Aby se nám dobře spalo, je třeba mít optimální teplotu. Vedle teploty v ložnici k tomu může v létě přispět chladivé a v zimě naopak hřejivé ložní povlečení. Jen si musíte vybrat to správné pro dané roční období.

Správná prostředí pro zdravý spánek

Ať už je venku vedro nebo právě sněží, v ložnici bychom měli mít, pokud možno, chladněji. Jako optimální se doporučuje rozmezí 16 až 18 °C. Určitě by ale v místnosti na spaní neměla teplota překročit 20 °C. To ale během léta jde v bytech bez klimatizace jen velmi těžko, a proto se nám také za horkých letních nocí špatně spí. Na druhou stranu příliš klimatizací vychlazený byt také není správné řešení, můžeme se pak ve vedru dokonce nachladit. V zimě je to jednodušší, stačí ztlumit topení. Někdo v ložnici netopí vůbec, stačí teplo z okolních místností.

Proč je ale teplota vzduchu tak důležitá, když se stejně přikrýváme? Naše tělo si díky přikrývce tělesnou teplotu udržuje. Když je ale v místnosti chladněji, snáze usínáme, spánek je kvalitnější a mozek se lépe prokrvuje. To vše následně posiluje naši imunitu a celkovou regeneraci během spánku.

Důležitá ale není jen teplota, ale také vlhkost. Ta by se neměla v obytných místnostech v zimě dostat na 60 % a v létě nad 55 %. Správné ale není ani přílišné sucho, tedy cca 40 %, protože pak můžeme mít zdravotní problémy, například s dýcháním, pálením očí, případně s bolestmi hlavy.

Jak ovlivňuje výběr lůžkovin kvalitu spánku

Každý potřebuje pro dobré spaní trochu jiné podmínky. Vedle kvalitní postele a matrace hraje velmi důležitou roli také správný výběr lůžkovin. To platí jak o povlečení, tak o přikrývce. Ani v horkých letních dnech bychom neměli spát zcela nepřikrytí. Přikrývat je třeba se i v největším horku, aby tělo dobře odvádělo pot. Když ani nejlehčí přikrývku na sobě nesnesete, přikryjte se klasickým lněným nebo bavlněným prostěradlem (plachtou).

Přikrývky se vyrábějí v lehčích a těžších variantách. Ty lehčí jsou vhodnější na léto, těžší na zimu. Svou roli hraje zejména druh výplně a gramáž. I když existují také přikrývky pro páry, tedy přes celou postel, vhodnější je, když má každý spáč tu svou. Někdo se potřebuje před spaním do přikrývky důkladně zamotat, jiný preferuje lehčí přikrývku jen do výše prsou.

Rozdíl mezi zimními a letními přikrývkami

Výplň přikrývky

Přikrývky dělíme na ty, které mají výplň přírodní a umělou.

Peří

Mezi klasické přírodní výplně patří peří. Ať už jste někdy třeba u babičky používali péřové deky nebo těžké duchny, bylo to spaní jako pod poklicí. Ale skvěle hřály. Peří je totiž opravdu těžké a hodí se hlavně na zimní spaní. Navíc je v současnosti čím dál víc osob, kteří jsou alergičtí, a právě peří jim vadí. Další negativní vlastností peří je fakt, že když se zpotíte, dlouho bude prosychat. Peří také potřebuje údržbu, takže se musí čas od času nechat profesionálně vyčistit.

Bavlna, bambus

Další přírodní výplně jsou bavlna a bambus a mají jako výplň podobné vlastnosti. Jsou měkké, lehké, poddajné a prodyšné. Pohlcují dobře vlhkost a bambus zároveň působí také proti plísním a antibakteriálně. Ale nehodí se jen na léto, oba materiály totiž udržují také potřebné teplo.

Duté vlákno a mikrovlákno

Mezi populární umělé výplně patří duté vlákno. Používá se na prošívané přikrývky z dutého vlákna z polyesteru. Proti klasickým polyesterovým přikrývkám jsou výrazně lehčí a měkčí. Díky prošívání zůstává výplň na stále stejném místě, takže přikrývka nemění tvar. Mezi kladné vlastnosti je schopnost odvádět vlhkost od těla. Přikrývky z dutého vlákna jsou antibakteriální a nehrozí v nich šíření mikroorganismů. Efektivně také od těla odvádějí vlhkost. Podobné vlastnosti má také mikrovlákno, tedy materiál tvořený buď velmi jemnými vlákny, nebo jejich úlomky.

Polyester

Další umělý materiál, který se používá jako výplň do přikrývek, je polyester. Je oblíbený také u astmatiků a alergiků. Ty skutečně kvalitní se i dobře udržují, ale méně kvalitní naopak mohou po vyprání ztratit původní tvar.

Gramáž přikrývky

V ideálním případě by každý měl mít jednu přikrývku na léto a jednu na zimní období. Pro teplejší měsíce se doporučují přikrývky s gramáží maximálně do 300 g/m2. Ale i pod nimi by vám mohlo být v tropických dnech s vysokými nočními teplotami horko, takže na nejteplejší týdny stačí gramáž 150 g/m2.Přikrývky s gramáží 400 g/m2 a případně i více se pak hodí pro zimní chladné měsíce. Na trhu jsou samozřejmě i přikrývky označované jako celoroční a jejich gramáž je obvykle 300 až 400 g/m². Letní, zimní i celoroční přikrývky by měly být také prodyšné a dobře odvádět tělesnou vlhkost.

Jaké povlečení se hodí na léto?

Pro horké noci je třeba povlečení, které bude odvádět pot a absorbovat vlhkost, případně to bude dokonce i chladivé povlečení. Pocit tepla ovlivňuje i barevnost, proto dávejte přednost světlým pastelovým odstínům a pokud chcete vzory, preferujte jemné květinové

Bavlna

Není nad přírodní materiály a bavlna je mezi nimi královnou. Povlečení ze 100% bavlny výborně absorbuje vlhkost, je příjemné na nahé pokožce, a to i na té citlivé, jakou mají třeba alergici. Snadno se udržuje a v létě i lehce chladí. Speciálním druhem bavlny je renforcé, která se během výroby upravuje zvláštním způsobem, včetně macerace. Renforcé bavlna je skvělá do horkých dní, protože je výborná pro termoregulaci a také dokonale hladká.

Bavlněný satén

Hladké povrchy jsou do horka lepší, protože se na nich nedrží horký vzduch. Super hladké a lesklé je povlečení z bavlněného saténu. Ten doslova chladí a zaručí vám pohodlný spánek díky svým termoregulačním parametrům.

Mušelín

Lehký, jemný a vzdušný je mušelín ze 100% bavlny. Je to vlastně dvojitá gázovina, takže je skutečně lehounký. Mušelínové ložní povlečení výborně odvádí vlhkost, a proto se skvěle hodí právě na léto.

Jaké povlečení vybrat na léto a jaké na zimu

Krepové povlečení

Jedná se o další bavlněné povlečení, ale se speciálním zpracováním, které mu dává typický zvrásněný povrch. Vyrábí se i ze směsí s polyesterem, případně čistě polyesterové, ale bavlna je bavlna. Pokud vám zvrásněný povrch nevadí, bude se vám pod ním spát skvěle i v horku. Snadno se pere a není třeba ho žehlit, což v horkých dnech taky oceníte.

Len

Len patří u povlečení k tradičním materiálům. Čistě přírodní materiál je skvělý na léto, je vysoce savý a schne velmi rychle. Je to odolný materiál, který se jednoduše udržuje. Působí zmačkaně, ale to je na něm to správné.

Mikrovlákno

I mezi umělými vlákny se najde materiál vhodný na letní povlečení. Je jím mikrovlákno ze 100% polyesteru. Povlečení z mikrovlákna lze používat celý rok, tedy i v létě, i když přírodní materiály jsou více doporučovány. Nemusíte ho žehlit, rychle schne, na dotek je velmi příjemné a vhodné i pro alergiky.

Co povléct v zimě?

Teplé zimní přikrývky potřebují jiné povlečení než ty lehké letní. Přinášíme přehled nejoblíbenějších materiálů a jejich vlastností.

Flanel

I flanel se vyrábí z bavlny, tentokrát velmi hustě tkané a s vysokou gramáží od 160 g/m² výše. Ocení ho i lidé, kterým je pořád zima, protože je příjemně hřejivý, ale zároveň i jemný a měkký. Rychle uschne a nemusí se žehlit. Jen respektujte doporučení od výrobce ohledně praní a povlečení perte opatrně, aby se nevytvořily žmolky.

Mikroplyš

Ani mikroplyš není nutné žehlit. Je to jemný materiál a hodí se i pro alergiky, protože odolává roztočům. Výborně odvádí pot, rychle schne, ale polyester může být hůře prodyšný. Určitě není dobré kupovat nejlevnější verze, protože nebude mít vlákna dostatečně upravená, aby měla správné parametry.

Mikroflanel

Jedná se vlastně o umělou verzi bavlněného flanelu. Nevýhodou může být to, že se nedá prát na vysoké teploty a může klouzat nebo dokonce elektrizovat.

Damašek

Jedná se o velmi luxusní variantu povlečení v žakárovém vzoru. Je hebké a elegantní a vyrábí se z bavlny.

Bavlněný satén

Tento materiál jsme doporučovali na léto, ale díky svým termoregulačním charakteristikám se hodí i na zimu.  V létě chladí, v zimě hřeje a vždy vypadá báječně. Jeho nevýhodou je vyšší cena.

Len

Lněné povlečení má mnoho výhod jako je prodyšnost, přírodní původ a vynikající termoregulační vlastnosti. Je pevnější a odolnější než bavlna, ale také dražší. Někomu ale může vadit poněkud hrubší povrch lněné látky na dotek.

Bojujete s neklidným spánkem u svých dětí? Zkuste se inspirovat, jak jejich spánek zlepšit.