Kvalitní spánek je základem pro to, abychom se přes den cítili v psychické i fyzické pohodě. Bohužel mnoho lidí nespí tak, jak by si představovali. Příčin těžkého usínání a špatného spánku je celá řada, roli může hrát stres, nedostatek času na spaní v nabitém denním programu nebo špatné vybavení v ložnici. A právě na jeden kousek spací výbavy se v tomto článku zaměříme. Vedle vhodně zvolené matrace je zásadní mít pod hlavou ten správný polštář – ten zajistí pohodlné podložení hlavy a udrží krk ve vhodné pozici, ve které jsou krční obratle přirozeným prodloužením páteře. Podívejte se s námi na to, jak vybrat správný polštář do své postele, aby vás v noci nebudila bolest krku.
Naše tipy
Chcete si pořídit kvalitní polštář bez dlouhého procházení nabídek obchodů? Můžete si jednoduše vybrat některý z oblíbených polštářů níže podle své oblíbené pozice při spaní.
Jak vybrat nejlepší polštář na spaní
Rozměr polštáře
Nejrozšířenější jsou polštáře s rozměrem 70 × 90 cm. Ocenit je třeba jak jejich vlastní dostupnost, tak dostupnost povlečení. S ohledem na kvalitu spánku ovšem může být lepší volbou menší polštář, například s rozměry 50 × 70 cm. Nabídka takto velkých polštářů je rovněž dostatečně široká, takže ani jejich shánění nepředstavuje problém. Velký polštář může stát za bolestmi šíje kvůli tomu, že na něm ležíte i rameny a částečně trupem těla, ale polštář na spaní by měl podpírat pouze hlavu a krk a končit těsně nad rameny, aby hlava s krkem byly ve správné poloze.
TIP: Není žádným tajemstvím, že kvalitu spánku významně ovlivňuje matrace, na které spíte. S volbou vhodného typu pro zdravý a pohodlný spánek vám pomůže náš průvodce výběrem matrace.
Výška polštáře
Výšku polštáře musíte zvolit tak, abyste při ležení měli páteř zhruba v rovině a nedocházelo tedy k žádnému ohýbání ani otáčení krku. S nevhodně vysokým polštářem budete při spaní na zádech hlavu buď předklánět (vysoký polštář), nebo zaklánět (nízký polštář, spaní bez polštáře). V případě spaní spaní na boku zase nesprávná výška polštáře způsobí nežádoucí naklonění hlavy na jednu či druhou stranu. Vhodná výška polštáře se odvíjí zejména od toho, v jaké pozici jste zvyklí nejčastěji spát.
- Spaní na zádech – I když někoho láká si hlavu při spaní na zádech podložit více polštáři, není to dobrý nápad, protože hlava se přitom dostává do předklonu. V podstatě se jedná o hrbení jako při špatném sezení. Ideální je zvolit středně vysoký polštář, jenž hlavu podepře natolik, abyste měli krk co nejvíce narovnaný.
- Spaní na boku – Rovněž při spaní na boku musí polštář podpírat hlavu tak, abyste neměli nijak ohnutý krk. Prostor mezi hlavou a matrací v tomto případě vyplní vyšší polštář.
- Spaní na břiše – Nejprve je na místě upozornit na to, že se spaní na břiše nedoporučuje kvůli natočení a záklonu hlavy – to krční obratle rozhodně neocení a následkem bývá bolest šíje. Spaní na břiše dokonce může dle konkrétní pozice při spaní přispívat k bolesti bederní páteře. Pokud se spaní na břiše nedokážete vzdát, zvolte velmi nízký polštář, díky němuž alespoň snížíte záklon hlavy.
Náplň polštáře
Náplň polštářů významně ovlivňuje jejich vlastnosti, především jejich tuhost a tvarovou přizpůsobivost. Mezi nejrozšířenější druhy náplně polštářů patří peří, umělá vlákna a paměťová pěna.
- Peří – Polštáře s náplní z klasického peří, případně prachového peří (velmi lehké a jemné peří bez brk) jsou příjemné na dotek. Velmi snadno mění svůj tvar, což se hodí, když jste zvyklí při spaní měnit pozici, například střídáte spaní na zádech a na boku. Ovšem ze stejného důvodu může dojít k přemístění náplně do stran a polštář se uprostřed stane nižším, než by měl v danou chvíli být. Kompenzace dalším polštářem pak může přinést více škody než užitku. Péřové polštáře nejsou ideální volbou pro alergiky, protože se v peří množí roztoči.
- Umělá vlákna – Polštáře se syntetickými, nejčastěji polyesterovými dutými vlákny jsou alternativou k peří vhodnou nejen pro alergiky. Působí více elastickým dojmem a neslehávají se tak snadno jako péřové polštáře. Dají se jednoduše prát.
- Paměťová pěna – Polštáře z paměťové pěny jsou z ergonomického hlediska velmi dobrou volbou. Díky optimální tuhosti materiálu poskytují stabilní podporu hlavy a krku a nehrozí u nich přemístění či slehnutí náplně. Jejich tvar se přesně přizpůsobuje tvaru hlavy a krku. I tyto polštáře jsou vhodné pro alergiky.
TIP: U pěnových polštářů se zaměřte na jejich tvar. Dostupné jsou různě tvarované polštáře a každému bude více vyhovovat jiný tvar v závislosti na oblíbené spací poloze a osobních preferencích.
Struktura polštáře
Polštáře s péřovou náplní nebo náplní z umělých vláken jsou dostupné buď v jednokomorové, nebo vícekomorové variantě. Tvar jednokomorových polštářů si můžete snáze přizpůsobit podle aktuální potřeby, ale jsou náchylné ke slehnutí náplně. Větší počet komor se stará o rovnoměrné rozložení náplně v polštáři a ten díky tomu zůstane v celém objemu déle načechraný. Komory mohou být vyplněny rozdílným typem náplně. Například díky správné kombinaci klasického a prachového peří lze u vícekomorového polštáře dosáhnout pevnějšího jádra (náplň z pírek s brky) pro zajištění tuhosti a potřebné podpory a zvlášť jemné vnější vrstvy (náplň z prachového peří) pro maximální komfort.
Povrchový materiál polštáře
Na materiálu, ve kterém se ukrývá náplň, závisí hlavně prodyšnost polštáře. U polštářů z paměťové pěny bývá vnější potah snímatelný a pratelný samostatně, samotná pěna se do pračky nedává.
- Bavlna – vysoká prodyšnost vykoupená o něco vyšší cenou
- Polyester – má o něco nižší prodyšnost než bavlna, ovšem nechybí mu dlouhá životnost ani poddajnost
- Kombinace bavlny a polyesteru – odolný materiál s prodyšností na úrovni mezi čistou bavlnou a čistým polyesterem
INFO: V případě, že si pořídíte nový polštář, nezačněte pochybovat nad správností svého výběru hned po první noci, která nebude tak pohodlná, jak jste čekali. Na nový polštář, respektive novou polohu hlavy při spaní si musíte zvyknout, což může pár dní trvat. O případné výměně polštáře přemýšlejte, až pokud se s ním nesžijete ani po delší době.
Na webu jaktovybrat.cz jsme psali také o tom, jak vybrat manželskou postel, v posledních letech oblíbenou boxspring postel nebo rošt na postel.