoce a zeleniny. Horizontální mají také široké využití, ale nejsou ideální pro zpracování peckového ovoce a lesních plodů (borůvky, maliny, lesní jahody).
Speciálním typem jsou dvouhřídelové šnekové odšťavňovače, které jsou nejvhodnější volbou pro odšťavňování listové a kořenové zeleniny. Hůře se však čistí než klasické jednohřídelové.
poradí si se všemi běžnými surovinami, které se odšťavňují
výborná výtěžnost
ve šťávě zůstává vysoký obsah prospěšných látek
šťáva vydrží v lednici celý den
poměrně snadné čištění
pomalejší odšťavňování
Info: Některé druhy ovoce nejsou na odšťavňování vhodné. Jedná se o ovoce obsahující škrob – například banány nebo avokádo. S takovými druhy ovoce si však poradí mixér.
Odstředivé odšťavňovače
Odstředivé odšťavňovače vynikají rychlostí přípravy šťávy. Princip jejich funkce spočívá v rozsekání surovin rotujícími noži a následném prolisování přes síto. Šťáva z odstředivých odšťavňovačů je spíše vodové konzistence, není tak hustá jako v případě šnekových, a na jejím povrchu vzniká pěna. Mají omezené možnosti využití.
vhodné pro malvice (jablka, hrušky), citrusy a kořenovou zeleninu
rychlost přípravy šťávy
nevhodné pro listovou zeleninu, bylinky a bobuloviny
náročnější čištění
Multifunkční kuchyňské roboty
Odšťavňování ovoce a zeleniny je často možné provádět i s využitím multifunkčních kuchyňských robotů, pokud máte potřebné příslušenství.
mnoho různých funkcí
obvykle vysoký výkon
vyšší cena
spoustu příslušenství, které je třeba někde uskladnit
Mechanické odšťavňovače
Mechanické odšťavňovače jsou přijatelnou volbou při občasném odšťavňování menšího množství surovin. Šťáva z nich však je docela kvalitní a mají poměrně dobrou výtěžnost.
slušná výtěžnost
snadné čištění
široké možnosti využití
nízká rychlost odšťavňování
nevhodné pro zpracování většího množství
Výkon odšťavňovače
Výkon je bezpochyby podstatným parametrem, který ovlivňuje to, jak dobře a spolehlivě si odšťavňovač dokáže poradit při zpracování ovoce a zeleniny, zejména v případě tvrdších druhů. U šnekových a odstředivých odšťavňovačů je třeba výkon hodnotit zvlášť, protože šnekové mají nižší výkon než odstředivé, aniž by to znamenalo horší funkci.
U běžně dostupných šnekových odšťavňovačů výkon motoru začíná na hodnotě 150 W, rozšířenější jsou však ty s výkonem 200 W nebo 240 W a nejvýkonnější dosahují 400 W. Velmi důležitá je v tomto případě také rychlost otáček šneku – pro zachování co největšího množství živin jsou žádoucí co nejnižší otáčky.
Výkon odstředivých odšťavňovačů by měl nabízet výkon alespoň 400–500 W, vrcholné modely pak nabízí výkon i přes 1000 W.
Objem nádoby na šťávu
Vhodná velikost objemu nádoby na šťávu záleží na tom, kolik jí plánujete dělat v rámci jednoho odšťavňování. Pro výrobu šťávy pro jednu nebo dvě osoby by měla stačit nádoba s objemem okolo 750 mililitrů, pro přípravu šťávy pro celou rodinu není od věci zvolit odšťavňovač s nádobou na šťávu o objemu alespoň 1 litr.
Plnicí otvor
Zdánlivá maličkost hraje výraznou roli z hlediska uživatelského komfortu. Na velikosti plnicího otvoru závisí pochopitelně to, jak velké kusy můžete do odšťavňovače vkládat. Čím větší plnicí otvor je, tím méně budete muset krájet větší kusy ovoce a zeleniny.
Sestavování a čištění odšťavňovače
Náročnost sestavování a čištění může ovlivnit, zda odšťavňovač budete vůbec používat. Především čištění, které je třeba provádět po každém odšťavňování, dokáže řadu majitelů od jeho používání po krátkém čase odradit.
O náročnosti čištění i sestavování si můžete udělat obrázek při podrobnější pohledu na odštavňovač a jeho jednotlivé komponenty a nápovědu najdete také v uživatelských recenzích konkrétních modelů na internetu. U některých modelů lze odnímatelné komponenty odšťavňovače dávat do myčky na nádobí.
Velikost a hmotnost odštavňovače
Velikost a hmotnost jsou parametry, které musíte brát při výběru v úvahu hlavně v případě, kdy odšťavňovač plánujete uskladňovat na jiném místě, než ho budete používat. Bylo by nepříjemné po koupi a prvním použití zjistit, že se vám nevejde do skříně a budete ho muset nechat stát na malé pracovní desce kuchyňské linky. Nižší hmotnost oceníte při přenášení, ovšem dávejte pozor, aby nebyla daní za nižší kvalitu odšťavňovače, což je velmi běžné.
Příslušenství a funkce
V balení můžete najít spoustu příslušenství rozšiřujícího schopnosti odšťavňovače a usnadňujícího jeho údržbu. Může se jednat například o síta s různou hrubostí, různé nádoby a nástavce či čistící pomůcky.
Užitečné mohou být i některé nadstandardní funkce, jako je zpětný chod u šnekových odšťavňovačů. Zpětný chod umožňuje otáčení šneku na opačnou stranu, což oceníte při případném zaseknutí suroviny uvnitř přístroje.
Praktické je také víko Anti Drip umístěné na otvoru, kterým vytéká šťáva, sloužící k zamezení vytékání šťávy při přenášení přístroje nebo výměně nádoby na šťávu.
Máte doma hodně ovoce či zeleniny, které nesníte a i na odšťavnění by toho bylo moc? Usušte je! Poradíme, jak vybrat sušičku potravin.