Záclony jsou nejen dekoračním prvkem na oknech, ale jsou důležitým předpokladem pro zachování soukromí, mění vzhled místnosti; může ji opticky zmenšit či zvětšit, a částečně chrání i před hmyzem, hlukem a slunečním zářením. Proto vám poradíme, jak se vyznat v nabídce záclon; jak je vybrat, změřit a jak je zavěsit, aby dobře vypadaly, a přitom nezvyšovaly náklady na vytápění.
Jak správně určit šíři záclony?
Při rozhodování, jak široká má být záclona, hraje poměrně významnou roli její vzor a způsob řasení. Čím je vzor komplikovanější, tím méně se doporučuje řasit. Naopak jednoduché síťované záclony, případně záclony s jemným vzorkem se mohou řasit výrazněji.
Pro základní řasení postačí dvojnásobná šíře, větší řasení bude chtít na šířku ještě více látky. Důležitá je také gramáž materiálu. Těžší záclony se řasí méně, záclony z lehkých materiálů více.
Jak mají být dlouhé záclony?
Podobně jako u závěsů, také záclony se šijí buď v délce k parapetu, nebo až na zem. Pokud máte pod oknem radiátor, pamatujte, že jeho zakrytí sníží množství tepla, které se z něj dostane do místnosti. I tady platí, že čím je materiál hustší, tím víc se zvýší množství pohlceného tepla. Při současných cenách znamená každý stupeň teploty tisíce korun nákladů ročně. Dlouhé záclony přes topení jsou tak vhodnější jen u francouzských oken, balkonových dveří, nebo v bytech, kde zdroje tepla nejsou pod okny, ale v podlaze, v krbu či kamnech.
Jsou-li na oknech zároveň také závěsy, délka záclony by měla vždy být stejná, nebo o něco kratší než délka závěsu.
V délce k parapetu je vhodné mít záclony vždy několik centimetrů nad topení a 1 až 2 cm nad úroveň parapetu. Také dlouhé záclony není dobré tahat po zemi, protože by se špinily, ale 3 až 5 cm nad úroveň podlahy.
Jak změřit záclony asi každý ví, ale nesmíte zapomenout, že způsob zavěšení může mít na délku záclon vliv i v celých centimetrech. Pokud si chcete nechat ušít záclony na míru tak, že se budou přímo navlékat na záclonovou tyč, musíte počítat minimálně s 5 centimetry navíc (podle síly tyče).
Naopak délku prodlouží zavěšení na kroužcích. Důkladně si změřte okno a pak také délku tyče, nebo lanka, na níž se záclona bude věšet. Záclona musí být o něco širší, než je rozměr okna, a mít rezervu na řasení, jak jsme psali výše.
Můžete si vybrat jak kusové, tak metrážové záclony, ale pozor na záclony s volány, nebo bordurami. Ty musíte vyměřit zvlášť přesně, protože je následně nemůžete založit ani zkrátit, aniž byste zasáhli do vzoru.
TIP: Řešíte i závěsy? Poradíme, jak je vybrat.
Zvažte, jaké jsou druhy záclon
Kromě základního dělení na kusové, tedy v daném rozměru ušité záclony, si můžete koupit také tzv. metráž, tedy buď si nechat odměřit příslušnou délku a šířku a záclony si ušít, nebo si je nechat ušít na míru u prodejce. Metrážové záclony mají cenu za běžný metr, kusové za požadovaný rozměr. Takové záclony mohou být síťované, vzorované, jednobarevné, nejčastěji bílé, nebo vícebarevné.
Kromě těchto termínů se můžete setkat také s termínem voálové záclony, nebo vitrážové záclony.
- Voálové záclony (z francouzského voile, tedy závoj) jsou lehké vzdušné tkané záclony s plátnovou vazbou, která může, ale nemusí být doplněna o další prvky, jako jsou například saténové prvky, výšivky, barevné příze atd.
- Vitrážové záclony jsou ušity tak, že zakrývají jen část okna. Visí na kovových tyčkách a záclona zakrývá buď horní, nebo dolní část okna. Hodí se jak do kuchyňských oken, tak i na menší okna na toaletách či v koupelnách. Výborně ladí s rustikálními interiéry, třeba na chalupách.
Jak poznat rub a líc záclony?
Ne vždy je to úplně jednoduché. U některých druhů záclon je to z obou stran stejné, ale určitá vodítka jsou. Záclony se zakládají vždy do rubu, takže ta strana, na níž je druhá vrstva látky, je rubová. Na rub se také přišívají řasicí pásky. Pokud nic z toho na zácloně není, měla by lícová strana mít plastičtější vzor, nebo sytější barvy. Rubová strana se vždy zavěšuje směrem k okenní tabuli, lícová směrem do místnosti. Na některých záclonách bývají po stranách lemy, které se zakrucují také směrem k oknu.