Stan vám vydrží i několik let, proto je důležité vybrat takový, s kterým budete maximálně spokojení. Díky tomuto průvodci vás už otázka, jak vybrat stan, nebude trápit. Zjistíte veškeré důležité parametry, a tak bude samotný výběr hračka.
Než se samotným výběrem začnete, ujasněte si několik věcí:
- Pro kolik osob by měl stan být? Pojedete sami ny cyklovýlet nebo se chystáte s celou rodinou do kempu?
- Kolik batohů a jiných zavazadel musí kromě vás pojmout? Budete cestovat autem, a tak zavazadla můžete uzamknout tam? Nebo budete mít vše ve stanu?
- Kam budete se stanem cestovat? Chystáte se na výšlapy nebo kolo a stan budete mít celou dobu u sebe? Nebo pojedete autem, a tak vás jeho hmotnost nemusí trápit?
- Kolik jste schopni a ochotni do stanu investovat? Pojedete jednou za rok k vodě, kde chcete mít komfort nebo se chystáte přespávat na vrcholcích hor i za nepříznivých povětrnostních podmínek?
Jakou zvolit konstrukci stanu?
Kopulová konstrukce stanu – Iglú
Nejčastěji se v kempech setkáte s tímto typem stanu. Jedná se o turistický stan, který je tvořen dvěma pružnými pruty. Součástí je malá předsíňka. Občas konstrukci doplní další prut, který prostor předsíňky zvětší. Iglú stan je rychle a snadno postaven. Mezi jeho výhody patří také stabilita a nízká hmotnost.
Tunelová konstrukce stanu
Stany s největší užitnou plochou, které jsou lehké a při správném kotvení také velmi odolné ve větru. Tunelový stan je v kombinaci s kopulovou konstrukcí vhodný především jako turistický rodinný stan.
Áčko – stan A
Konstrukci obvykle tvoří 2 tyče umístěné uprostřed čelní a zadní stěny. Jedná se o klasický stan, který byl velmi populární v minulosti, dnes se již moc nevyrábí, a tak se s ním setkáme jen málokdy.
Typy stanů
V závislosti na tom, kam budete se stanem cestovat, komu bude stan určený, a jak často se bude používat, můžeme stany zařadit do několika následujících kategorií.
Rodinný stan
Rodinný nebo rekreační stan je určen k použití párkrát do roka v nenáročných podmínkách. Je tak vhodný do kempů nebo na zahrady. U těchto stanů jsou důležitými parametry typ konstrukce a pořizovací cena. Protože se předpokládá, že se rodinné stany budou používat především na kempování v letních měsících a převážet se budou autem, neřeší se tolik jejich hmotnost a odolnost vůči náročným podmínkám. Nejtypičtější jsou kopulovité nebo tunelové konstrukce z laminátových nebo ocelových prutů. Jejich postavení zabere trochu víc času, za to mají rodinné stany mnoho místa, úložného prostoru a v těch velkých se i bez problémů postavíte.
Turistický stan
Turistické stany mají univerzální použití – hodí se na kempování, cyklo, in-line a turistické výlety, na hory, vodu, festivaly apod. Obvykle jsou třísezónní, takže vás v nich nepřekvapí rozmary počasí.
U turistického stanu se předpokládá, že ho mnohdy vezmete na záda nebo kolo, a proto je u něj důležitým parametrem hmotnost, velikost v zabaleném stavu a odolnost. Komfort a cena jsou až druhotné.
Stany jsou vyráběné pro 1 až 4 osoby v různých konstrukcích, které nejčastěji tvořené duralovými pruty. Díky nim mají nižší hmotnost a vyšší odolnost. Čím víc osob ve stanu, tím více zavazadel. Proto myslete při výběru i na ně. Někdo si kupuje stan pro 3 osoby, i když ví, že budou jen dva – je tak zaručen dostatek místa právě pro batohy a jiné tašky. Ve více lidech už je vhodné myslet i na počet vchodů. Když víte, že budete ve stanu 4, je lepší volit dva vchody, abyste se nemuseli v noci přelézat. Výhodu mají také v momentě, kdy z jedné strany prší a fouká, nebo dokonce sněží. Když ze stanu budete vylézat, nenaprší vám dovnitř. Jak na zavazadla, tak na deštivé momenty, se může hodit stan s předsíňkou – tzv. apsidou.
Ultralehký stan
Ideální jako stan na kolo nebo dlouhé túry. Pro ultralehké stany je běžná velmi nízká hmotnost a malý objem v zabaleném stavu. Obvykle se vyrábí pro 1 až dvě osoby. Tento typ stanu tak nemá uvnitř příliš místa, není natolik komfortní jako stan turistický, ale snadno se staví a v batohu zabere minimum místa.
Expediční stan
Expediční stany jsou vytvořené pro náročné podmínky, proto se snadno staví a jsou odolné. Mívají více křížení prutů, což zaručuje jejich dobrou stabilitu i v silném větru. I když nepatří k těm nejlehčím, rozhodně vám dobře poslouží v náročných podmínkách. Běžná je vysoká pořizovací cena, která je však kompenzována dlouhou životností stanu. Hodit se může i stan s předsíňkou, kde snadno, i ve větru, uvaříte nebo schováte batohy před sněhem.
Jak vybrat stan? Sledujte i další parametry
Pruty (stanové tyčky)
Pruty jsou dalším z parametrů ke zvážení, když řešíme, jak vybrat stan. A rozhodně ne zanedbatelným. Obecně platí, že čím více prutů stan má, tím bude pevnější. Záleží také na množství křížení. Kvalita prutů se projeví především ve větru – u těch nejlevnějších musíte počítat s tím, že stan nebude příliš stabilní, a i když ho dobře ukotvíte, konstrukce se bude lehce naklánět.
- Laminát / sklolaminát – cenově nejdostupnější pruty – mají nižší životnost, mohou se snadno zlomit, a tak protrhnout plášť nebo podlážku
- Durawrap / wraplex – dražší verze laminátu, která je speciálně ošetřená, díky čemuž se méně láme a má vyšší životnost. vyšší pořizovací cena, stejná hmotnost
- Ocel – Najdete ji u konstrukcí největších modelů rodinných stanů, má největší hmotnost, ale také nosnost a životnost
- Dural – u kvalitních turistických stanů, je dražší, ale zaručuje dlouhou životnost a nízkou váhu, pro běžné používání je durex chytrou volbou
- Skandium – vhodná pro náročné, do expedičních stanů, opravdu vysoká pořizovací cena, avšak velmi lehký a pevný materiál
- Karbon / kevlar – u nejdražších expedičních stanů, jejich cena obvykle dosahuje ceny celého stanu, vysoká pevnost, nejlehčí dostupný materiál
Pláště stanu
Stany jsou buď jednoplášťové nebo dvouplášťové. Vyrábí se z polyamidových nebo polyesterových materiálů.
- Jednoplášťové stany jsou obvykle skladnější a jsou vyrobeny z lehčích materiálů. Důležitá je však prodyšnost , aby se ve stanu nehromadilo vlhko. Jedná se především o expediční stany, jejich pořizovací cena je tak vyšší.
- Dvouplášťové stany – spodní síťovaná část a svrchní vstrva, které se říká tropiko. Její součástí jou větrací okénka, aby odcházela vlhkost a ve stanu byl dostatek vzduchu.
Podlážka stanu
Voděodolná vrstva, která se vyrábí ze dvou možných materiálů:
- PVC podlážka je vyráběna propletením PVC pruhů, oproti dalším materiálům je méně odolná, rychleji se poničí, což způsobuje sníženou voděodolnost
- Polyesterové a polyamidové podlážky se považují za kvalitní, jsou odolné, i když za vyšší pořizovací cenu
Vodní sloupec
Když řešíte, jak vybrat stan, pak vodní sloupec je bezpochyby velmi důležitý parametr, který byste měli sledovat. Zajímat vás bude u podlážky a tropika – svrchní části stanu.
Vodní sloupec vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Testuje se tak, že se na kousek materiálu položí válec, do kterého se postupně plní voda. Ta na materiál vyvíjí tlak. Jakmile materiálem projdou první 3 kapky, test končí a zaznamenává se sloupec vody ve válci. Udává v milimetrech – když uvidíte označení 3 000 mm, znamená to, že materiál je schopen zadržet vodní sloupec o výšce 3 metrů.
Jako minimální hodnoty pro stany se uvádějí 3 000 mm pro tropiko a 5 000 mm pro podlážku. Nicméně čím je člověk těžší, tím vyšší vodní sloupec je pro podlážku vhodnější. Například člověk o váze 85 kg vyvine při pokleku tlak asi 10 tisíc mm. Jestliže stan rozložíte na mokrý povrch, s nižším vodním sloupcem by při takové váze mohlo dojít k průniku vody. Vyšší vodní sloupec však také znamená vyšší pořizovací cenu, možnou alternativou tak je podložit stan plachtou.