Site icon Jaktovybrat.cz

Vyznejte se v respirátorech: FFP2, FFP3 nebo KN95 – Jaký je rozdíl?

respirator-jak-vybrat

Respirátory mívaly své pevné místo především ve zdravotnictví. S pandemií koronaviru se však tyto zdravotnické prostředky staly samozřejmou součástí našich životů, o kterou jsme se museli začít zajímat. Zvýšená poptávka zároveň vyvolala adekvátní reakci obchodníků, kteří tento sortiment začali nabízet ve velkém. Což řadě spotřebitelů dále ztížilo orientaci v tomto segmentu. Jak se v nabídce vyznat a jak vlastně poznat, který respirátor zajistí skutečně účinnou ochranu proti virům?

Co je to respirátor a v čem se liší od roušky

Primární rozdíl mezi respirátorem a rouškou tkví v tom, že respirátor chrání toho, kdo jej nosí. Filtrace probíhá, jednoduše řečeno, směrem dovnitř. Respirátor tak dokáže zabránit tomu, že nosem či ústy vdechneme nebezpečné pevné částice.

Rouška je naopak určena k ochraně okolí. Roušky navíc na rozdíl od respirátorů nemusejí před uvedením na trh projít zkouškou. Od respirátoru se vyžaduje splnění evropské normy. Nositele samotného chrání rouška pouze částečně. A to především proto, že tak dobře nepřiléhá k obličeji, neboť je odlišně konstruována.

Respirátor je nutné si i správně nasadit. Například vousy významně snižují jeho ochrannou schopnost. Podobné to je s tvarem obličeje, na což je nutné dbát především u dětí. Pro ně jsou určeny respirátory pro děti, které plně respektují odlišnost proporcí dětského obličeje. Díky tomu ochranná pomůcka adekvátně přiléhá a plní požadovanou funkci.

Rozdělení respirátorů

Běžně se můžeme setkat s rozlišením respirátorů na základě tzv. filtrační třídy. Ta určuje, jakou velikost částic umí respirátor zadržet, tedy před čím vás vlastně chrání. Pro srovnání uveďme, že částečky koronaviru jsou velké asi 0,11 µm, v popisku u výrobku byste si tak měli ověřit velikost částic, které umí konkrétní respirátor filtrovat.

Respirátor FFP1

Třída účinnosti FFP1 se používá coby ochrana před netoxickými prachovými částicemi a aerosoly. Tyto respirátory jsou na ochranu proti koronaviru nevhodné.

Respirátor FFP2

Respirátory v této kategorii se používají coby ochrana před prachovými částicemi a aerosoly. Rovněž umí zajistit ochranu před dýmem či kapalnými nebo pevnými dráždivými částicemi. Minimální účinnost se u respirátorů FFP2 pohybuje na úrovni 88 %. Obdobou respirátorů FFP2 jsou respirátory N95.

Respirátor FFP3

Ochrana tohoto typu je účinná proti působení virů, bakterií, spor hub, roztočů a dále také poletujících alergenů a jemného toxického prachu. Minimální filtrační schopnost respirátorů FFP3 činí 99 %.

Další rozlišování tříd respirátorů

FFP rozlišení odpovídá evropskému standardu ochrany. V tuzemsku se s ním setkáte nejčastěji. Dále se můžete setkat s rozlišením respirátorů na N95, N99 a N100 dle amerického standardu. Respirátor KN95 se značí dle čínské normy, ale nejedná se o to stejné jako je FFP2, není ani ekvivalentem N95 co do poskytnuté ochrany.

Respirátory s výměnným filtrem

Respirátory mohou být určeny na jednorázové použití, případně pro použití vícenásobné. Jednorázový respirátor se značí NR. Těchto respirátorů je na trhu většina, ochranu poskytují nejdéle po dobu 24 hodin.

R označuje opakovaně použitelný respirátor s výměnným filtrem. Tyto filtry se dle účinnosti označují jako P1, P2 a P3. Jejich filtrační účinnost je definována následovně:

  • P1 – filtrační účinnost 80 %
  • P2 – filtrační účinnost 94 %
  • P3 – filtrační účinnost 99 %

Vysokou účinnost vykazují především tzv. nano respirátory, které jsou opatřeny membránou z nanovlákna. Dokáží efektivně filtrovat až 99 % mikroorganismů. Tyto materiály však často nebývají dostatečně prodyšné. Zásadní je při testování respirátorů nejen jejich účinnost, ale zkouší se i vdechovací a vydechovací odpor.

Respirátor s výdechovým ventilem

U většiny respirátorů najdete výdechový ventil. Díky respirátoru s ventilem se vám bude lépe dýchat. Jedná se o velmi dobrou ochrannou pomůcku pro samotného nositele, nicméně okolí je více ohroženo, neboť můžete virus vydechovat do okolí. Proto se doporučuje nosit pod respirátor s ventilem roušku.

Info: V současné situaci není respirátor s výdechovým filtrem povolen.

Jak vybrat respirátor?

Respirátor je nutné vybírat právě podle filtrační třídy. Je ale nutné si ověřit, že disponuje certifikátem dle evropské normy EN 149+A1, případně starší verze EN 149. Jen tak má spotřebitel jistotu, že respirátor je skutečně tak účinný, jak je deklarováno. Na výrobku byste tak měli najít značku CE. V Česku je rovněž nutné doložit návod k použití této pomůcky v českém jazyce.

Zároveň je nutné si vybrat výhradně respirátor od renomovaného výrobce. V Česku je možné sáhnout po respirátorech 3M.

Jaký respirátor koupit na ochranu proti virům?

V Česku vláda doporučuje občanům nosit v rámci prevence nákazy onemocněním COVID-19 respirátory alespoň třídy FFP2. U čínských respirátorů KN95, jež jsou některými zdroji považovány za ekvivalentní, je doporučení sporné.

Podle českých odborníků z Akademie věd existují při testování těchto produktů výrazné rozdíly. Chybí u nich testování na prachové částice i na parafínový olej, uvedla Česká obchodní inspekce. Proto lze nadále doporučit především respirátory FFP2.

Jak dlouho vydrží respirátor a jak často jej měnit?

Doba životnosti respirátoru se nejčastěji uvádí v rozpětí 3 až 8 hodin. Vždy to záleží na pokynech výrobce a také na dalších vlivech, jako je aktuální teplota či vlhkost vzduchu, případně i intenzita zatížení virovými částicemi.

Jak se starat o respirátor?

Jakkoli čistit, omývat nebo dezinfikovat jednorázový respirátor se nedoporučuje, protože jeho optimální účinnost poté již není zaručená.

U opakovaně použitelného respirátoru je vždy nutné respektovat pokyny výrobce u konkrétního produktu. Nutné je v první řadě vyměnit filtr. Zanesený filtr vykazuje nízkou účinnost, ale pro nositele je i nepříjemný, neboť se v něm hůře dýchá.

Kde koupit respirátor?

Respirátory by měly být běžně dostupné v lékarnách nebo prodejnách se zdravotními potřebami, případně supermarketech. On-line seženete respirátory v následujících e-shopech a e-lékárnách:

Exit mobile version