Udržovat zahradu perfektně upravenou je pro mnohé majitele zahrad zálibou i závazkem. Snad na žádné udržované zahradě nechybí trávník, jehož stav o péči, kterou zahrada dostává, hodně vypovídá. A při údržbě trávníku se neobejdete bez sekačky. Pomáhat vám může třeba klasická rotační sekačka, robotická sekačka, případně zahradní traktor. Výběr vhodného stroje závisí na velikosti zatravněné plochy či členitosti zahrady. Ačkoliv při pořízení robotické sekačky nebo zahradního traktoru budete mít se sekáním trávy méně práce, na řadě zahrad se přece jen bude nejlépe pohybovat klasická sekačka. Navíc se obecně jedná o finančně nejdostupnější možnost. Práce s ní přitom nemusí být tak namáhává – stačí mít model s pojezdem. A právě na takové sekačky se v tomto článku zaměříme. Podívejte se s námi na to, jak vybrat sekačku s pojezdem, se kterou bude sekání trávy radost.
Naše tipy
Pokud chcete pořídit kvalitní sekačku bez dlouhého procházení specifikací různých modelů od mnoha značek, stačí zvolit některý z našich tipů. Vybrali jsme pro vás nejlepší travní sekačky s pojezdem dle zkušeností jejich majitelů. Stačí si ujasnit, jaký pohon a typ sekačky bude pro vaši zahradu nejlepší.
Rotační benzínová sekačka s pojezdem Hecht 5534 SX 5 in 1
Rotační elektrická sekačka s pojezdem Makita ELM4621 1800 W
Rotační akumulátorová sekačka s pojezdem Einhell GP-CM 36/47 S HW Li
Bubnová benzínová sekačka s pojezdem Motor Jikov STELLA Silver line 650 SV
Lištová benzínová sekačka s pojezdem AL-KO BM 875 III
Průvodce výběrem zahradní sekačky
Pohon
Při volbě pohonu vezměte v potaz zejména velikost zahrady a frekvenci sekání. Místo, kde zahrada leží, a denní doba, kdy se do sekání plánujete pouštět, pak mohou stát za potřebou méně hlučné sekačky. Pokud budete vybírat tichou sekačku, rozhodující roli může hrát přístup k elektrické zásuvce.
- Benzínové sekačky s pojezdem – Benzínové neboli motorové sekačky s pojezdem jsou výkonné, nemusíte se s nimi ohlížet na délku kabelu a sekat s nimi můžete v podstatě jak dlouho bude potřeba – když dojde benzín, během okamžiku ho dolijete a můžete pokračovat v sekání. Nezaleknou se tedy ani rozlehlých zahrad s vysokou trávou a obtížnějším terénem. Mezi jejich nevýhody patří vysoká hlučnost, těžší manipulace kvůli poměrně vysoké hmotnosti a zpravidla vyšší nároky, a tím i náklady na údržbu.
- Elektrické sekačky s pojezdem – Elektrické sekačky, které potřebují být při práci zapojené do zásuvky, se hodí pro sekání menších, pravidelně udržovaných zahrad, například u řadových domů. Jsou totiž závislé na délce přívodního kabelu a s dlouhými kabely je práce vždy o poznání složitější. Elektrické motory nebývají tak výkonné jako ty benzínové – sekačky proto mívají menší sběrný koš. Ocenite však jejich tichý chod a při manipulaci, a to třeba i při vyndávání z kůlny, také jejich nízkou hmotnost. Jedná se o jednodušší stroje, než jsou sekačky s benzínovým pohonem, takže při koupi kvalitního modelu je u nich nižší riziko poruchy a jsou nenáročné na údržbu.
- Akumulátorové sekačky s pojezdem – Aku sekačky s pojezdem, stejně jako ty elektrické s kabelem umožňují tiché sekání, při kterém nebudete rušit sousedy. Dávají vám větší volnost pohybu, ale přesto se vzhledem k výdrží akumulátoru hodí spíše pro sekání menších a udržovaných zahrad. Pro sekání větší zahrady si případně můžete pořídit další akumulátor. Používání akumulátorových sekaček je díky absenci kabelu komfortnější než práce s elektrickými sekačkami s kabelem, ovšem daní za pohodlnější sekání je vyšší pořizovací cena.
INFO: Rozhodnete-li se pro pořízení akumulátorové sekačky, prozkoumejte tzv. akumulátorové programy, které nabízí známí výrobci zahradní techniky. Díky akumulátorovému programu lze používat jeden akumulátor ve více zařízeních pro údržbu zahrady, což je vzhledem k ceně akumulátorů zajímavá možnost. Univerzální akumulátor najde využití například v sekačce, křovinořezu, vyžínači, foukači listí nebo nůžkách na živý plot od stejné značky.
Pojezd
Pojezdem mohou být vybaveny sekačky se všemi zmíněnými druhy pohonu. Nejrozšířenější je však tato komfortní funkce u benzínových sekaček, pojezdem disponuje většina modelů. Pojezd u benzínových sekaček je typicky dost silný na to, aby sekačku bez větších problémů táhl dopředu i ve vysoké trávě nebo do kopce, a také se tyto sekačky mohou pohybovat o něco rychleji.
V případě elektrických a akumulátorových sekaček je širší nabídka modelů bez pojezdu, ale přesto narazíte i na řadu modelů s pojezdem. Musíte ale počítat s tím, že v síle pojezdu se projevuje jejich nižší výkon.
Typ
V závislosti na výšce trávy, kterou bude sekat, a velikosti pozemku byste měli zvolit nejvhodnější typ zahradní sekačky s pojezdem. Na výběr máte z následujících typů:
- Rotační sekačky s pojezdem – nejrozšířenější typ sekaček, jsou vybaveny sběrným košem a hodí se pro sekání udržovaných zahrad
- Vřetenové sekačky s pojezdem – trávu nesekají, ale stříhají pomocí vřetene s břity, ustřižené konečky trávy nezasychají a díky tomu trávník vypadá svěže – proto jsou skvělé pro údržbu anglického trávníku
- Bubnové sekačky s pojezdem – jsou určeny pro sečení vysoké trávy na pozemcích s větší výměrou, a to i v nerovném terénu, tedy například v sadech
- Lištové sekačky s pojezdem – díky široké žací liště jsou ideální volbou pro sečení vysoké trávy k sušení na rozlehlých pozemcích, jako jsou louky, parky nebo sportovní areály
Šířka záběru
Při volbě šířky záběru sekačky je dobré zohlednit především velikost travnaté plochy, kterou budete pravidelně sekat. Pochopitelně platí, že pro větší plochy se hodí sekačka se širším záběrem, zatímco na menších zahradách se vám bude lépe pracovat s kompaktnějším modelem. Ohled berte rovněž na členitost zahrady, různé uličky a zákoutí se vám budou lépe udržovat s užší sekačkou.
Doporučená šířka záběru sekačky v závislosti na velikosti trávníku:
Velikost trávníku | Doporučená šířka záběru |
do 200 m² | 30–35 cm |
200–350 m² | 35–40 cm |
350–500 m² | 40–45 cm |
500–1000 m² | 45–55 cm |
více než 1000 m² | více než 55 cm |
Objem sběrného koše
U rotačních a některých vřetenových sekaček sledujte, jak objemným sběrným košem na posekanou trávu disponují. Čím větší, tím lépe, protože nebudete muset koš tak často vyprazdňovat a ušetříte si tak minimálně jednu cestu ke kompostéru. Velikost sběrného koše se obvykle odvíjí od výkonu a šířky záběru sekačky, ale přesto výběrem správného modelu můžete i v rámci stejné kategorie získat o pár litrů větší koš. Méně výkonné modely rotačních elektrických sekaček často mají sběrný koš s objemem kolem 30 litrů, pokročilé benzínové alternativy mohou být vybaveny i více než 80litrovým sběrným košem.
Nastavení výšky sečení
Možnost nastavení výšky sečení je u většiny sekaček s pojezdem standardem, lišit se každopádně může rozsah nastavení. Výška sečení se nastavuje buď úpravou zdvihu jednotlivých koleček, nebo pomocí jedné páčky, což je samozřejmě pohodlnější způsob.
U oblíbených rotačních sekaček se v případě, že budete alespoň někdy potřebovat sekat hodně vysokou trávu, hodí mít možnost sekačku zvednout co nejvýš, aby si s trávou dokázala poradit. Nejlevnější modely rotačních sekaček nabízí maximální výšku sečení 60 mm, u vyspělejších modelů se tato hodnota velmi často pohybuje kolem 75 mm a ty nejschopnější modely lze zvednout do výšky přes 90 mm.
Funkce a výbava
Sekačky mohou nabízet různé nadstandardní funkce pro rozšíření svých schopností nebo zvýšení uživatelského komfortu. Mezi ty nejzajímavější patří například:
- Mulčování – sekačky s pojezdem a mulčováním rozsekají posekanou trávu na kousky a kousky trávy vrátí zpět do trávníku, kde poslouží jako výživné hnojivo
- Boční výhoz – sekačky s bočním výhozem, které dokážou posečenou trávy rozhazovat do strany mimo sběrný koš, najdou uplatnění hlavně při sekání vysoké trávy na větších plochách
- Elektrické startování – sekačky s pojezdem a startérem umožňují nastartování pouhým stisknutím tlačítka namísto zatáhnutí za startovací šňůru (startovací šňůra však sekačkám se startérem zpravidla nechybí pro snazší nastartování například po dlouhém stání)
- Centrální nastavení výšky – nastavení výšky sečení pomocí jedné páčky
Plocha sečení
U modelů sekaček bývá specifikováno, pro jak velkou plochu jsou vzhledem ke svým schopnostem a vlastnostem vhodné. Doporučená maximální plocha sečení se u konkrétních modelů může výrazně lišit, každopádně obecně platí, že pro velké zahrady jsou nejlepší volbou benzínové sekačky. Většina benzínových modelů je určena pro sečení ploch s rozlohou přes 1000 m2, spousta modelů si poradí dokonce se zahradami většími než 2000 m2.
TIP: V případě, že potřebujete pravidelně sekat rozlehlou zahradu, více velkých zahrad či louku, je z důvodu úspory času a fyzických sil na místě zvážit pořízení zahradního traktoru, případně lištové sekačky.
Výrobce, servis a záruka
Před pořízením sekačky se vyplatí ujistit, zda se někde v dojezdové vzdálenosti od domova nachází autorizovaný servis sekaček zvolené značky a zda jsou na ni dobře dostupné náhradní díly. Sekačky pro správnou funkci vyžadují údržbu – tu nepodceňujte hlavně před sezonou, protože zimní období, během něhož se několik měsíců nepoužívají, se na jejich stavu může výrazně negativně projevit. Chybu obvykle neuděláte s výběrem sekačky od prověřené značky, u levných modelů sekaček nepříliš známých značek můžete mít s dostupností náhradních dílů i hledáním vhodného servisu problém. Při koupi sekačky se tedy opravdu vyplatí raději trochu připlatit, pravděpodobně si tak v budoucnu ušetříte starosti a ve výsledku také peníze. Pro jistotu pak rozhodně není od věci se při výběru dívat na sekačky s prodlouženou zárukou.
Zahrada neznamená jen sečení trávy, práce je mnohem víc. Přečtěte si i další články, které vám práci na zahradě usnadní. Radili jsme vám, jak vybrat vlhkoměr na dřevo, napsali jsme recenzi na ruční pilku Brenchie, nebo jsme vám ukázali, jaké jsou nejprodávanější štípačky na dřevo.