Příroda je bezpochyby mocná čarodějka a perly jsou toho jasným důkazem. Lidé jejich krásu obdivují od pradávna. A není se čemu divit. Perly jsou nadčasové, oblíbené napříč generacemi a dávno již neslouží pouze k doplnění formálních a elegantních outfitů. Víte, jaké druhy existují? Jak vybrat perly a poznat ty pravé?

Mořské perly nebo sladkovodní? Rozdíl je v jádru! 

Když do těla lastury vnikne například zrnko písku, organismus se začne bránit tím, že toto cizí těleso začne obalovat perletí. V rozmezí šesti měsíců až několika let se v lastuře objeví nádherná lesklá perla. Ve sladkých vodách tento proces realizuje zejména perlorodka říční, z mořského prostředí pak známe především produkty perlotvorky mořské. Máme tedy sladkovodní perly a mořské. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Mořské perly zpravidla bývají větší a více lesklé. To ovšem pouhým okem laik stěží pozná. V některých případech tápou i odborníci. Hlavní rozdíl tkví totiž v jádru. Zatímco říční perla se skládá z perleti celá, mořská perla má perletí obalené pevné jádro. A to lze poznat pouze na rentgenových snímcích. Ovšem jistým ukazatelem pro nakupující by měla být i cena. V perlorodce říční může najednou růst až 20 perel, proto pravé říční perly bývají zpravidla levnější než ty mořské.

jak-vybrat-perly-prave-prirodni-nausnice-pecky

Jak poznat pravé perly?

Přestože přírodní perly jsou spíše raritou, tak ani perly, které vznikají zásahem člověka neboli kultivací či pěstováním, nedokážou trh dostatečně nasytit. Proto dnes existuje i široká škála syntetických perel, která se od těch přírodních na první pohled téměř neliší. Rozdíly tedy musíme hledat v detailech. Aby byly dobře patrné, prohlížejte si perly na dobře osvětleném místě. První, co by nás mělo upoutat je jejich lesk. Zatímco syntetické perly vytváří odlesky jako obyčejné sklo, u přírodních perel se odráží světlo v různých barvách duhy. Vzápětí by se kupující měl věnovat povrchu a tvaru perly. Zatímco syntetické perly bývají symetrické a hladké, ty přírodní budou na povrchu hrubé, mohou mít nepravidelný tvar či dokonce různé vady.

Oblíbeným způsobem, kterým lze poznat pravost, je přejetí perlou po zubech. Umělá perla po zubu lehce sklouzne, kdežto pravá perla bude kvůli své struktuře lehce drhnout. Avšak pravé perly jsou poměrně měkké, proto byste při tomto testu měli být velmi opatrní.

Říční perly – malé, přesto efektní

Sladkovodní perly mají obvykle menší průměr. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí 3-10 milimetrů. Jen výjimečně se může objevit větší říční perla. Jsou proto vhodné pro výrobu prstýnků a náušnic, ideálně v kombinaci se stříbrem. Říční perly jsou nejčastěji bílé a výrazně asymetrické, často mají spíše válcovitý tvar. Tato asymetrie vynikne zejména, když jsou jednotlivé perličky navlečené na šňůrce za sebou. Tyto šperky se báječně hodí na běžné denní nošení, ale například i pro návštěvu divadla či vernisáže.

perlovy-naramek-sladkovodni-ricni-perly

TIP: Testovali jsme perlové náušnice pro dámy, i miminka. Přečtěte si, jak v testu obstály.

Akoya perly – nestárnoucí klasika

Symetrické bílé perly jsou nestárnoucí klasikou. Mohli jsme je vidět na světových módních ikonách jakými byly Audrey Hupbern, Marilyn Monroe nebo princezna Diana. Pokud chcete doma mít i vy tenhle nadčasový šperk, zkuste zvolit perly Akoya. Jedná se o kultivované perly, které vynikají svým leskem, pravidelným tvarem a s ohledem na jiné mořské perly, poměrně příznivou cenou. Jejich barevné spektrum se pohybuje v rozmezí bílé a růžové. Takový perlový náhrdelník je ideálním doplňkem k formálním outfitům. Skvostně vypadá v kombinaci s oblečením v černé barvě. Nicméně, perly přitahují pozornost, proto si dávejte pozor, abyste to nepřehnali s ostatními doplňky. Méně někdy znamená více.

prsten-bile-zlato-akoya-perla-diamant

Tahitské perly – zaujměte perlou v tmavých tónech!

Pokud dáváte přednost tmavým barvám, jsou pro vás tahitské perly tou nejlepší volbou. Kromě klasické černé mořské perly, můžete zvolit tmavou zelenou, šedou či modrou. Všechny naprosto famózně odráží světlo a na jejich povrchu tak můžeme pozorovat nádhernou hru všemožných barev. Tahitské perly dosahují navíc až 18 milimetrů a celkově mívají větší průměr než ostatní druhy perel. Takové perly se velmi hodí k výrobě setu náušnic a řetízku s přívěskem. Minimalistické, přesto velmi elegantní.

tahitske-perly-souprava-bile-zlato-brilianty-luxusni

Tipy, kde nakoupit perlové šperky