Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

jak-vybrat-odvlhcovac-vzduchu

Zejména ve starších bytech, rodinných domech nebo sklepech se lze poměrně často setkat s problémem v podobě příliš vysoké vlhkosti vzduchu. V důsledku toho mohou vznikat plísně, které představují zdravotní riziko a působí jako nevzhledná dekorace. Máte doma příliš vlhký vzduch? Pak potřebujete odvlhčovač vzduchu. Toto zařízení přitom není potřeba jen ve starších budovách, ale hodí se i v těch novějších, kde byste neměli zapomenout pořídit odvlhčovač vzduchu do koupelny, která je na vznik plísní náchylná. Odvlhčovač dobře poslouží také při vysoušení zatopeného sklepa. V článku vám poradíme, jak vybrat odvlhčovač vzduchu, abyste se příliš vlhkého vzduchu v interiéru zbavili jednou provždy.

V článku nejdříve představíme naše tipy na kvalitní odvlhčovače pro snadný a rychlý výběr. Poté už následuje průvodce výběrem odvlhčovače, ve kterém se dozvíte všechna podstatná kritéria výběru, a na konci vám poradíme s jeho správným umístěním.

Nejlepší odvlhčovače vzduchu

Nechcete výběru obětovat moc času? Vyberte si během chvilky některý z našich tipů – jedná se o oblíbené odvlhčovače vzduchu s dobrými parametry, které si od jejich majitelů vysloužily spoustu kladných recenzí.

Odvlhčovač za příznivou cenu – Rohnson R-9610

nejlepsi-odvlhcovac-vzduchu

Populární odvlhčovač – Silvercrest SLE 320 D5

Výkonný odvlhčovač s čističkou vzduchu – Noaton DF 4123 HEPA

Nejlepší pohlcovač vlhkosti – Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Průvodce výběrem odvlhčovače vzduchu popisuje všechny důležité oblasti výběru. Po jeho přečtení budete mít všechny potřebné znalosti pro informovaný nákup, takže si budete schopni vybrat odvlhčovač, který splní vaše očekávání.

Typ odvlhčovače vzduchu

Prvním krokem výběru je volba typu odvlhčovače podle prostředí, ve kterém ho plánujete využívat. Na výběr máte ze tří možností.

  1. Kondenzační odvlhčovač vzduchu

Kondenzační odvlhčovače fungují tak, že vzduch ochladí a díky tomu dojde ke kondenzaci vlhkosti. Se stoupající vlhkostí vzduchu a teplotou se zefektivňuje jejich funkce, vůbec nejlepšího výkonu dosahují při zhruba 80% vlhkosti vzduchu a teplotě okolo 30 °C. Jsou v podstatě jednoznačnou volbou pro využití ve všech domácnostech s konstantní pokojovou teplotou vzduchu.

L

vysoký odvlhčovací výkon

L

přijatelná spotřeba

K

nejsou vhodné do chladných prostor – pokles účinnosti

  1. Adsorpční odvlhčovač vzduchu

Adsorpční odvlhčovače využívají pro svou funkci adsorbent – materiál, který pohlcuje vodu. Na rozdíl od absorpčních pohlcovačů vlhkosti však není třeba pořizovat nové náplně. Jsou vhodné pro využití v prostorech s nízkou (i pokojovou) teplotou vzduchu, už od 1 °C, kdy kondenzační odvlhčovače ztrácí účinnost, tedy například ve sklepech nebo nevytápěných garážích. Daní za méně hlučný provoz je nižší maximální odvlhčovací výkon a vyšší spotřeba tohoto typu odvlhčovačů ve srovnání s kondenzačními modely.

L

vhodné i pro využití v chladných prostorech

L

méně závislé na vlhkosti vzduchu a teplotě

L

méně hlučný provoz

K

nižší maximální odvlhčovací výkon

K

vyšší spotřeba

  1. Absorpční tablety a gely

Absorpční tablety, případně gely, známé jako pohlcovače vlhkosti, jsou jednoduchou a cenově dostupnou alternativou k elektrickým odvlhčovačům. Pro dosažení kýženého výsledku a udržování nižší vlhkosti vzduchu je třeba jejich pravidelná výměna a musí být v místnosti v dostatečném množství vzhledem k její velikosti. Využití najdou například na chatě, kde chcete udržet vlhkost vzduchu v přijatelných mezích v době, kdy budete delší dobu pryč. Dále se jimi v článku zabývat nebudeme.

L

cenová dostupnost

L

snadné umístění (kompaktní rozměry)

K

omezené využití

K

nižší účinnost oproti elektrickým odvlhčovačům

K

nutnost dokupování tablet (gelů)

Odvlhčovací výkon

Velmi důležitým parametrem je odvlhčovací výkon přístroje. Odvlhčovací výkon vyjadřuje objem vzduchu, který přístrojem projde za jednu hodinu. Udává se tedy m3/h. Jeho volba závisí na velikosti největší místnosti, kde bude odvlhčovač konat svou práci.

Doporučuje se, aby odvlhčovací výkon odpovídal trojnásobku objemu místnosti. Pokud tedy budete chtít odvlhčovač používat například v obývacím pokoji s objemem 75 m3 (součin délky, šířky a výšky místnosti), je vhodné hledat zařízení s odvlhčovacím výkonem kolem 225 m3/h. Nemusíte se bát pořídit odvlhčovač s vyšším odvlhčovacím výkonem, ale příliš výkonný přístroj je zbytečný, protože byste nevyužili jeho potenciál a navíc příliš rychlé vysoušení může mít negativní vliv na vybavení interiéru (obrazy nebo nábytek).

INFO: Ideální vlhkost vzduchu v bytě, domě nebo kanceláři by se měla pohybovat v rozmezí 45–60 % v zimě a v rozmezí 40–55 % během letních měsíců. Při delším pobytu v místnosti s příliš nízkou vlhkostí vzduchu vás může trápit suchý dráždivý kašel, zánět nosohltanu nebo onemocnění dolních i horních cest dýchacích, vysušená pleť a pálení očí. Příliš vysoká vlhkost vzduchu zase podporuje vznik plísní. Plísně jsou nejen nevzhlednou dekorací interiéru, ale také přispívají ke vzniku různě závažných onemocnění.

Odvlhčovací kapacita

Zajímat byste se při výběru měli také o odvlhčovací kapacitu neboli rychlost odvlhčení. Ta udává, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač ze vzduchu nasbírat za jeden den. Hodnoty udávané ve specifikaci přístrojů je nutné brát s rezervou, protože takových výkonů jsou odvlhčovače schopny dosáhnout za příhodných podmínek – za vysoké teploty a vysoké vlhkosti vzduchu –, které pravděpodobně u vás doma nemáte. I přesto platí, že čím vyšší je číselná hodnota charakterizující odvlhčovací kapacitu vysoušeče vlhkosti, tím je přístroj efektivnější.

Podle odvlhčovací kapacity lze určit, pro jaké prostory je odvlhčovač vzduchu vhodný v závislosti na jejich velikosti. Přibližné rozdělení ukazuje následující tabulka. Výkonnější model raději volte v případech, kdy potřebujete odvlhčovat místnosti, ve kterých je velmi vlhký vzduch – například ve vlhkém sklepě, kde může být i více než 90% vlhkost vzduchu.

Odvlhčovací kapacita Typ prostorů
Méně než 0,8 l/den malé místnosti s nepříliš zvýšenou vlhkostí
7–16 l/den malé místnosti (ložnice, dětský pokoj)
16–30 l/den středně velké místnosti (obývací pokoj)
30–40 l/den velké místnosti (prostorný pokoj, garáž)
Více než 50 l/den velké komerční a výrobní prostory

Objem nádržky na vodu

Od objemu nádržky na vodu se odvíjí to, jak dlouho dokáže odvlhčovač vzduchu pracovat bez nutnosti jejího vyprázdnění. Pokud se chcete o provoz odvlhčovače starat co nejméně, pochopitelně se z toho důvodu dívejte po modelech s velkou nádržkou. Zvláště ji oceníte při využití odvlhčovače v místnostech s velmi vysokou vlhkostí vzduchu. Orientačně lze počítat s tím, že v běžné domácnosti s vlhkým vzduchem odvlhčovač vyprodukuje asi 1,5 litru vody za den, ovšem tento údaj se v závislosti na konkrétních podmínkách a přístroji může lišit.

Některé modely odvlhčovačů nabízí tzv. kontinuální odvlhčování vzduchu, když disponují přípojkou, na kterou lze připojit hadičku, jejíž druhý konec umístíte do odpadu nebo na jiné příhodné místo. Jen je třeba počítat s tím, že na přístroj byste obvykle neměli připojovat příliš dlouhou hadičku, ale běžně jen o délce 1–1,5 metru. Hadička buď je součástí balení, nebo je třeba ji dokoupit.

Funkce a výbava

Odvlhčovače vzduchu mohou nabízet řadu nadstandardních funkcí a mít různou výbavu. Následující přehled zobrazuje nejčastější dostupné možnosti. Pokud budete některé z funkcí nebo prvků výbavy vyžadovat, při výběru se zaměřte na jejich přítomnost.

  • Časovač – umožňuje nastavení doby provozu (automatické vypnutí a zapnutí)
  • Více výkonových stupňů – možnost regulace výkonu podle potřeby
  • Displej – pro přehledné zobrazení důležitých informací
  • Integrovaný hygrostat (senzor vlhkosti) – měří aktuální vlhkost v místnosti, umožňuje vypnutí odvlhčovače po dosažení požadované hodnoty vlhkosti
  • Automatické vypnutí – vypne přístroj po naplnění nádržky na vodu
  • Automatický režim – přístroj se řídí podle vlhkosti a teploty v místnosti
  • Ionizátor – odvlhčovač vzduchu s ionizátorem přispívá k čištění vzduchu (podporuje shlukování pevných částic ve vzduchu) a pohlcuje zápachy
  • UV lampa – odstraňuje ze vzduchu bakterie, viry, plísně a další choroboplodné zárodky
  • Režim pro sušení prádla – zvýšení výkonu pro rychlé sušení prádla a udržení vlhkosti v bytě ve správné hladině
  • Anti-Freeze – ochrana přístroje před zamrznutím
  • Wi-Fi – umožňuje vzdálené ovládání chytrým telefonem
  • Dálkový ovladač

Hlučnost

Zejména pokud budete pořizovat odvlhčovač do domácnosti a ne třeba pro odvlhčení sklepa nebo garáže, tak se zaměřte na jeho hlučnost, udávanou v decibelech (dB). Pro zachování klidu u vás doma bez hučení odvlhčovače se dívejte po modelu s co nejnižší hodnotou hlučnosti. Většinou se hlučnost odvlhčovačů pohybuje v rozsahu 35–50 dB, ale především výkonnější zařízení mohou hranici 50 dB přesáhnout.

INFO: V domácnosti by úroveň hluku neměla dlouhodobě přesahovat hlasitost 40 dB přes den (hlasitost mírného šumu z ulice) a 30 dB v noci (hlasitost tichého šepotu).

Spotřeba

Svou roli může při výběru odvlhčovače hrát také spotřeba elektrické energie. Při rozhodování mezi dvěma podobně výkonnými přístroji se lze zaměřit právě na toto kritérium. Spotřebu zařízení zjistíte, když v jeho specifikaci najdete hodnotu příkonu. Příkon ovšem neberte jako měřítko výkonu odvlhčovače, o tom vypovídá výše zmíněný odvlhčovací výkon a odvlhčovací kapacita.

Kam umístit odvlhčovač vzduchu?

Pro zajištění maximální odvlhčovací schopnosti umístěte přístroj tak, aby mu v nasávání vzduchu nic nebránilo. Ideální je odvlhčovač postavit do středu místnosti, byť z praktických a estetických důvodů se většinou umísťuje někam, kde tolik nepřekáží. Pokud se v bytě vyskytuje nějaký zvláště náchylný kout na vznik plísní, je dobré ho umístit blízko tohoto problémového místa. V případě, že máte pouze jeden odvlhčovač a potřebujete vysušit vzduch ve více místnostech, je potřeba odvlhčovač přenášet.

TIP: Postarejte se o to, abyste doma nebo v kanceláři měli perfektně čistý vzduch. Vzduch bez alergenů vám pomůže „vyrobit“ čistička vzduchu. A protože nejen příliš vlhký vzduch představuje problém a zdravotní riziko, ale podobně je tomu i v případě suchého vzduchu, může se vám někde hodit také zvlhčovač vzduchu. I při výběru těchto zařízení se můžete spolehnout na naši pomoc. Přečtěte si:

Zajímavost na závěr

Vymoženosti moderního bydlení nám často usnadňují život, ale občas zapomínáme na osvědčené metody z minulosti. Pohlcovač vlhkosti podle babských rad je jedním z takových jednoduchých řešení, které dokáže efektivně bojovat s nadměrnou vlhkostí v domácnosti.

Například využití soli, rýže nebo aktivního uhlí v přírodních nádobách může výrazně zlepšit kvalitu vzduchu a ochránit nábytek před poškozením. Tyto metody jsou nejen ekonomické, ale také ekologické, čímž zajišťují zdravější prostředí pro celou rodinu. Pokud máte problém s vlhkostí, vyzkoušejte některý z těchto jednoduchých „babských“ triků a těšte se ze suchého domova.

Exit mobile version