Vlhkoměr na dřevo je praktickou pomůckou, kterou ocení zejména lidé, kteří doma používají dřevo na topení, a pak ti, kteří ze dřeva něco vyrábí, například nábytek. V případě domácího použití většinu lidí zajímá první případ. Vlhkost dřeva lze snadno změřit s pomocí digitálního vlhkoměru – zjistíte tak, jaké dřevo z vašich zásob je již připravené na spálení. Vlhkoměry lze přitom obvykle používat nejen na měření vlhkosti dřeva, ale dokážou pomoci také při stavbě, když změří i vlhkost stavebních materiálů. Aby bylo měření co nejpřesnější, bude se vám hodit několik rad – v článku se dozvíte, jak vybrat vlhkoměr na dřevo, jak správně měřit vlhkost dřeva a také proč vlastně vlhkost dřeva před vhozením do krbu měřit.
Naše tipy
Pokud nechcete dlouho přemýšlet nad tím, jaký vlhkoměr na dřevo pořídit, podívejte se na náš přehled nejlepších měřičů vlhkosti dřeva v různých cenových kategoriích.
Levný vlhkoměr na dřevo – EXTOL CRAFT 417440
- pro měření vlhkosti dřeva, omítky a podobných materiálů
- rozsah měření vlhkosti dřeva: 6–60 %
- rozsah měření vlhkosti tvrdých materiálů: 0,2–2,9 %
- automatické vypnutí při nečinnosti
Přesný vlhkoměr na dřevo za příznivou cenu – Bosch UniversalHumid
- vhodný zejména pro měření vlhkosti dřeva
- rozsah měření vlhkosti dřeva (javor, bříza, modřín, douglaska, třešeň, smrk): 7,1–74,7 %
- rozsah měření vlhkosti dřeva (jasan, borovice, dub, ořech, buk): 6,4–61,9 %
- přesnost měření: ± 1 %
- automatické vypnutí při nečinnosti po 5 minutách
Profi vlhkoměr na dřevo – Greisinger GMH 3810
- 494 charakteristik materiálů pro přesné měření
- rozsah měření vlhkosti: 0,0–100,0 % (dle charakteristiky materiálu)
- přesnost měření: ± 0,2 %
- kompenzace okolní teploty
- možnost použití doplňkových měřicích sond pro hloubková měření
- automatické vypnutí při nečinnosti nastavitelné od 1 do 120 minut
Proč je důležité sledovat vlhkost dřeva?
Měření vlhkosti dřeva na topení, respektive obsahu vody ve dřevě neboli tzv. energetické vlhkosti, je důležité proto, abyste do krbu, kamen či kotle nevkládali příliš mokré dřevo. Energetická vlhkost vyjadřuje poměr hmotnosti vody k hmotnosti celého kusu dřeva. Příliš mokré dřevo, s vlhkostí nad 20 %, hůře hoří, stojí za nadměrnou tvorbou sazí a kouře a produkuje méně tepla, což zvyšuje jeho spotřebu a snižuje účinnost topení. Ideální nemusí být ani příliš suché dřevo, s vlhkostí pod 15 %, které může hořet až zbytečně rychle, a mj. kvůli tomu budete muset častěji chodit přikládat. Vlhkost dřeva na topení by se tedy pro maximální účinnost vytápění a prevenci zanášení komínů, měla pohybovat nejlépe v rozmezí 15–20 %. Pro představu se sluší zmínit, že u dřeva čerstvě pokáceného stromu tvoří voda více než 50 % jeho hmotnosti.
Truhláře a stavitele pak zajímá tzv. dřevařská vlhkost, což je poměr mezi hmotností vody ve dřevě a čisté dřevní hmoty v měřeném kusu dřeva a ne jeho celkové hmotnosti jako v případě energetické vlhkosti.
Jak postupovat při měření vlhkosti dřeva?
Nejčastěji se vlhkost dřeva měří digitálním hrotovým vlhkoměrem, což je kompaktní bateriový přístroj vybavený dvěma ocelovými hroty, který funguje na principu měření elektrického odporu. Oba tyto hroty je při měření nutné zapíchnout přímo do dřeva, nikoliv do kůry. Zapíchnout se je snažte dostatečně hluboko, ale zase nepoužívejte příliš velkou sílu, abyste vlhkoměr nepoškodili. Zvláště do tvrdého dřeva většinou hroty zdaleka nezasunete celé, ale jen zhruba 2 milimetry hluboko. A čím je dřevo sušší, tím hůře do něj lze hroty vlhkoměru zapíchnout.
INFO: Vzhledem k tomu, že zjišťování vlhkosti dřeva probíhá na základě měření elektrického odporu, může někoho napadnout, že by šel místo vlhkoměru použít multimetr. Měření vlhkosti dřeva multimetrem však nelze doporučit. Suché dřevo je velmi dobrý izolant a má tedy velmi vysoký elektrický odpor, který běžné multimetry nedokážou změřit. Hodnoty tak mohou zobrazovat jen u mokrého dřeva, jež má výrazně nižší elektrický odpor než suché dřevo. Ovšem i v tomto případě nastává problém – multimetr vám ukáže hodnotu naměřeného elektrického odporu, a ne vlhkosti dřeva v procentech jako vlhkoměr.
Při měření nezapomeňte na to, že zatímco na povrchu může být poleno, které se hodláte hodit do krbu, již dostatečně vyschlé, v jeho středu může být vlhkost mnohem vyšší. Proto se hodí jedno poleno z várky pro účely měření rozštípnout a vlhkost změřit i v jeho středu. Ostatní polena stejného druhu dřeva, která jste si do dřevníku u domu skládali najednou, by na tom měla být s vlhkostí podobně.
Výběr vlhkoměru na dřevo
Rozsah měření
Vlhkoměry na dřevo dokážou měřit vlhkost v určitém rozsahu, a proto při výběru zkontrolujte, zda je rozsah měření dostatečně široký. Za jakýsi základní rozsah měření, který pokrývá většina přístrojů, lze považovat hodnoty vlhkosti přibližně od 5 % do 45 %, ale řada modelů zvládne změřit i nižší či zejména vyšší hodnoty vlhkosti dřeva, a platí to nejen pro pokročilejší modely. Nejlepší zařízení slibují měření i výrazně vyšších hodnot vlhkosti (i více než 90 %, nebo dokonce 100 %). Rozsah měření ovšem závisí nejen na samotném vlhkoměru, ale také na druhu dřeva, případně jiného materiálu.
Přesnost měření
Nezapomeňte si ověřit ani to, s jakou přesností dokáže měřič vlhkosti dřeva pracovat. Obecně pochopitelně platí, že při měření mají nižší odchylku dražší vlhkoměry. A pokud vám na přesných hodnotách záleží, o něco větší investice se rozhodně vyplatí. Vlhkoměry standardně pracují s odchylkou v řádu nižších jednotek procent, obvykle ± 1–4 %, ale špičkové přístroje mohou měřit třeba i s přesností ± 0,2 %. Chyba měření se pak může lišit v závislosti na vlhkosti dřeva – při vyšší vlhkosti dřeva bývá přesnost měření nižší.
Funkce
Vlhkoměry mohou disponovat několika užitečnými funkcemi, které vám usnadní práci. Mezi tyto funkce patří:
- možnost uložit naměřené hodnoty,
- bluetooth pro zobrazení hodnot v mobilní aplikaci,
- nastavení druhu dřeva či jiného materiálu pro vyšší přesnost měření,
- podsvícení displeje,
- automatické vypnutí.
TIP: Pro snadné přenášení vlhkoměru je dobré, když k němu výrobce dodává odolné pouzdro, které ho ochrání například i v boxu na nářadí. Pokud plánujete vlhkoměr používat často, pro jistotu zvolte model s robustním tělem.
Připojení externí sondy
V některých situacích, především pokud dřevo neplánujete rozštípat a spálit, může přijít vhod vlhkoměr se zatloukací sondou, která umožňuje měření vlhkosti dřeva hlouběji ve dřevě bez nutnosti jeho štípání nebo řezání. Vlhkoměr musí mít vhodný konektor k připojení takové sondy.
Výrobce
Jistou zárukou toho, že vybraný vlhkoměr na dřevo bude sloužit tak, jak má a jak očekáváte, je známý a prověřený výrobce. Stejně jako tomu je u spousty jiných zařízení. Vlhkoměry od renomovaných výrobců se zpravidla mohou pochlubit přesnějším měřením a nižší poruchovostí. A pokud už vlhkoměr přestane fungovat v záruční době, je vyšší pravděpodobnost kladného vyřízení reklamace. Cena nejlevnějších a nejméně přesných modelů se pohybuje ve stovkách korun, nejvyspělejší modely stojí i přes pět tisíc korun. Pro běžné domácí použití je optimální zvolit přístroj ze střední cenové kategorie.
Kolem dřeva je spousta práce, ulehčit si ji můžete i díky dalším přístrojům pro práci na zahradě. Představili jsme vám nejlepší stípačky na dřevo a otestovali ruční pilku Brenchie.