V chladných dnech se každý chce ohřát někde uvnitř. V domě nebo bytě, kde trvale bydlíte, je dlouhodobé vytápění nejčastěji zajištěno za pomoci kotle, tepelného čerpadla, případně centrálního vytápění. Ale jak vytápět prostory v zimě obývané jen zřídka, například chaty, kde není jiná možnost topení? Řešením jsou přímotopy, se kterými můžete rychle vytopit nejen obytné místnosti v chatě, ale také kancelář, dílnu nebo garáž. Přímotopy se však nemusí používat jen samostatně, můžou sloužit i jako doplňkové topidlo u vás doma – třeba si s nimi přitopíte v koupelně, než se půjdete sprchovat. Ať už potřebujete zajistit teplo kdekoliv a kdykoliv, následující článek o tom, jak vybrat přímotop, vám usnadní orientaci v jejich široké nabídce a pomůže pořídit ten správný typ a model.

Hned na začátku článku najdete tipy na osvědčené elektrické přímotopy, z nichž si jednoduše můžete vybrat přímotop podle jeho druhu v závislosti na vašich preferencích a plánovanému způsobu využití. V případě, že se chcete o typech přímotopů a dalších možnostech, které při jejich výběru máte, dozvědět více, všechny potřebné informace naleznete v podrobném průvodci výběrem, který následuje.

Jak vybrat přímotop

V průvodci výběrem jsme pro vás připravili srovnání jednotlivých typů přímotopů, poradíme vám, jak vybrat vhodný výkon přímotopu, a uvedeme bezpečnostní a doplňkové funkce, kterými můžou být vybaveny.

Typ přímotopu

Tím prvním, co je třeba při výběru přímotopu rozhodnout, je jeho typ. Různé typy topidel se liší svými vlastnostmi a způsobem využití.

Teplovzdušné ventilátory

Teplovzdušné ventilátory jsou velmi rozšířeným typem přímotopů. Slouží pro rychlý a obvykle krátkodobý ohřev vzduchu v místnosti. Proto se často využívají jako přímotop do koupelny, ale hodí se například i na vysoušení vlhkých, čerstvě vymalovaných zdí. Jejich princip je založen na odporových článcích, jež jsou zdrojem tepla, a ventilátoru, který ohřátý vzduch vhání do místnosti. Teplovzdušné ventilátory obvykle nabízí režim ventilace, kdy netopí, ale pouze se starají o proudění vzduchu v místnosti, což se může hodit v parném létě.

L

rychlý nástup ohřevu

L

příznivá pořizovací cena

L

snadné přenášení díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům

L

režim ventilace

K

vysoká spotřeba

K

nedokážou akumulovat teplo – po vypnutí přichází rychlé ochlazení

K

hlučný provoz

Konvektory

Rovněž s konvektory se lze setkat velice často. Jejich využití je podobné jako u teplovzdušných ventilátorů, když jsou určeny zejména pro krátkodobější vytápění menších místností. Konvektory nasávají studený vzduch a ohřívají ho pomocí topné spirály. Tento proces je na rozdíl od teplovzdušných ventilátorů bezhlučný, ovšem některé konvektory jsou ventilátorem pro efektivnější šíření tepla v místnosti vybaveny.

L

bezhlučné (bez zapnutého ventilátoru)

L

cenová dostupnost

L

i přes větší rozměry mají nízkou hmotnost

K

vysoká spotřeba

K

nízká akumulace tepla a delší nahřívání

K

kvůli vysoké teplotě topné spirály vysušuje vzduch a přepaluje prach

Topné panely

Topné panely vyzařují sálavé teplo, tedy druh tepla jako při topení v krbu. Sálavé teplo je pocitově příjemné a navíc vhodné pro alergiky, protože nevíří prach v místnosti. Teplo z panelů se předává nejdříve osobám a především předmětům (hlavně stěnám, stropu a podlaze) schopným akumulovat teplo a od nich se dále ohřívá vzduch v místnosti.

L

vyzařují příjemné sálavé teplo

L

při topení se nevíří prach

L

přijatelná spotřeba energie

L

tichý provoz

L

dobrá akumulace tepla

K

vyšší cena (zejména u designových modelů)

Infrazářiče

Infrazářiče produkují stejně jako topné panely sálavé teplo, ale na rozdíl od nich mají okamžitý nástup topného účinku – teplo začnete cítit hned po zapnutí. Oproti topným panelům ale mají vyšší spotřebu. Vhodné jsou například pro topení při krátkodobém pobytu v koupelně, kde vám stačí topit pouze v době během sprchování, případně je lze umístit k venkovnímu posezení, kde zajistí pocit tepla za chladných dnů.

L

okamžitý nástup intenzivního tepla

L

příznivá pořizovací cena

L

bezhlučný provoz

L

nevíří prach

L

snadno přenositelné

K

vysoká spotřeba

K

zahřívání pouze prostoru před zářičem

K

neakumulují teplo

Radiátory

Elektrické olejové radiátory dokážou vytopit menší místnost stejně jako radiátory napojené na hlavní zdroj tepla v domě. Svým vzhledem většinou připomínají klasické litinové radiátory, v žebrech je však místo vody olej a na rozdíl od ústředního topení pracují zcela nezávisle, stačí připojit přímotop do zásuvky.

L

spolehlivě vytopí menší místnost

L

dobrá akumulace tepla

L

bezhlučný provoz

L

nevíří prach

L

nevysouší vzduch

K

vyšší spotřeba

K

vyšší hmotnost a větší rozměry

Plynové přímotopy

Plynové přímotopy představují vcelku efektivní způsob vytápění a lze je tak využívat i ve větších prostorech. Nevýhodou je náročnější manipulace, když se musí připojit k tlakové lahvi s plynem, například propanbutanem, případně na domácí rozvod zemního plynu.

L

efektivní způsob vytápění

L

nevíří prach

L

tichý provoz

L

lze je využít jako hlavní zdroj tepla (spíše menší objekty – chaty)

K

náročnější manipulace

K

vyšší cena

K

nutný odvod spalin

Elektrické krby

Mezi přímotopy se někdy řadí také elektrické krby, které dokážou docela věrně imitovat skutečná kamna. Atmosféru klasických krbových kamen sice nenahradí, přesto má takové elektrické topení své výhody, když při jejich používání odpadají veškeré starosti spojené se dřevem, jako je štípání nebo skládání dřeva.

L

efektivní způsob vytápění

L

slouží i jako designový doplněk

L

tichý provoz

K

vysoká cena

Tip: Dáváte přednost běžnému topení dřevem? Doma nebo na chatě můžete pocítit nezaměnitelné teplo ohně díky klasickým krbovým kamnům. Pokud přemýšlíte, že si raději pořídíte krbová kamna místo elektrického krbu nebo přímotopu, připravili jsme pro vás článek o tom, jak vybrat krbová kamna.

Výkon přímotopu

Podstatným parametrem, na který musíte hledět při výběru topidla, je jeho výkon. Volba vhodného výkonu se odvíjí zejména od velikosti, konkrétně objemu prostoru, který plánujete vytápět. Záleží však i na dalších okolnostech, jako je izolace místnosti, zvolený druh topného zařízení nebo vaše očekávání a nároky na topidlo.

Vzhledem k mnoha proměnným nelze jednoznačně určit, jak velký prostor lze vytápět topidlem o určitém výkonu, doporučované rozpětí výkonu, kterým vytopíte metr krychlový prostoru, je proto poměrně široké. Často se setkáte s doporučením, že na vytápění 1 metru krychlového prostoru je potřeba výkon topidla o hodnotě zhruba 20–50 W. 20–30 W je rozpětí výkonu vhodné pro moderní, dobře izolovaný dům, v nezatepleném domě je lepší počítat s horní hranicí udávaného rozpětí, tedy 40–50 W.

Výpočet objemu místnosti: Pro úplnost připomeneme, jak správně spočítat objem místnosti. Objem místnosti se udává v metrech krychlových (m3) a získáte ho vynásobením užitné podlahové plochy výškou místnosti. Při výpočtu dosazujte vzdálenosti v metrech.

Nejméně výkonné přímotopy mají výkon v řádu nižších stovek wattů a slouží pro vytápění malých místností. Na vytápění středně velkých místností byste měli volit spíše výkonnější topidla s výkonem 2000 W, která jsou velmi rozšířená. Nejsilnějšími běžně dostupnými přímotopy s výkonem 3000 W pak můžete vytápět i větší prostory.

Spotřeba přímotopu

Přímotopy jsou zařízení, která dokážou kvůli vysoké spotřebě znatelně zvýšit váš účet za elektřinu, a proto většinou nejsou nejvhodnějším způsobem pro dlouhodobé vytápění. Platí to především pro teplovzdušná topidla, konvektory a infrazářiče. To je důvod, proč obvykle slouží jako doplněk hlavního zdroje vytápění, případně se využívají samostatně v dílně či garáži, kde není nutné vzduch ohřát na běžnou pokojovou teplotu.

Pokud vás zajímá, jakou bude mít elektrický přímotop spotřebu, zaměřte se na jeho příkon – právě ten vypovídá o spotřebě elektrické energie. Příkon bývá vzhledem k téměř stoprocentní účinnosti těchto zařízení shodný s topným výkonem. Nenechte se znejistit, pokud je udáván jen jeden z údajů.

Při topení přímotopem samozřejmě musíte počítat s tím, že se zvyšujícím se výkonem přímotopu a rovněž se zvětšující se plochou, kterou je potřeba vytopit, stoupá i spotřeba elektrické energie.

Bezpečnostní prvky přímotopu

Vzhledem k tomu, že se přímotopy při provozu poměrně dost zahřívají, existuje při jejich používání riziko vzniku požáru. Z toho důvodu je dobré dbát základního pravidla, že byste přímotop v době činnosti a krátce po jeho vypnutí neměli ničím zakrývat, především si dávejte pozor na hořlavé materiály v jeho blízkosti, jež by mohly snadno vzplanout. Také je pro jistotu vhodné, když jste po celou dobu zapnutí přímotopu v místnosti, nebo alespoň někde poblíž, a to v bdělém stavu.

Pro snížení rizika podobné nehody mohou přímotopy mít následující pojistky, respektive vlastnosti:

  • pojistka proti přehřátí – vypne přímotop při potenciálně nebezpečném přehřátí
  • pojistka proti převrhnutí – vypne přímotop při spadnutí či vychýlení ze standardní, svislé polohy
  • voděodolnost – odolnost proti vodě je velmi důležitá hlavně u venku používaných topidel

Doplňkové funkce přímotopu

Mimo bezpečnostní prvky můžete ocenit také nadstandardní funkce, které některé modely přímotopů nabízí. Při výběru se proto zamyslete, zda při používání oceníte nějakou z těchto funkcí:

  • termostat – elektrický přímotop s termostatem vytopí místnost na nastavenou teplotu a poté ji udržuje
  • časovač – umožňuje nastavit dobu zapnutí a vypnutí přímotopu, je buď mechanický, nebo elektronický
  • schopnost oscilace (natáčení se do stran)
  • temperování – přímotop udržuje nezámrznou teplotu v místnosti, vhodné na chatu přes zimu
  • dálkové ovládání – umožňuje vzdálené ovládání přímotopu (funguje na omezenou vzdálenost)
  • Wi-Fi – umožňuje vzdálené ovládání přímotopu odkudkoliv, kde máte přístup k internetu