Dřevěné pelety jsou mezi Čechy čím dál oblíbenější. Mají totiž hned několik výhod, které je odlišují od ostatních paliv. Pokud potřebuje výhodné a komfortní vytápění pro váš dům nebo chalupu, určitě si přečtěte náš přehled.

Oproti plynu nebo elektřině je vytápění peletami výrazně levnější. Ale co když preferujete kotel na tuhá paliva? Při srovnání s ostatními pevnými palivy vynikají pelety svým jednoduchým používáním. V kombinaci s automatickým kotlem se majitel nemusí téměř o nic starat.

1.   Automatické zapálení

Velkou předností kotle na pelety je to, že začne vytápět na stisknutí tlačítka. Není třeba zapalovat oheň pomocí sirek a čekat, až se rozhoří. Automatický kotel využívá patronu, která se během několika minut nažhaví a zapálí palivo.

Někteří výrobci umožňují také ovládání topení na dálku pomocí mobilu. „Pro naše kotle na pevná paliva máme aplikaci eModul, ve které lze všechny parametry nastavit a také měnit. Vše funguje přes internet,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek, který pracuje ve firmě OPOP.

opop-kotle-na-pelety

2.   Automatické přikládání

Každý ví, že do ohně je potřeba pravidelně přikládat, aby nevyhasl. Obzvlášť když má vytápět celý dům, a navíc ohřívat teplou vodu. S kotlem na pelety ale můžete na opakované cesty do kotelny a doplňování paliva zapomenout. Přikládání totiž funguje automaticky.

Díky šnekovým podavačům si kotel plynule dopravuje palivo na rošt hořáku a topí přesně na požadovanou teplotu. Řídicí jednotka reguluje výkon a bezpečně ovládá celý chod vytápění.

Pokud ke kotli připojíte čidlo venkovní teploty, může se intenzita vytápění a doplňování paliva měnit samočinně podle počasí.

3.   Zásobník na pelety

K čemu se u kotle na tuhá paliva využívá násypka? Jednoduše do ní nasypete dostatečnou zásobu pelet, aby měly podavače co dodávat do ohně. Čím větší objem, tím více času bez práce získáte.

Existují zásobníky v různých velikostech i provedeních, od kompaktních po externě připojené. „Nejobvyklejší je, že se majitelé starají o doplnění zásobníku jednou do týdne. Záleží ale samozřejmě na velikosti domu, výkonu kotle a požadované teplotě,“ doplňuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP.

vyhody-pelet-topeni-kotle

4. Jednoduchá manipulace

Dřevěné pelety vznikají tak, že se pod velkým tlakem slisují piliny, které zůstávají na pilách nebo v dřevozpracujícím průmyslu. Díky tomu mají jednotný tvar, a to umožňuje snadnější přepravu i skladování. Pelety se prodávají v 15 kilogramových pytlích nebo vám je přiveze domů cisterna. Pelety mají hned z výroby optimální vlhkost kolem 10 procent, takže je můžete rovnou sypat do kotle. Žádné řezání, skládání a dvouleté uskladnění, které je nutné u dřeva, vás nečeká.

5.   Přísná certifikace paliva

Když vybíráte kotel na pevná paliva, nehraje roli jen pořizovací cena, ale hlavně každoroční náklady na topnou sezónu. Nákup pelet obvykle vychází dráž než dřevo. Zatímco při topení dřevem hraje rozdíl, zda je tvrdé, nebo měkké, u pelet se hodnotí a jednoznačně označuje kvalita.

Nejlepší vlastnosti mají pelety označené certifikátem EN plus A1, které jsou vyrobené výhradně z čistého kmenového dříví a neobsahují kůru. To zaručuje vysokou výhřevnost a málo popela. Dováženým peletám bez certifikace je lepší se vyhnout. Mnohem hůř hoří, a navíc můžou váš peletový kotel poškodit.