Nikdo z nás přirozeně netouží po tom, aby se zapletl do dopravní nehody. Přesto by si každý, kdo usedá za volant, měl být vědom toho, že k takové události může dojít. A také by měl vědět, jak se zachovat, pokud se účastníkem autonehody stane. Máte například jasno v tom, kdy je třeba přivolat k nehodě policii a kdy si vystačíte sami?

Kdy volat policii k dopravní nehodě?

Pokud při dopravní nehodě nebyl nikdo zraněn, škoda na žádném z vozidel nepřesáhla 100 tisíc korun a nedošlo k poškození majetku třetí osoby, není třeba se obracet na policii a účastníci autonehody se mohou na jejím vyřešení domluvit sami. Stačí, aby sepsali záznam o dopravní nehodě (ideálně na tzv. euroformuláři, který je dobré vozit pro všechny případy vždy v autě), společně jej podepsali a následně nehodu nahlásili příslušné pojišťovně — tedy pojišťovně viníka autonehody.

V některých situacích nicméně nemusí být úplně jednoduché adekvátně odhadnout, zda je či není třeba policii kontaktovat. Je přitom ale dobré mít na paměti, že porušení povinnosti přivolat k dopravní nehodě Policii ČR se podle litery zákona považuje za přestupek, tudíž v případě jakýchkoli nejasností je ideálním řešením linku 158 raději vytočit.

Policii bude rovněž nezbytné přivolat tehdy, pokud došlo k poškození pozemní komunikace či jejího příslušenství (např. svodidel, dopravních značek, zábradlí aj.), nebo pokud účastníci dopravní nehody nemohou vlastními silami zabezpečit obnovení silničního provozu.

Bez policejní asistence se účastníci autonehody přirozeně neobejdou ani ve chvíli, kdy se nedokáží dohodnout na tom, kdo ji způsobil. Stejně tak se ale na policii obraťte i v případě, že vaše vozidlo poškodili vandalové, nebo pokud byla způsobena srážkou se zvěří — v opačném případě byste totiž nemohli uplatnit nárok na pojistné plnění.

Na co při domluvě s dalšími účastníky autonehody nezapomenout?

Obecně platí, že nárok na pojistné plnění je uplatňován u pojišťovny viníka autonehody. Pokud jste nehodu způsobili vy, oznamte tuto skutečnost bez prodlení své pojišťovně, u níž máte sjednáno povinné ručení — a předejte jí (oběma stranami podepsaný) záznam o dopravní nehodě se všemi informacemi jak o samotné události (ideálně včetně fotodokumentace), tak o poškozeném vozidle a také s kontaktními údaji na další účastníky nehody.

Pokrytí nákladů na opravu vašeho vlastního vozu je pak možno realizovat z havarijního pojištění vozidla, pokud je máte sjednáno.

Jste-li naopak vy v roli poškozeného, měli byste si v prvé řadě zjistit co nejvíce informací o viníkovi nehody — jméno, adresu, registrační značku jeho vozidla, pojišťovnu, u níž má sjednáno povinné ručení, číslo pojistky či zelené karty apod. Díky tomu bude moci příslušná pojišťovna snadněji celou situaci vyřešit.

Také v tomto případě se můžete s uplatněním svého nároku na pojistné plnění obrátit na pojišťovnu viníka nehody i vy sami z pozice poškozeného.