Site icon Jaktovybrat.cz

Jak vybrat rošt na postel pro pohodlný spánek

jaky-rost-na-postel

Rošty do postele jsou nepostradatelnou částí všech klasických postelí, bez nich by totiž nebylo jak matraci umístit na postel, aby se na ní dalo pohodlně spát. Výběr roštu není složitý, ale přece jen je dobré se trochu orientovat, protože existuje několik typů roštů a několik možností polohování. V tomto článku si proto představíme všechny podstatné informace a tipy, jak vybrat rošt na postel, aby vám vyhovoval a pomohl zajistit příjemné chvíle při odpočinku i spánku.

V článku nejdříve najdete naše tipy na kvalitní rošty do postele, s jejichž pořízením neuděláte chybu. Nemusíte tak věnovat čas studování toho, jak vybrat postelový rošt ani pak procházet nabídky mnoha obchodů. Pokud se však chcete o tématu dozvědět více, abyste si mohl vybrat takový rošt, který dokonale splní všechny vaše nároky a očekávání, rozhodně pokračujte ve čtení. Následující část článku se podrobně zabývá výběrem správného postelového roštu.

Tipy na nejlepší rošty na postel

Podívejte se na tři námi vybrané lamelové rošty na postel, které jsou cenově dostupné a přitom se díky svým vlastnostem podle nás řadí k těm nejlepším.

Příznivá cena

Hom`in RO?T, 90/200 cm

Postelový rošt od značky Hom’in má 28 lamel z březového dřeva s vysokou pružností. I přes velmi příznivou cenu nabízí možnost polohování – zvednout můžete jak krátkou část roštu pro hlavu, tak i dlouhou část podpírající nohy a tělo. Navíc si můžete nastavit tuhost roštu pomocí dostupného popruhu.

Zlatá střední cena

Polohovatelný lamelový rošt Trioflex II vyniká díky 42 lamelám uložených v kyvně-pružných gumových pouzdrech schopností dokonalého přizpůsobení se vašemu tělu, ať už rádi spíte v jakékoliv pozici. Polohovat lze část roštu pod hlavou a také pod nohama, část ve středu roštu je pevná pro zajištění komfortu při zvednutí obou polohovatelných částí.

Pro náročné

Motorový rošt se 7 anatomickými zónami a 28 lamelami zajišťující přístup do úložného prostoru. Rovnoměrně rozloží váhu těla na plochu matrace, takže dochází k uvolnění páteře a kloubů.
Pomocí posuvných objímek si nastavíte potřebnou tuhost pod bedry ve střední části lůžka. Změkčení lamel vrtáním v ramenní oblasti zajišťuje správnou oporu páteři i při spánku na boku. Uložení pouzder nad bočnicí roštu zaručuje vyšší nosnost a dobrou odolnost proti jednorázovému zatížení, takže například při prudkém dosednutí na lůžko nedojde k jeho poškození. Pružné lamely v 7 anatomických zónách uložené ve dvojitých kaučukových pouzdrech jsou umístěny nad bočnicí roštu. Natáčejí se a reagují po celé délce

Výběr postelového roštu

Postelové rošty nejsou žádná velká věda, ale přesto není radno výběr roštu na postel podcenit, protože správný rošt, který bude přesně odpovídat vašim potřebám, přispěje k zajištění kvalitního spánku a odpočinku.

Typ roštu

Lamelový rošt

Lamelové rošty jsou nejpoužívanějším typem postelových roštů. Oblíbené jsou díky svým dobrým vlastnostem a také příznivé ceně. Základem lamelových roštů jsou odpružené lamely, které se často vyrábí buď z březového či bukového dřeva, nebo z umělých materiálů. Lamely zajišťují vysokou pružnost a rovnoměrně rozkládají zatížení po celé ploše roštu, což přispívá k delší životnosti matrace. Také jsou poměrně prodyšné, takže je matrace dobře odvětrávaná. Ideální je na ně umístit pěnovou, sendvičovou nebo latexovou matraci.

Z čím více lamel se rošt skládá, tím lépe dokáže rozkládat zátěž. Nejčastěji se setkáte s lamelovými rošty s 28 lamelami, oblíbené jsou také rošty s 42 lamelami, které lze obecně považovat za kvalitnější a dražší volbu, ale není to pravidlem.

Laťový rošt

Laťové rošty lze pořídit za ceny již v řádu stovek korun. Jak název napovídá, matrace je v tomto případě položena na latích, obvykle ze smrkového, borovicového nebo březového dřeva. Laťové rošty jsou pevné a nepruží. Nabízí dobrou prodyšnost a tedy i ochranu proti plísním. U laťového roštu dávejte pozor na to, aby nebyly mezery mezi latěmi příliš velké. Pokud by byly mezery větší než 5 centimetrů, mělo by to negativní vliv na matraci, která by se propadáním do mezer deformovala. Jsou vhodné zejména pro pružinové a taštičkové matrace.

Segmentový rošt

Segmentové rošty, zvané také jako destičkové nebo talířové, se skládají z většího počtu podpěrných destiček a jedná se o luxusní typ roštů. Poskytují velmi vysoký komfort, díky jednotlivým děleným segmentům se příkladně přizpůsobí tvaru těla. Na vysoké úrovni je rovněž odvětrávání matrace, přičemž jsou segmentové rošty vhodné pro všechny druhy matrací. Skvělým vlastnostem odpovídá cena segmentových roštů, která u nejlevnějších modelů začíná na několika tisících korunách a zejména u elektricky polohovatelných modelů může dosahovat i nižších desítek tisíc korun.

Vyklápěcí rošt

Vyklápěcí rošty jsou speciální lamelové nebo segmentové rošty, které jsou určeny pro postele s úložným prostorem. Vyklápění je standardně zajištěno pomocí pístového mechanismu, který umožňuje snadné zvednutí roštu včetně na něm uložené matrace. Vyklápění je buď boční, kdy se zvedá delší strana roštu, nebo se rošt vyklápí z kratší strany (buď celý, nebo pouze část) určené pro nohy.

Polohování roštu

Vedle základní funkce postelových roštů patří možnost polohování k těm nejdůležitějším parametrům, na které se musíte při výběru zaměřit. Tedy pokud polohování využijete. Jestli víte, že byste polohování nevyužili nejen v době nákupu roštu, ale ani v budoucnu, nemá smysl za něj připlácet, protože znatelně zvyšuje cenu roštu.

Pevný rošt

Pevný rošt označuje rošt bez možnosti polohování, takže si ho nemůžete nijak přizpůsobit. Pevné rošty jsou levnější než jejich ekvivalenty s polohovacím systémem.

Polohovací rošt

Polohovací rošt je praktický v řadě případů, například když si chcete v posteli číst nebo sledovat televizi. Asi nejdůležitější je proto možnost polohování části roštu v oblasti hlavy. Polohovatelná ovšem může být i část roštu, kde máte nohy, případně se nadzvedává skoro celá délka roštu a zvedají se tak nohy společně s celým tělem. Možnost zvednutí nohou může být užitečná při bolesti nebo otékání nohou následkem námahy při sportu či práci nebo vinou zdravotních problémů.

Polohovací rošty se dle způsobu polohování dělí do dvou základních kategorií:

Manuální, neboli ruční polohování je jednoduchým způsobem polohování, které je nejčastěji řešeno tak, že polohovací část roštu zaaretujete v požadované poloze do drážek polohovacího mechanismu. Svůj účel splní, ale pro někoho se nemusí jednat o dostatečně komfortní řešení.

Motorové polohování představuje vrchol komfortu při změně polohy částí roštu. Ovládat motorové rošty je možné pomocí dálkového ovladače, který je buď drátový, nebo bezdrátový, což je vůbec ta nejpohodlnější možnost. Motorově polohovatelné rošty jsou vhodné zejména pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí.

Rozměry roštu

Udávané rozměry roštu musí odpovídat rozměrům vaší postele. Standardní velikost postele je 90 × 200 cm, manželské postele mají standardně dvojnásobnou šířku, nejčastěji tedy mají rozměr 180 × 200 cm, častý je i rozměr 160 × 200 cm.

Rošty se běžně vyrábí maximálně v šířce 140 cm, proto je třeba u širších manželských postelí koupit dva samostatné rošty jako u postele pro jednotlivce, kdy šířka každého roštu logicky musí být poloviční hodnotou celkové šířky postele.

Info: Ve skutečnosti rozměry roštu přesně neodpovídají udávaným hodnotám a rošt je reálně o trochu menší, aby se vešel do rámu postele.

Nosnost roštu

Při výběru nezapomeňte na volbu dostatečné nosnosti postelového roštu, která se u běžně dostupných roštů pohybuje od 90 kg do 220 kg. Vždy vybírejte nosnost roštu s dostatečnou rezervou, protože rošt nese nejen vaši hmotnost, ale také hmotnost matrace.

Tip: Podobně je tomu při výběru nosnosti postele, kde musíte brát v potaz nejen vaši hmotnost, ale i hmotnost matrace a roštu, který může vážit 10 kg, ale třeba v případě polohovatelných modelů z tvrdého dřeva také více než 30 kg.

Údržba postelových roštů

Rošty na postel dokážou dlouho sloužit i bez toho, abyste se o ně starali. Přesto není od věci jim jednou za čas dopřát trochu péče a udržovat je ve správném prostředí.

  • U roštů s polohováním je dobré minimálně jednou za rok promazat pohyblivé kovové části Zamezíte tak případnému vrzání.
  • Když už budete mít při promazávání sundanou matraci, otřete rošt navlhčeným ubrouskem a následně ho vysušte a nechte zcela uschnout. Odstraníte tak bakterie a hlavně prach, kterého se pod postelí za rok nastřádá opravdu hodně.
  • Myslete na to, že k roštu by měl stále být volný přístup vzduchu. Při zajištění dostatečného větrání pod postelí se sníží riziko vzniku plísní, které hrozí hlavně v interiérech s vysokou vlhkostí.

Spánek je nedílnou součástí našich životů, a pokud je spánek dostatečně kvalitní, pozitivně se to projeví během dne. Kvalitu spánku ovlivňuje více faktorů a jedním z nejdůležitějších je matrace, na které spíme. Při pořizování nového roštu pravděpodobně řešíte i výběr matrace, a proto určtiě nepřehlédněte podrobný článek o tom, jak vybrat matraci. A postel už máte? I tady poradíme. Přečtěte si, jak vybrat manželskou postel

Exit mobile version