Tupý nůž je nepřítel každého kuchaře. Může vás připravit o prsty, drahocenný čas, a dokonce o chuť jídla. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat ostřič, který bude odpovídat vašim potřebám i typu nože.

Ostrý nůž je v kuchyni polovina úspěchu

Výběr správného náčiní do kuchyně je prvním krokem k úspěšnému a příjemnému vaření. V domácnostech se nejčastěji používají univerzální kuchyňský nůž, malý nůž na zeleninu, případně zubatý nůž na pečivo. Typů nožů je sice mnohem více, ale s těmito si v kuchyni vystačíte. U ostřiče na nože máte na výběr z ručních ostřičů nožů, brusných kamenů, ocílek a profesionálních elektrických brousků.

Kdy, jak a čím ostřit kuchyňské nože?

Můžete mít sebelepší nůž, ale nikdy jím neuděláte precizní řez, pokud nebude dostatečně ostrý. Pokud s nožem zacházíte jaksepatří, stačí mu čepel nabrousit dvakrát za rok. Pokud ale krájíte na plastovém prkénku a nůž skladujete ledabyle pohozený v šuplíku, budete muset na broušení přitlačit.

Jak udržet nůž ostrý co nejdéle?

  1. Krájejte pouze na dřevěném prkénku.
  2. Čepel nože nenamáčejte do vařící vody.
  3. Nůž myjte v ruce a nedávejte jej do myčky.
  4. Po umytí nůž ihned osušte utěrkou, abyste předešli korozi.
  5. Nože uchovávejte ve speciálních stojanech nebo na magnetických blocích.

Ostřiče na nože do domácnosti i profesionální kuchyně

Broušení vyžaduje určitou zručnost, ale s trochou praxe ho zvládnete bez problémů i doma. Nejjednodušší jsou na manipulaci elektrické brousky, které v podstatě veškerou práci udělají za vás. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Ručních ostřičů je na výběr více, tak si najděte takový, se kterým se vám bude dobře pracovat.

  • Ruční ostřiče a brusy jsou navrženy tak, aby jejich použití bylo co nejefektivnější. Nůž mezi brusnými dráty či kameny drží v ideálním úhlu a riziko poškození čepele je tak téměř nulové. Pokud náhodou dojde k poranění při práci s nožem, je důležité ránu ihned vyčistit a překrýt vhodnou náplastí nebo obvazem, aby se zabránilo infekci a urychlilo hojení.
  • Brusné kameny jsou univerzální ostřiče, kterési poradí i s tvrdou ocelí, a kromě hrubé brusné části mají i jemnější povrch, který čepel doostří a zahladí. Na trhu najdete vodní, olejové a diamantové brusné kameny, které se liší svou tvrdostí a odolností.
  • Ocílky vyžadují velkou zručnost, a tak se používají spíše v profesionálních kuchyních než na domácí broušení. Nůž ostří, aniž by z povrchu čepele odstraňovaly materiál.